Genç Kızlar Nasıl Giyinmeli?

Moda deyimle “teen ager” denilen genç kızların giyimi çok önemlidir. Çünkü stil sahibi olmak bu dönemde başlar. Aslında bütün işin başladığı nokta bu “teen age” dönemidir.

Kaynak saçlar, tırnaklar, saç boyası, protezler, abartılı makyajlar gibi konular bu yaşlarda başlar. Oysa bu yaşlarda genç kızlar kendini daha doğal bırakmalıdır. İleriki yaşlarda bu duru güzellikleri kalmayacağı, değişecekleri için, taze güzelliklerini çok fazla ağır süslerle, makyajla gölgelememeliler.

Genç yaşta makyaj yapmaya başlanırsa, çabuk büyümeye çalışılırsa, ileride daha hızlı yaşlanma tehlikesi kendini gösterir.

 

Ailelerin de genç kızlar konusunda dikkatli olması, doğru şekilde yönlendirmesi gerekir. Beslenme, spor, kültür ve sanat, tiyatro, sinema gibi konular önemlidir. Hem iyi beslenen, hem spor yapan hem de kültürlü olan bir genç kızın güzel olmak için makyaja neredeyse hiç ihtiyacı yoktur. Üstelik bu yaşlarda yapılacak birikimler ömür boyunca işine yarayacaktır.

Stil danışmanlığı yaptığım bir grup var mesela. Genç kızlardan oluşuyor. Bana “Çanta kullanalım mı?” diye soruyorlar. Elbette çanta alıp onunla gezmek istiyorlar. Ancak seçeceğiniz çanta annenizinki gibi olmamalı. Gençler daha renkli, desenlerle bezeli ve çiçekli çantaları tercih etmeli.

Renkli, dar kesimli elbiseler, dar etek giyilmeli bu yaşlarda. Parlak pembe, mor, leylak renklerini, desenli şeyleri isterseniz giyebilirsiniz.

Genç kız giyiminde aksesuvarlar da bol bol kullanılabilir. Çanta, şapka, kemer, tokalar, taçlar bol bol kullanılabilir. Elbette bunlarla yaratılan neşe, kendi içinde de sürmeli ve neşeli olmak unutulmamalıdır.

Genç kız giyiminde koyu renkleri önermiyorum. İstiyorsanız kendinizi Barbie gibi hissedecek giysiler tercih edebilirsiniz. Hiç makyaj yapmayıp da sadelikle gülümsemeniz bile sizi güzel gösterebilir.

Genç kızlar renkli ojeleri rahatlıkla kullanabilirler. Mesela mavi bir oje ilerleyen yaşlarda o kadar da güzel görünmez ama genç kızlarıa.

Elbiselerde payetli olanlar da giyilebilir, babetlerde fiyonklu olanlar da kullanılabilir.

Genç Kızlar Nasıl Giyinmeli?

Ancak “teen age” demek yalnızca rengârenk giyim gibi algılanmamalı. Elbette pembeler de giyebilirler ama mesela ben asker yeşili, krem tonlarını tercih ediyordum.

 

Şifonlu, desenli elbiseler mutlaka gardırobunuzda olmalıdır. Pahalı metallerden oluşan takılar yerine rahat, renkli ve hareketli olanları, farklı olanları seçin. Unutmayın ki tarzınızın oluştuğu dönem bu dönemdir. Bu dönemde tarzınızı bulmaya çalışıyorsunuzdur. Bu nedenle denemekten çekinmeyin.

Genç kızlara en çok yakışan kokular taze, ferah parfümlerdir. Maske olarak doğal maskeler kullanılabilir. Biz o yaşlarda iken yediğimiz bütün meyvelerin kabuklarını yüzümüze sürer, doğal maske yapardık. Bunun çok faydasını gördüm ben.

Hamam önemlidir. Güzelleşmeye çok yardımcı olur. Ancak kese doğal peelingdir ve çok erken yaşlarda çok da gerekli değildir.

Genç Kızlar Nasıl Giyinmeli? Photo GalleryYorum Yaz