Baştan Aşağı Beyaza Bürünelim!

Ak (veya beyaz), görülebilir dalga boylarındaki tüm renkleri kapsayan akromatik bir renktir. Beyaz ışık, kırmızı, yeşilvve mavi ışıkların karıştırılması ile oluşturulabilir. Eskiden, beyazın ışığın doğal rengi olduğu kabul edilirdi, ancak Newton tam tersine beyazın tüm renklerin birleşimi olduğunu kanıtladı.

Türk toplumunda ve diğer pek çok toplumda beyaz saflığın simgesidir.Gelinlikler bu yüzden beyaz olur. Beyaz, aydınlığın da simgesidir.  Beyaz bayrak iyi niyetin, beyaz bir sayfa da yeni başlangıçların ifadesidir. Yalnızca Çin ve Hint kültürlerinde durum terstir ve beyaz, ölümün, yasın ve kötülüğün simgesidir.İstikrarı, devamlılığı da simgeler. Politikada beyaz renk temizlik, dürüstlük çağrışımları yaptığı için sık kullanılır.

Giyim konusunda beyaz denilince akla ilk gelen şüphesiz gelinliklerdir. Açık renk olduğu için genelde yaz mevsiminde tercih edilen beyaz, bu tabuyu geçtiğimiz sezon kırmaya başladı. Fukaranın şaşkını, beyaz giyer kış günü.’ söylemi geçerliliğini yitirecek, haberiniz olsun; en azından gerçek anlamıyla düşündüğünüzde.  Beyazı yaz/ kış demeden giyen ben için, hiçbir zaman geçerli olmayan bu söylemi yok sayıp yola devam ediyorum. Bu sezon baştan aşağı bembeyaz olalım istiyorum. ‘Beyaz giyerken ne yapalım, nelere dikkat edelim? ‘ diye birkaç noktaya değinmek istiyorum:

  • Fazla bölgelerini saklamak isteyenlerin tercihi siyahtır ve çoğu insan siyahın tam tersi etki yarattığını düşündüğü için beyazdan uzak durur. Beyaz renk ışığı yansıttığı için ilgiyi o bölgeye çeker; fakat baştan aşağı beyaz giyinmek sihir etkisi yaratır.
  • Beyazın en iyi arkadaşının siyah olduğunu unutmayın.
  • Beyaz giymekten çekiniyorsanız; beyazın daha koyu tonlarını kullanın.
  • Aksesuarlarla görünümünüzü tamamlayın.
  • Canlı renklerin beyazla birlikte kullanımı ile dinamik bir görünüm kazanabilirsiniz.
  • Beyaz giymek ince bir iştir, doğru iç çamaşırı seçimi yapın.
  • Düğünlerde şayet gelin değilseniz, beyaz giymeyin.

Baştan Aşağı Beyaza Bürünelim! ResimleriYorum Yaz