En Ünlü Erkek Top Modelleri

Bu kişi tepeden tırnağa David Gandy idi. yılında Dolce&Gabbana’nın dünya modasına, kadınlara, küplere, iç çamaşırı markalarına, tasarımcılara armağan ettiği; bana göre gerçek anlamda ilk erkek top model…

O şimdi 36 yaşında. Çoktan modelliğin ötesine geçti. 3K Men Of The Year tescilli bir İngiliz Stil ikonu. London Collections Men’in yüzü. British Vogue’a blog ve British 3K’ya otomobil makaleleri yazıyor. Bir iç çamaşırı markası var (Marks&Spencer’la birlikte çıkardığı Gandy For Autograph koleksiyonu). Kendi sosyal sorumluluk projeleri var ve hepsinde aktif. Bir stil, bir de fitness uygulaması sahibi. Birçok otomobil ve tekstil markasının yüzü.Londra Olimpiyatlarının kapanışında Kate Moss. Naomi Campbell gibi top modellerle podyuma çıkan tek erkek model. İngiltere’nin erkek modası otoritelerinden. Birçok araba markasının elçisi, en prestijli klasik otomobil yarışlarına katılıyor.

Ayrıca’dan beri sanırım her gün bir çekimde. En son Vanity Fair On Route’un kapağındaydı. Ondan önce İngiliz Vogue’da. ikisinin arasında bir yerde köpeğiyle Telegraph’ta. Hakkında araştırma yaparken çok daha fazlasını hatırladım. Oynadığı kısa filmleri, video küpleri…

Modanın, stil evreninin ve centilmenler dünyasının en popülerlerinden biriyken moda sektörüyle ilgili benimle aynı dertlere sahip olacağı aklıma gelmezdi, ama o da biraz dertliydi. Eski dergiciliği, eski haberciliği, eski çekimleri özlüyordu.

Çekim sırasında, bir yandan sohbet ederken konu DNA’ya bağlanmıştı bile. Kalbimi Londra’nın doğusundaki sevimli, ufak tefek stüdyomuza yaptığı görkemli girişten çok. yaptığı yorumlarla çarptırdığını söyleyebilirim.

Kalp çarpıntısı demişken… Stüdyonun içine kadar bir Jaguar F Type R’la geldi. Kapalı alanda zemini titreten motor hacmi midemde kendini hissettirdi. İçinden çıkan adam, tüm samimiyetimle söylüyorum. 15 yıllık editörlüğüm boyunca gördüğüm en yakışıklı adamdı. Gandy. farklı bir model. Yaşamı, aklı, fikri kadar görünümüyle de… Normal bir model gibi kılıktan kılığa giremeyecek kadar iddialı yüze, tavra sahip. Yapılı. Oldukça. Zaten hepiniz biliyorsunuz. Onun kıyafetlere uyum sağlaması değil, sanki kıyafetlerin ona uyum sağlaması gerekli gibi. Işık testi yaparken verdiği pozlar bir çekim için yeterli. 10 yıldır konuşulan delici bakışların, öldüren kasların etkisi de hâlâ geçerli.

KUSURSUZ TAVIR

Konuya geri dönelim. O da. ben de. o an heyecanla fotoğraflarını çeken Koray Birand da çekimlerin daha zor ama daha çok özveriyle gerçekleştiği zamanları; Instagram’la derinliği azalmamış o güzel fotoğrafları, internet nedeniyle sadece özetini okuduğumuz makalelerin dopdolu hallerini özlüyorduk. Düzgün dille yazılmış yazılarla, işini heyecanla yapan modellerle ve editörlerle çok daha az karşılaştığımızdan bahsediyorduk. GO’ya otomobil yazılarını yazarken günlerce kafa patlatıyorum. Sonra bir bakıyorum hiçbir fikri olmayan birinin de yazısı internette, dergilerde. Okunuyor mu bilmiyorum, zaten sadece bakılması da yetebiliyor.” Neredeyse bir editör kadar sıkı takipçisi moda ve otomobil yazılarının.

Dünyanın en çok iş yapan erkek modeliyken neden sadece modellikte kalmadığını ve nasıl bu kadar istikrarlı bir şekilde David Gandy ismini büyüttüğünü soruyorum. Yazmak, arabalar, sosyal sorumluluk projeleri, kendi markama sahip olmak; bilmiyorum hepsi kendimi bildim bileli aklımdaydı. Uzun vadeli planlar yapıyordum. Belki Marks & Spencer’la bir marka ortaklığı yapacağım demiyordum ama kendi markama sahip olacağımı biliyordum. Hepsini gerçekleşmeden 45 yıl önce düşünmeye başladım. Ne zaman yapacağımı da kestiriyordum. Yeterince pişmeyi ve kendime güveneceğim zamanı bekledim. Biraz satranç gibi. Hayatta ne yapmak istediğini bilince hamlelerini ona göre yapıyorsun. Yanlışlar da yapıyorsun, öyle öyle öğreniyorsun. Bu sektörde çok tecrübem oldu. En iyi markalarla, tasarımcılarla, fotoğrafçılar, moda editörleriyle… İlerlemek, farklı alanlara da geçmek olağandı.”

