Haki yeşili kıyafetler

Haki yeşili eko kıyafetler

ORGANİK TASARIMLAR

15 yıldır erkek giyim tasarımcısı olarak Türk moda sektöründe ilerleyen Hatice Gökçe, moda dünyasının hızlı öğüten sistemi içerisinde direnç gösterebilmek için sistem dışında kendine özgü bir dil ve dünya inşa etmek güdüsüyle hareket etmeyi tercih ediyor. yılından bu yana bir sosyal sorumluluk projesi olan Argande’nin tasarım koordinatörlüğünü yapıyor. Argande ürünleri hem Türk tasarımcıların özel tasarımlarını uygun fiyata sunmalarına yardımcı oluyor hem de GAP bölgesindeki kadınlara sürdürülebilir proje aracılığıyla yaşam kalitelerini güçlendirme şansı veriyor. Böylece Argande bu anlamda modanın son zamanlarda aradığı ikinci ve üçüncü faydayı gerçekten sağlıyor.

3K: Sürdürülebilir moda, organik tasarımlar konusunda ne-leryapıyorsunuz?

HATİCE GÖKÇE: 2003 yılında erkekler için hem iç çamaşırı hem de günlük hayatta giyebilecekleri bambu elyafından

HATİCE GÖKÇE

Hatice Gökçe

örülmüş kumaşlardan oluşan, Bodyforman adını verdiğim bir koleksiyon hazırladım. Bodyforman, hala satışını gerçekleştirdiğim bir koleksiyon.yılında da bu kez Doreanse firması için bir organik iç çamaşırı koleksiyonu hazırladım. Firmamı kurduğumdan beri neredeyse hiç tekstil atığımız olmuyor. Koleksiyonlarımızda doğal ve kaliteli kumaşlar kullandığımızdan parçalarımızı atmıyor, özellikle artan küçük parça kumaşları küçük dokuma tezgahımızda ip haline getiriyor veya farklı kompozisyonlarda dokuyor ve daha sonra onları yine tasarımlarımızda kullanıyoruz.

3K: Eko-moda farkındalığını ne zaman yakaladınız?

H.G.: Bu alanda ilk kez 2003 yılında ürün verdim.

3K: Sürdürülebilir moda neden bu kadar önemli?

H.G.: Tükenen dünya kaynaklarını düşünürsek, modanın dokunduğu tüm alanlarda sürdürülebilirliğin benimsenmesi önemli. En başta ürünün organik hammaddeden üretilmiş olması ve sürdürülebilir tarıma destek vermesi gerekir. Yani kullandığımız hammaddeden başlayan bir sürdürülebilirlik hali içinde olmalıyız. Fakat diğer taraftan, ürettiğimiz şeylerin yıllar sonra da, hatta sezonu geçtikten sonra da tekrar gündeme gelmesini sağlayacak bir anlayışı benimsemek de sürdürülebilir modadır. Dolayısıyla sürdürülebilir moda kavramı, uzun vadede sağladığı ekonomik tasarrufla günümüzde sadece tüketime dayanan modanın ticari kaygılarına savaş açtı.

Haki yeşili kıyafetler Resimleri
Haki yeşili kıyafetler

Haki yeşili kıyafetler

Haki yeşili kıyafetler

Haki yeşili kıyafetler

Yorum Yaz