Bu hafta kültürel ve sanatsal etkinliklerden sizin için seçtiklerimiz…

BABYLON’DA YENİ YIL

Babylon yeni yılda önemli etkinliklere sahne oluyor. Laika 56 Ocak tarihleri arasında Babylon’da. İngiliz Modern Müzik Günleri kapsamında yer alan Fuzz Aganist Junk, 80’lerin disco tınısını, jazz, funk ve breakbeat’lerle birleştirerek, yepyeni ve heyecan verici bir müzik ortaya koyuyor. 30 Ocak’ta da “Şehir Uykuda” adlı oyuna ev sahipliği edecek olan Babylon’un diğer etkinliklerini öğrenmek için (0212) 292 73 68 no’lu telefonu arayabilirsiniz. Şehbender Sok. 3, TünelBeyoğlu

DENİZ TUTKUNLARINA ÖZEL

Bu yıl 20. yaşını kutlayan Uluslararası İstanbul Boat Show, 928 Ocak tarihlerinde, CNR İstanbul Uluslararası Fuar merkezi’nde deniz meraklılarıyla buluşuyor. Sualtı fotoğrafları sergisi, deniz bandosu ve dia gösterileri gibi çeşitli etkinlikler ile ilginç sürprizlerin yer alacağı 20. Uluslararası İstanbul Boat Show’da ziyaretçilerin denizin coşkusuna ortak olması bekleniyor. Ayrıntılı bilgi için tel: (0212) 234 27 28.

OCAK AYI MÜZAYEDELERİ

Artı Mezat, Osmanlı, Avrupa ve Çin antikaları ile Türk ve Batı resminin ünlü ressamlarına ait tabloların satışa sunulduğu bir müzayede gerçekleştiriyor. Can Has ve Tantekin Antik ortak girişimi olan Artı Mezat müzayedeleri Hotel Ceylan Inter Continental’de yapılıyor. Artı Mezat, Hüsrev Gerede Cad. 112/1, Teşvikiyeİstanbul. Tel: (0212) 261 62 55.

DULCİNEA’DA OCAK AYI

The British Council’ın katkılarıyla düzenlenen “British Deep Beat2” sessionları, Britanya’daki elektronik müziğin önde gelen isimlerini dinleyicilerle buluşturuyor. İlki Ekim ve Kasım 2000 tarihlerihlerinde düzenlenen ve beğeni toplayan etkinliğin ikinci ayağı yine Cafe Dulcinea’da gerçekleşiyor. Ocak ayının davetlileri müzisyen, prodüktör, menejer ve dj olan Dj Cab ile Music Mag’in “Bedroom Bedlam” isimli yarışmasını kazanan ilk bayan dj olan Alison Marks, Dulcinea için derledikleri özel program ile dinleyicilerine keyifli saatler yaşatıyorlar. Meşelik Sok. 20, Beyoğluİstanbul. Tel: (0212) 245 10 39.

KORKU FİLMİ TUTKUNLARINA

Ocak ayı boyunca Bil’s Nişantaşı Mağazasında, korku filmlerinden seçme eserler gösteriliyor. Mağazada, Federico Fellini’nin ilk renkli filmi olan “Giulietta Degli Spiriti”, İngiliz komedi yazarı Noel Coward’ın ölüm ve ruhlar üzerine “Çok İngiliz” komedisinden sinemaya uyarlanan “Blithe Spirit” gibi filmleri ücretsiz olarak izleyebilirsiniz. Diğer filmler hakkında (0212) 212 56 43 no’lu telefonu arayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Rumeli Cad. 1/12, Nişantaşılstanbul.

KAVACIK’TASİNEMA İZLEMENİN KEYFİ

İstanbul Anadolu yakası, yeni bir butik sinemalar kompleksine daha sahip oluyor. Boğaziçi Sinemaları adını taşıyan kompleks, TÜRVAKTürker inanoğlu Vakfı’nın bulunduğu TÜRKAV Sinema ve Televizyon Okulu’nun alt katında yer alarak öğrencilerin ve vakfın bazı giderlerinin karşılanmasına katkıda bulunuyor. Tümü dolbydigital ses sistemine sahip olan sinemalar iki kat üzerine toplam beş salondan oluşuyor. Boğaziçi Sinemaları, Ekinciler Cad. Şehit Mehmet Ali Yılmaz Sok. 4, Kavacıkistanbul. Tel: (0216) 425 19 15.

LIGNEROSET FUARDA

Ligne Roset senesinde tüm yeniliklerini Paris ve Köln fuarlarında sunuyor. Firma 1115 Ocak tarihleri arasında Paris Salon Du Meuble Fuarı’nda, 1521 Ocak tarihleri arasında Köln Uluslararası Mobilya Fuarı’nda müşterileriyle buluşuyor. Dünyaca ünlü tasarımcıların ürünlerini bünyesinde toplayan Ligne Roset, katıldığı fuarlarla yeniliklerini uluslararası bir ortamda paylaşmayı amaçlıyor. Cemil Topuzlu Cad. 99, Caddebostanİstanbul. Tel: (0216)358 77 37.