KUSURSUZ CENTİLMEN

Fiziği, yüzü, seksiliğiyle yıllardan beri mükemmel erkek Gandy. Yüzü olduğu tüm markalar için üstlendiği rol bu. Kendi kafasındaki ideal erkek olmak için başka neler yapmak istediğini merak ediyorum. Cevabı için sıkı durun; kadınları etkilemek istiyorsanız, bir kenara not edin. Belki de her şey kendinizle ilgili olmamalı. İdeal adam olmak, sadece kendinizi düşünmekle, kendi başarılarınızla ilgili olmayabilir. Hayat da sırf sizinle ilgili olmayabilir. Başkalarına yardım etmek; hayatınızdaki birilerinin mutluluğunun, sağlığının, başarılarının parçası olmaktır belki sizi yüceltecek olan şey. Ben her zaman vermekten yana oldum. Bu evrenden aldıklarımı geri vermekten…. Yanındaki arkadaşına vermek, ihtiyacı olana vermek. Fikrini vermek, tecrübeni vermek, sahip olduklarını paylaşmak. Dölce & Gabbana’nın zamanında bana yarattığı fırsatı şimdi bir arkadaşım için yaratmak…

Sonra devam ediyor; Paul Newman gibi…

(Bir hatırlatma; Newman kendi kurduğu ’Newman’s Own’ adlı gıda şirketinin 200 milyon doları aşan gelirlerini binlerce hayır kuruluşlarına bağışladı, birçok hayır işinde yer aldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD donanmasında görev yaptı.) Aktörlüğünün yanı sıra bu dünyaya çok faydası oldu. Herkesin tahmin ettiğinden çok daha fazla insana yardım etti. Politikadan sosyal haklara her konuda bir fikri, sesi, duruşu oldu. Bugünlerde özlediğimiz bir başka şey de bu. İnsanlar fikir sahibi değil, duruş sahibi değil. Eleştirilmekten o kadar korkuyoruz ki fikirsiz, tarafsız olduk. Ama dünyadaki herkesi mutlu edemezsiniz; bir fikrinizin olması lazım. Taraf tutmanız elbette birilerinin size karşı olmasına, kızmasına da neden olacaktır ama bence böylesi daha sağlıklı. Brexit olayını düşünün. İngiltere’de tamamen ikiye bölündük. Birçok tartışma yaşandı. Ben bu tartışmaların içinde oldum. Arkadaşlarım bazen bana çok konuştuğumu ya da muhalefet ettiğimi söylüyor. Ama doğru olanı yaptığıma inanıyorum.

KUSURSUZ STİL

Giyinmek insanın içinden gelen bir şey. İngilizim; ülkemin yerel değerlerine, geleneklerine, zanaatkarlarına, yetiştirdiği yeteneklere gönülden bağlıyım. Arşiv karıştırırım, araştırırım. Özel dikim giyiniyorum. 10 yıl önce böyle giyindiğimde deli misin, yaşlı adam gibi giyiniyorsun, diyorlardı. Ama ben seviyorum. Bu sebeple Gandy’yi çok sık Savile Row’da görebilirsiniz. Kırmızı halıda hep en klasik çizgiyi seçiyor, ama cesur kumaşlar kullanıyor. Geleneksel centilmen aksesuarlarına önem veriyor. Kahverengiyi kullanma konusunda usta. Kaliteli bir mendil, şapka, cüzdan, kemer, saat…

KUSURSUZ OTOMOBİL ZEVKİ

Gandy. bu konuda otomobil meraklılarını kıskandırabilir. Birçok büyük ismin marka elçisi. Çok sayıda klasik ve spor arabası var.

İlk iş fırlattım sorumu; stüdyoya geldiği F Type R mı. klasik olan mı? İkisini kıyaslamamam gerektiğini söyledi. Klasik araba kullanmak zaman makinesine binmek gibi. Her gün yapılacak şey değil ama kullandığınızda sanki zamanda yolculuk yapıyor ve çok özel bir şey hissediyorsunuz. Bütün o manuel sistemin, vitesin, motorun işlevlerini hissediyorsunuz. Şimdi kullandığım F Type R. neredeyse kendi kendine gidiyor. Ayrıca kişiselleştirebiliyorsunuz. Sizi yansıtan bir araba olması için her detayını değiştirebiliyorsunuz. Bu detayları otomobile katmak için beklemeniz gerekiyor. Müthiş bir zevk bence bu bekleme ve heyecanlanma süreci. Hoş. dünyamız ’insant (anlık)’ bir dünya. Her şey anlık. Anlık heyecanlar, anlık paylaşımlar, anlık sıkılmalar…”

KUSURSUZ 007

Çekim boyunca izledik onu. Gandy’nin boş pozu yok. Yunan heykeli gibi. Fotoğrafları çekilirken soruyorum, hiç kendini çirkin hisseder mi? Herkesin kendini güvensiz hissettiği bir konu vardır. Kim her gün aynaya bakıp çok güzel olduğunu düşünür ki. elbette çirkin hissettiğim olur diyor. O halde en güçlü yanını söyle diyorum. Kendim hakkında güzel bir şey söyleyemem, onu arkadaşlarıma sormalısın belki de diyor. Röportajın başından beri gözlemlediğim ağırbaşlı hareketleri.

İngiliz aksam, kadınlarla konuşma şekli, mavi gözleri, arabalar konusundaki uzmanlığı… Benim zihnimde bir anda flaşlar çakıyor.

Adam doğuştan James Bond. Pierce Brosnan yaşlandı. Daniel Craig sıkıldı. Bundan sonraki 007. Gandy olmalı.

En Ünlü Erkek Top Modelleri Resimleri
En Ünlü Erkek Top Modelleri _1.jpgEn Ünlü Erkek Top Modelleri _26.jpgEn Ünlü Erkek Top Modelleri _34.jpgEn Ünlü Erkek Top Modelleri _15.jpgEn Ünlü Erkek Top Modelleri _25.jpgEn Ünlü Erkek Top Modelleri _22.jpgEn Ünlü Erkek Top Modelleri _35.jpg

Yorum Yaz