Giydiğiniz parçaların temizlik ve bakımı nasıl yapılmalı?

Ütü:

Ütü yaparken, kimi zaman çamaşırlarınızı sarartır veya hafifçe yakarsınız. Bu küçük kazayı gidermek için birçok yol vardır. Yanan kısmı nemlendirin, mısır nişaştası serpin üstüne, kurutun, lekenin tümü yokolacaktır.

Bu yol yerine, sararan kısmı ıslatmak için oksijenli su da kullanabilirsiniz.

Bir başka yol da, kumaşı tuza batırılmış limon ile ovmaktır. Sonra güneşte kurutun kumaşı.

ÜTÜ PASLI İSE

Sarı mum ve tuz en paslı ütüyü bile cam gibi temiz ve parlak ya

renk gamının bir koyu tonundan başka bir renge boyanamazlar.

Örneğin, pembe ya da turuncu bir kumaşı, tuğla kırmızsma bordoya, erik rengine, menekşe veya nar çiçeği rengine boyayabilirsiniz.

Açık mavi bir kumaşı, deniz mavisine, yeşile, griye, menekşe rengine ya da erik rengine; sarı bir kumaşı, yeşile, kestaneye çalar kırmızıya; yeşil bir kumaşı daha koyu bir yeşile ya da arduaz grisine; kırmızı bir kumaşı nar çiçeği rengine, koyu kestaneye, menekşe rengine ya da erik rengine boyayabilirsiniz.

Kimi zaman, boyadan sonra ipekli kumaşlara kendi özel yumuşaklıklarını yeniden kazandırmak için, yarım litre suya bir çorba kaşığı olmak üzere, içine sirke katılmış bir sudan geçirin; bu asitli sudan geçirince kumaş rengini atmış gibi görünürse de, geçicidir bu durum; yeniden soğuk suda durularsanız kumaşın rengi yerine gelecektir.

PARLAK ELBİSELER :

Bazı yerleri parlamış olan elbiseleri, yarı yarıya sıcak su ile sirke karışımına batırılmış ufak bir fırça ile fırçalarsanız, parlaklıkları kaybolur. Daha sonra, fırçalanmıyan tarafından bir kez koyup ütüleyin.

Elbiselerin Parlaklığını Nasıl Gidermeli?

Özellikle koyu renk elbiseler kimi yerlerinden parlaklaşır. Bu parlaklığı sürekli olarak yok etmek kolay değildir.

Birkaç örnek verelim size :

Önce elbiseyi iyice temizlemek ve üzerindeki bütün tozu almak gerekir. Sonra kumaşı, dokuma boyunca, şaplı veya daha iyisi sirkeli suyla silmelidir.

Aynı sonucu, kumaşı dokumanın inceliğindeki zımpara kâğıdı ile zımparalamakla da elde edebilirsiniz.

Ayrıca parlaklığı giderilecek kumaş üzerine iyice ıslatılmış kalın bir bezi ikiye katlayıp koyun ve çok sıcak bir ütü ile ütüleyin; ama ütüyü hiç durmadan gezdirin ki kumaşı yakmıyasmız. Bezin ilk katı kuruyunca tekrar ıslatın ütülerniye devam edin ve sonra elbiseyi silkeleyip asm.

ÖRÜLMÜŞ YÜN EŞYANIN TEMİZLİĞİ :

Triko dediğimiz elde ve makinede örülmüş yün ceket, bluz, elbise, süeter v.s. eşyaların evlerimizde kolay ve pratik olarak temizlenmesi elimizdedir. Ne var ki bazı kuralları yerine getirmek gerektiği gibi, biraz da dikkat bizleri amacımıza ulaştırır. Hem temizleyiciye vereceğimiz paradan tasarruf etmiş ve hem de kendi işimizi daha itinalı yaparak malımızı korumuş oluruz. İşte triko eşyalarımızın keçeleşmesine, sertleşmesine ve şekillerinin bozulmasına yol açmadan temizleyebilmek için uymamız gereken ana kurallar:

a) Yıkanacak yün eşyanın muhakkak ölçüsü alınmalı.