YENİ BİR SANAT ORTAMI

İstanbul Maçka’da yepyeni bir sanat atölyesi açılıyor. Statü Sanat Atölyesi yetişkin ve çocuklara sanatı sevdirmek, yaratıcılıklarını geliştirmek amacıyla çeşitli çalışmalar düzenliyor. Atölye çalışmaları arasında Sanat Tarihi Eğitimi, Desen ve Yağlıboya Teknikleri, Duvar Resmi, Dekoratif Boyama Tekniği ve Doku Çalışması gibi birçok etkinlik yer alıyor. Vişnezade Mah. Adacı Latif Sok. 26/3, Maçkaistanbul. Tel: (0212) 227 98 08.

Sture Tlıeolin

Tlıe Swedisb Pal ace in İstanbul İstanbul da Bir İsveç Sarayı

İSTANBUL’DA BİR İSVEÇ SARAYI

Telekomünikasyon dünyasının önemli kuruluşu Ericsson’un katkılarıyla “İstanbul’da Bir İsveç Sarayı” adlı kitap hazırlanıyor. Kitap Türkiyeİsveç ilişkilerinde, özellikle Türkiye’nin Avrupa Birliği adayı olması açısından bir odak noktası olan İsveç Sarayı’nın tarihsel anlamına dikkat çekiyor. Kitap, İsveç ve Türk toplumu arasında geniş bir diyolog ve deneyim alışverişi sağlamak, karşılıklı ekonomik işbirliği ve ticareti desteklemek amacıyla oluşturuluyor. Bilgi için tel: (0212) 234 27 28.

NOEL BABA ANITI RESTORE EDİLİYOR

Kültür Bakanlığı ve Taç Vakfı arasında imzalanan sözleşmeye göre Taç Vakfı tarafından restore edilerek çağdaş bir ören yeri niteliği kazandırılacak olan Antalya’daki Noel Baba Anıtı dünya kültür turizmine açılıyor. Bu çalışma anıtın ve yakın çevresinin onarım ve bakımını, multivizyon, sergi salonu, hediyelik eşya ve lokanta gibi alanlarla zenginleştirilmesi ve kültürel amaçla yerli ve yabancı konukların ziyaretine açılmasını kapsıyor. Taç Vakfı, Meşrutiyet Cad. 57/3, Beyoğluİstanbul. Tel: (0212)252 98 02.

ESKİDJİ MÜZAYEDELERİ

Eskidji Müzayede Evi 14 Ocak’ta “Özel Halı, Art ve Resim” müzayedelerini, 18 Ocak’ta Eskidji geleneksel karma eserler müzayedesini gerçekleştiriyor. “Mobilya ve Halı” müzayedesinde porselen takımlar, bronz avizeler, cam ve kristal içki takımları, bronz ve tutya heykeller, halı ve kilimler, düşük rezervlerle satışa sunuluyor. Eskidji geçmişten izler taşıyan armağanları ve koleksiyonları sevdikleriyle paylaşmak isteyenler için de bir çok seçenekler sunuyor. Tel: (0212) 253 62 05.

MÜZİĞİN COŞKUSU

Soprano Barbara Bonney, Rus Piyanist Boris Berezovsky ve Küba ateşini İstanbul’a taşıyacak La 0rquesta Aragon gibi ünlü sanatçı ve topluluklar Ocak ayında iş Sanat’ta müzikseverlerle buluşuyor, iş Kuleleri, 4. Leventlstanbul. Tel: (0212) 316 00 00.

SERGİLER

Resim, heykel, enstalasyon sergileriyle renklenerek yoğun geçen bir ay daha…

TÜRKİYE’DEN JAPONYA’YA SANAT KÖPRÜSÜ

Tanomi Plastik Sanatlar Derneği’nin davetlisi olarak Mart tarihinde Japonya’da sergi gerçekleştirecek olan dört Türk ressamı Feride Binicioğlu, Ayşegül Izer Drahşan, Ahmet Özel ve Mehmet Uygun, 1231 Ocak tarihleri arasında Kare Sanat Galerisi’nde buluşuyor. Sergide Feride Binicioğlu, soyut dışavurumcu bir anlayışı, Ayşegül Izer Drahşan, simgesel, anlatımcı bir üslubu benimserken Ahmet Özel, evrenin oluşumuna dair “sezgisel” yorumlarını plastik bir dille kurguluyor, Mehmet Uygun ise, kendine özgü fantastik ve gerçeküstü bir dünyanın perdelerini aralıyor. AtiyeSok. 12/2^ Teşvikiyeistanbul. Tel: (0212) 240 44 48.

