Dünyanın En Kaliteli Saatleri

BİR SAAT KOLEKSİYONUNUN ANATOMİSİ

SAAT ÂLEMİNDE BU İŞİN MERAKLISI KADAR KOLEKSİYON VAR VE HER BİRİ KOLEKSİYONERİN BİREYSEL ZEVKİNE GÖRE ŞEKİLLENİYOR. ANCAK BU TUTKU PEŞİNDE MÜKEMMEL BİR PORTFOLYO YAPABİLMENİN BAZI OLMAZSA OLMAZLARI OLDUĞU AÇIK: EN ÜNLÜ MARKALAR, EN ÇOK İLGİ GÖREN MODELLER VE EN FAZLA ARZULANAN SAAT FONKSİYONLARI. BU ÜÇ ÖZELLİK TEK BİR SAATTE VÜCUT BULABİLİYOR,ÇOĞUNLUKLA DA HER BİRİNİN EN İYİ ŞEKİLDE ÖNE ÇIKTIĞI MODELLER SÖZ KONUSU OLUYOR. SONUÇTA SİZE HANGİ SAATİ ALACAĞINIZI (YA DA HANGİSİNİ ALMAYACAĞINIZI) SÖYLEMEK YERİNE, SAAT UZMANI DAMES GURNEY’DEN KUSURSUZ KOLEKSİYONUN ANA ÖĞELERİNİ ANLATMASINI İSTEDİK: İKİ İBRENİN HİÇ DURMAYAN YARIŞINDAN BAKALIM NELER ORTAYA ÇIKIYOR…

Konu saatler olduğunda, mükemmelin ve sadeliğin birlikteliği nadir rastlanan bir durum. Hem üretici, hem de müşteri, saatte fazladan bir özellik, zenginleştirici bir ilave arayışında. Ve işin doğrusu bu tip ‘fazladan göstergeler’ fena olmayabiliyor. Her ne kadar kimsenin Vanuatu’da güneşin doğuş saatini gösteren, takviminde artık yıl hesabı yapan bir saate ihtiyacı olmasa da. saat dünyasını zenginleştiren tam da bu güzellikler. Örneğin bu saat, beyefendi, saniyeleri de gösteriyor! diyen ilk saatçiden beri böyle bu.

‘Çok’ her zaman ideal anlamına gelmiyor ama sahibinin ilgi alanına uygun, doğru göstergelere sahip saatlerin daha cazibeli ve kullanışlı oldukları bir gerçek. Sürekli seyahat ediyorsanız ve her gün zaman dilimi değiştiriyorsanız saatin kaç olduğunu hesaplamak zorunda olmamak büyük rahatlık. Neden buna kafa yorasınız ki? İşte ek göstergelerden birinin saate hem fonksiyon hem de tasarım açısından katma değer ve kullanışlılık sağladığı an. Ek göstergeler çoğunlukla saati söyleme işinin uzantıları gibi görülebilir. Belirli zaman dilimlerini kayıt altına alabilir (kronograflar). daha geniş zaman dilimlerini belirtebilir (takvimler) ya da saati farklı bir şekilde söyleyebilir (çalar saatler), ancak esas önemli olan neyi, nasıl ve neden gösterdiği. Ek göstergeler hem tasarım, hem de iyi saat üretimi bakımından bir saati özel ve cazip kılan parçalar.

Temel saat ve dakika özelliğine eklenmiş bir takvime sahip Slim d’Hermös OP’yi ele alalım. Saatin tarihi günü gününe takip edebilmesi size hiçbir şey kazandırmıyor olabilir, hatta QP modelinin daha basit versiyondan farkı teknik anlamda oldukça az görünebilir. Diğer yandan yine bu modelde grafik tasarımcı Philippe Apeloig’in bu koleksiyona özel olarak geliştirdiği tipografinin çok daha zengin bir uygulaması da yer alıyor. Kinetik açıdan. Zenith’in El Primero’su gibi kendiliğinden sıfırlanan kronograflar ya da Louis Vuitton’un yeni Flying Tourbillon Poinçon De Genâve’i gibi saatlerdeki tourbillon teknolojisi, kol saatine dinamik bir hareket katıyor.

Ancak saati ek göstergelere boğmak da doğru bir hamle sayılmaz. Bugüne kadar yapılmış en komplike saat olan Vacheron Constantin 57260 yalnızca gerçek meraklıların ilgisini çekmeyi başarabildi. Ve işin aslı, bu meraklılar da saatin (260 küsur fonksiyonu arasında) nasıl hem Gregoryen hem de astronomik takvimi gösterdiğini değil de. tasarımcıların nasıl bunca özelliği ortalığı dağıtmadan bu saate sığdırdığını merak ediyordu.

Dünyanın En Kaliteli Saatleri Resimleri
Dünyanın En Kaliteli Saatleri _6.jpgDünyanın En Kaliteli Saatleri _3.jpgDünyanın En Kaliteli Saatleri _1.jpgDünyanın En Kaliteli Saatleri _7.jpgDünyanın En Kaliteli Saatleri _0.jpgDünyanın En Kaliteli Saatleri _4.jpgDünyanın En Kaliteli Saatleri _5.jpg

Yorum Yaz