b) Kullanılacak suyun kireçsiz olması sağlanmalı.

c) Fermuar ve düğmeler çıkarılmalı.

d) Keçeleşmeyi önlemek için su ılık olmalı.

e) Yıkarken yün eşyaya asla sabun sürmemeli,

f) Çalkalama suyu da ılık olmalı, soğuk su sertleştirir.

g) Koyu renkli yün eşyanın renklerinin canlı olması için son çalkalama suyuna bir çorba kaşığı sirke konmalı.

h) Yıkanan yün eşyayı asmayıp, temiz bir masa üzerine yaymalı, asılırsa uzar ve şekli bozulur.

Bu genel kurallardan başka kirli olan trikoları renklerine göre de ayırıp temizlemelidir. Eğer yıkayacağımız triko beyaz ise sabunlu su, yünlü yıkama suyu ve çamaşır yıkama suları kullanılabilir. Genişçe bir kaba ılık su konur, içine iki kaşık rendelenmiş veya ince doğranmış beyaz sabunla köpürtülür. Bu suya ölçüleri alınmış kirli yün eşya bastırılıp, kirli yerleri hafifçe oğuşturularak yıkanır. Eşyanın kirlilik derecesine göre 3 4 kere tekrarlarının Temizlenen yün bliz veya ceket ılık su ile bir kaç kere çalkanlanır. İki avuç arasında sıkılarak temiz masa üzerine ölçülerine göre yayılır ve kuruması beklenir. Kuruduktan sonra da tersinden nemli bir bezle ütülenir.

Mini Etek

Mini etek modelleri

Yünlü yıkama suyu şu şekilde hazırlanır:

Geniş bir küvet içine ılık su ve iki kaşık kadar rendelenmiş beyaz sabun koyarak köpürtülür. Yünü yumuşatmak için suya 34 damla gliserin, yağları eritmek için de yarım çorba kaşığı amonyak katılır karıştırılır. Bu suya ölçüleri alınmış trikolar batırılarak yıkanır. Gene eşyanın kirlilik derecesine göre bu işlem 3 4 kere tekrarlanır. Temizlendikten sonra ılık su ile birkaç su çalkalanır ve iki avuç içinde sıkılarak temiz masa üzerine ölçülerine göre yayılır. Kuruyunca tersinden nemli bezle ütülenir.

Bundan başka bir küvet ılık suya bir, birbuçuk çorba kaşığı yıkama tozu koyarak köpürtülen su ile de beyaz trikolar yıkanabilir. Yukarıda bahsedildiği şekilde kirli yün eşya bu suya batırılarak hafifçe oğuşturmak suretiyle yıkanır. Kirliliğine göre birkaç kere tekrarla

nır, bol su ile çalkalanıp iki avuç arasında sıkılarak masa üzerine yayılır. Kuruyunca tersinden nemli bezle ütülenir.

Böyle itina ile yıkansalar da beyaz trikolar zamanla sararırlar. Bunları kolayca ağartmak mümkündür. Bunun için kükürt ve hid rosülfit kullanılır. Fakat en pratik şekli hidrosülfitle ağartmaktır. Kükürtle beyazlatmak da kolaydır ama fazla süre istediğinden burada söz konusu etmiyeceğiz.

Hidrosülfitle beyazlatma :

Bir litre su için bir kahve kaşığı hidrosülfit yeter. Bir küvete temizlenmiş yün eşyayı bolca ıslatabilecek kadar elin dayanacağı sıcaklıkta su konur. İçine hidrosülfit atılır ve karıştırılır. Öte tarafta yıkanmış ve çalkalanmış beyaz triko batırılarak 5 6 dakika bırakılır. Sonra bol ılık su ile 3 4 kere çalkalanır ve sıkılır. Ölçülerine göre masa üzerine yayılır, kuruyunca nemli bezle ütülenir. Hazırlanan bu karışımın kokusuyla yıkayanı rahatsız etmemek için açık havada çalışmak yararlı olur. Bakır kap da kullanılmamalıdır. Bakıra hidrosülfit etki ederek yünü grileştirir. Bu iş emaye kapta yapılmalıdır.

