Babasız Büyüyen Kız Çocukları

Baba-kız arasındaki bağ, bir kadının hayatında, karşı cinsle kurduğu ilk bağdır. Babaların kızlarını her türlü kötülükten korumak için yapabileceklerininse sınırı yok. Fakat bu kadar şanslı olmayanlar da var. Babasız büyüyen kız çocuklarının sayısı, boşanmaların da çoğalmasıyla son zamanlarda giderek arttı. Türkiye’de binlerce babasız büyümüş kız çocuğu var ve bu konuda yapılan çalışmalar, baba figürünün bir kız çocuğunun gelişiminde aslında sanılandan çok daha önemli olduğunu gösteriyor: Babasız büyüyen kızların depresyona girme riski daha yüksek, tehlikeli ilişkiler kurmaya daha yatkınlar ve daha fazla stres hormonu salgılıyorlar. Bu da onları, yaşadıkları ilişkilerde daha hassas ve endişeli hâle getiriyor. Bu şekilde düzgün bir ilişki yürütülebilir mi?

Babasızlığın en son ortaya çıkan olumsuz etkilerinden biri de şu: Yeni bir araştırmaya göre, babasız kalma nedenin erken bir ölüm, boşanma veya annen sana hamileyken babanın onu terk etmesi- yetişkin biri olduğunda yaşayacağın durumları da etkiliyor. Nedeni her ne olursa olsun, kaderini baştan yazabilirsin. WH olarak, bu durumu yaşamış olan dört cesur kadından hikâyesini paylaşmasını istedik. Ardından da uzmanlarımızdan, “baba dramı”ndan adım adım nasıl kurtulacağımıza dair bilgiler aldık.

36 yaşındaki Elvan, “Babam bir keresinde haftalarca hiçbirimizle konuşmamıştı, annemle bile” diyor. Onun en acı hatıralarından biri de, ortaokulda bir matematik ödevi için babasından yardım istemesiydi: “Anlattığı şeyi anlamamıştım ve bana ‘Nasıl bu kadar aptal olabiliyorsun?’ deyip odasına dönmüştü.” Elvan 14 yaşına geldiğinde çok kaba bir çocuktan hoşlanmaya başladı. Hayatındaki diğer her şeyi -okul, spor, arkadaşlar- ikinci plana atmıştı. Böylece suistimaller de başladı. Önce kelimelerle, sonra da ara sıra atılan tokatlarla… 20’li yaşlarında iki kez evlenip boşanmış olan Elvan’a, bu evliliklerinden tek kalan kaburga kırıkları ve yaptığı düşüklerdi. 28 yaşında,
kontrolcü başka bir erkek için evliliğini bitirdi. “Onun beni bu kadar sahiplenmesini koruyucu olduğu için sanıyordum” diyor. Ama eşinin onu üç yıldır aldattığını öğrendiğinde, onu da terk edip terapiye başladı.

Elvan bu terapi sayesinde, ilk kez hayata erkek egemen ilişkilerinin dışından bakabildi.

İlerideki aşklarının da prototipidir” diyor ve ekliyor: “Eğer baban tarafından takdir edilmemişsen, partnerinden de bu şekilde bir sevgi bekleme olasılığın düşüktür.” Gerçekten öyle:

yılında yapılan bir çalışmaya göre, babası ilgisiz olan kadınlar, babasıyla birlikte sevgi içinde büyümüş kadınlara göre daha düşük öz güvene sahip. Elvan’ın da bu suistimalci erkeklerle birlikte olmasına şaşmamalı, o yalnızca bu erkeklerin sevgisini kazanmaya çalışıyordu.

NASIL İYİLEŞİRSİN: Kendine değer vermeyi öğren. Yeni bir dil öğrenmekle veya bir 5K yarışını tamamlamakla başlayabilirsin. Seidler, “Atletik gelişimini hızlandıracak bir erkek eğitmenle sağlıklı bir arkadaşlık kurmayı veya seni onore edecek erkek bir terapist bulmayı dene” diyor. Ve yeniden biriyle görüşmeye başladığında tehlikeli işaretlere karşı uyanık ol:

“BABA BİR KADININ İLK AŞKIDIR. EGER BABAN TARAFINDAN TAKDİR EDİLMEMİŞSEN, BUNU PARTNERİNDEN DE BEKLEMEZSİN.”

Beş yılın ardındansa şimdi, ona destek olan, saygı duyan ve onu seven bir erkekle birlikte. Yine de, bu yeni dramsız hayatına karşı biraz yabancılık hissettiğini itiraf ediyor. UZMAN GÖRÜŞÜ: San Franciscolu Psikoterapist Leah Seidler, “Baba bir kadının ilk Unavailable Father kitabının yazarı Sarah Simms Rosenthal’a göre, rastgele yaşanan bu ilişkilerdeki durum bir bağımlılıktan ibaret: “Kendini suçlamak, kontrol sendeymiş izlenimini yaratır.”

Seidler, “Eğer yeni görüşmeye başladığın bir erkek ailene veya kariyerine karşı ilgisizse ya da kadınlar hakkında aşağılayıcı bir şekilde konuşuyorsa, ondan hemen uzaklaş” diyor.

Babasız Büyüyen Kız Çocukları Resimleri
Babasız Büyüyen Kadınların Anlayabileceği 25 Zorlu Durum

Yorum Yaz