Bershka 2018 Sonbahar Kış Koleksiyonu

DÜŞÜNEN MODA

Tıpkı Paris’te Musee des Arts Decoratifs’te Ağustos 2018’e kadar devam edecek, modanın 300 yıllık tarihine ışık tutan “Fashion Forward” sergisi gibi birçok moda sergisinin düzenlenmesi; Palais Galliera, The Fashion Institute of Technology gibi kültür alanları açılırken Bernard Arnault ve François Pinault gibi moda patronlarının devasa müzelere yatırım yapması; modanın dünyanın çeşitli kurumlarmda ders olarak okutulması, moda okulları ve enstitülerinin art arda açılması ve sanatçıların kreatif direktörlerle iş birlikleri, modanın entelektüel ayağının ne kadar güçlü olduğunu vurguluyor. En eski moda okullarından London College of Fashion’da ilk defa moda MBA’yi verilmeye başlandığını biliyor muydunuz?

Bershka 2018 Sonbahar Kış Koleksiyonu Resimleri
Kısaca, modayı günümüzde sadece giyim stili, değişen trendler eşliğinde yaratılan koleksiyonlar bütünü olarak değil; felsefeye, sanata, kültüre ve entelektüel düşünceye her zamankinden daha yakın duran bir sistem olarak algılamak gerekiyor. Düşünen moda demişken, trendlere aykırı moda estetiği üzerine kafa yoran, entelektüel tasarımcılar olarak adlandırılabilecek Yohi Yamamoto, Rei Kawakubo ve Martin Margiela’yı unutmayalım.

Sonia Rykiel’ın Paris Saint Germain’deki, bir Julie de Libran (markanın artistik direktörü) projesi olan “pop-up” kütüphane butiği ya da Paris Marais bölgesindeki, Fransızcada giyinmek ve kütüphane kelimelerinin birleşiminden oluşan, l’Habibliotheque mağazasındaki moda parçalarının tıpkı kitaplar gibi seçilip kiralanması benzeri projeler modanın akademik dünyayla yakın flörtüne tanıklık Lansmana özel fırsatlarla showroom’larda.

Maybe You Like Them Too

Yorum Yaz