Açık renk triko temizlenmesi :

Açık renk trikolar genellikle sabunlu su, yünlü yıkama suyu ve benzinle temizlenir. Sabun rendesinin suyun içinde iyice erimesine dikkat edilmelidir. Aksi halde yünün üzerine yapışan sabunlar leke yaparlar. Kirli yerleri, özellikle yaka, kol ve cep ağızları, hafifçe oğuştu rularak yıkanır ve iki avuç arasında sıkılarak çıkarılır. Temizlenmezse tekrarlanır. Gene daha önce olduğu gibi masa üzerinde nemli bezle ütülenir.

Gece Kıyafeti

Gece kıyafeti modelleri

Açık renkli trikoların yünlü yıkama suyu ve deterjanlar ile yıkanışları da tıpkı beyazların yıkanışı gibidir. Bunları benzinle yıkamak daha doğru olur.

Benzinle temizleme :

Temiz bir küvete yün eşyayı iyice ıslatacak kadar benzin konur. Hazırlanan benzine düğmeleri, fermuarı ve subrası çıkarılmış triko batırılır. Kirli olan yerleri özellikle yaka, kol ve cep ağızları oğuştu rularak yıkanır. İki avuç arasında sıkılır ve benzini uçunçaya dek elde havalandırılır. Sonra yine havadar bir yere asarak 24 saat bırakılır ve tersinden nemli bezle ütülenir. (Benzinle çalışırken açık havada ve ateş olmayan yerde olmak gereklidir. Âksi halde çok tehlikeli sonuçlar doğabilir.)

Koyu renkli triko temizliği:

Siyah, lacivert, kahverengi, gri ve yeşil gibi koyu renkli yün

eşarp, bluz, hırka elbise v.s. çövenli su, sabunlu su ve benzinle temizlenir. Bunların da yıkanışları aynen açık renkliler gibidir. Yalnız son çalkalama suyuna yarım yemek kaşığı sirke mutlaka konulmalıdır. Bu, renklerin daha parlak olmasmı sağlar.

Çövenle temizleme:

Çöven parçalara ayrılır. Geniş bir kapta bol su ile bir bir buçuk saat yavaş yavaş kaynatılır. Süzülerek üçte biri bir başka kaba alınır. Soğuk su ile ılındırılır, elle köpürtülür. Ölçüleri alınmış triko bu suya batırılarak, kirli yerleri oğuşturulup yıkanır. Ilık su ile çalkalanır ve son suyuna yarım kaşık sirke konarak renklerin eski canlılığı sağlanır. Yine iki avuç içinde sıkılarak ölçülerine göre masa üzerinde kuruduktan sonra tersinden nemli bezle ütülenir.

EMPERMEABL TEMİZLİKLERİ:

Benzinle ve sabunla olmak üzere iki şekilde empermeabl temizliği yapılır.

Benzinle Az kirlenmiş yağmurluklara uygulanan kolay bir usuldür. Kirlenmiş yağmurluk bol benzin içinde, yaka kol ve cep ağızları fırçalanmak suretiyle iyice oğuşturularak yıkanır. İyice sıkılır bir saat havalandırılarak kurutulur.

Yıkayarak Sıcak su hazırlanır. Kirli yağmurluk su içinde ıslatılır. Kirleri kabarınca su dökülür. Sabunlu sıcak su ile yıkanır. Yaka, kol aığzları çitilenir. Durulanır. Havalandırılır. Masada bedeni sola gelmek üzere yayılır. Tersten ütülenerek kurutulur. Sonra yüzünden ütülenir. Su ile yıkamanın mahzurları, boya verirler, öteki yüzlerini de boyarlar. Yıkanan empermeabllerin su geçirmezlik nitelikleri kaybolur, yağmur geçirebilirler. Benzinle silmek en iyi yoldur.

Yorum Yaz