“YERYÜZÜ CENNETİ”

Suzy Hug Levy, Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde açılan sergisinde Arcadia’dan bu yana “yeryüzü cenneti”nin dramını, kurguladığı cennet sahneleri ile yeniden anlamlandırıyor. Bu cennet, insanın dışında düşlenmiş bir bahçe değil, tam tersine insanın var ettiği, içinde yaşadığı plastik bir cennet. Buraya yaşamın sıcak renkleri değil, ölümün soğuk gri ve siyah renkleri egemen oluyor. Sergi,17 0cak10 Şubat tarihleri arasında izlenebilir. Teşvikiye Cad. 4357, Teşvikiyeİstanbul. Tel: (0212) 230 19 76.

GİRGİN SANAT GALERİSİ’NDE FEYYAZ İNANÇ RESİMLERİ

Sanatseverlerin hizmetine geçtiğimiz aylarda açılarak giren Girgin Piyano ve Sanat Galerisi, 9 Ocak 3 Şubat tarihleri arasında Feyyaz Inanç’ın resimlerini sergiliyor. Sanatçı çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürüyor.

MASALSI ANLATIMLAR

Nuran Terzioğlu’nun küratörlüğünde düzenlenen sergide sanatçılar kendi hayalgüçleri ve malzemeleriyle, görsel dili kullanarak, izleyenlere Galeri Apel’de masallarını anlatıyorlar. Galeri’nin giriş bölümünde Enis Tahsin Özgür’ün animasyonu bir TV ekranından sunulurken, duvarlarda çizimleri görülebiliyor. Suzy Hug Levy, Yıldız Şermet Sünnetçioğlu, Şirin İskit, Güler Güngör, Zeynep Perinçek Signoret ve Yücel Kale ise seramik, ahşap, demir, tekstil gibi birbirinden değişik malzemelerden oluşan heykel ve enstelasyonlarını galerinin üst katında sergiliyorlar. Sergi 5 Ocak 4 Şubat arasında Galeri Apel’de izlenebilir. Hayriye Cad. 7, Galatasaraylstanbul. Tel: (0212) 292 72 36.

AHŞAP HEYKELLER

C.A.M Sanat Galerisi 931 Ocak tarihleri arasında üç genç sanatçının katılımıyla, kavramsal bir sergi düzenliyor. Ebru Yılmaz, Seçkin Pirim ve Yıldız Güner’in yapıtlarından oluşan sergi “…miş” gibi adını taşıyor. Her üç sanatçı da yaşamın yanılsamalarla dolu hareketli bir oyun olduğunu savunurken, serginin teması dışında kullandıkları ahşap malzeme ile de bir ortak paydada buluşuyorlar. Abdi ipekçi —’tmmr Cad. 48/5, Nişantaşıİstanbul.

Tel: (0212) 234 39 01.

“KARANLIĞIN İÇİNE DOĞRU”

Metin Talayman’ın “Karanlığın İçine Doğru” başlıklı resim sergisi 11 Ocak9 Şubat tarihleri arasında Aksanat Sanat Galerisi’nde. Sergide Talayman’ın şaşırtıcı dünyasıyla özdeşleşiyoruz. İstiklal Cad. 16, Beyoğluİstanbul. Tel: (0212)252 00 01.

RENKLERİN DÜŞLERLE BİRLEŞMESİ

“Resim, içimdeki yoğun duyguların ve enerjinin birbiriyle karışarak ellerimden akması, beynimdeki renklerin düşlerle birleşimi, ışıkların karanlıklarla buluşması, coşku ve neşenin dışarı çıkmasıdır” diyen sanatçı Renan Ertosun 29 Ocak4 Şubat tarihleri arasında Deniz Müzesi Sanat Galerisi’nde son eserleriyle sanatseverlerle buluşuyor. Resim Heykel Müzesi Karşısı. Dolmabahçe Cad. Beşiktaşİstanbul. Tel: (0212) 249 37 21.

BEŞ FARKLI KİMLİK

Derya Altınel, Burcu Arısoy, Füruzan Erkuş, Şinasi Güneş ve Kurucu Koçanoğlu’nun değişik eserlerinden oluşan karma sergi 5 Ocak’a kadar Garanti Sanat Galerisi’nde izlenebilir. Sanatçılar bu sergide, tinselliğe önem veriyorlar ve “Tin”e ulaşmada kendi açılarından keşfettikleri araçları, yöntemleri değerlendiriyorlar. İstiklâl Cad. 187, Beyoğluİstanbul. Tel: (0212) 293 63 71.

SANAT VE YAŞAM ÜZERİNE Galeri Nev, fotoğraf sanatçısı Nazif Topçuoğlu’nun çalışmalarını sergiliyor. Sanatçı, önceki çalışmalarında kullandığı sakatat figürlerine, insan ve hayvan figürlerini ekliyor. Gençlikyaşlılık, ölüm, hatıralar, kalıcılık, geçicilik, yüzeysellik gibi temaların yer aldığı sergi 530 Ocak arasında izlenebilir. Maçka Cad. 33/B, Maçkaİstanbul. Tel: (0212) 231 67 63.

Babylon Soundgarden hazırlıkları başlasın! Hafif Müzik

Yorum Yaz