BEYAZ RÜSTİK EV

BeşiktaşTürkali Mahallesi’nde yer alan, iç mimar Mahmut Nüvit’in yenilediği ev 1895’te inşa edilmiş. Sahibesi Aydan Baktır’ın, Le Corbusier, Eileen Gray, Marcel Breuer gibi mimarlardan feyz aldığını, onlar gibi beyaz estetiğe bağlı biri olduğunu söyleyen mimara gönül rahatlığıyla teslim ettiği ev, zamanında varlıklı bir babanın kızları için yan yana yaptırdığı üç evden biri… Her katta denize bakan bir ön odayla sokağa bakan bir arka odanın, iki odanm bağlantısı olarak da genişçe bir holün yer aldığı dört katlı binanın en alt katında mutfak, bahçeye açılan yemek odası, eskiden sarnıcın zamanında evlere su almak yasak olduğu için her evde yağmur sularının biriktirilmesi için bir sarnıç yer alırmış bulunduğu yerde de küçük bir tuvaletbanyo yer alıyor. Cümle kapısının evin giriş kapısı yer aldığı katta, salon ve aynı zamanda “kimdir o” penceresinin de bulunduğu yer olan hizmetli odası, bir üst katta televizyon da seyredilebilen çalışma odası ve ressamreklamcı ev sahibinin işliği bulunuyor. Giriş katından itibaren deniz gören evde yatak odası en üst katta. Holdeki küçük oda giyinme odası, balkonlu arka oda banyo odası olarak tasarlanmış. Eskiden her katta bulunan tuvaletler iptal edilerek, yerlerine asansör konulmuş. Suni eko sistemlere, iklimlendirmelere karşı olan mimar, yazın fazla sıcak, kışın da soğuk olmayan eve Ağustos’ta yerleşen ve klima konulmasını isteyen ev sahibesine karşı çıkamamış. “Iklimlendirmeyi binanın kendisinde aramak lazım” diyen mimar, klimanın ancak sıcak günlerde kullanıldığını söylüyor. Aslı nasılsa, mükemmel bir durumda olmasa da, hakiki ve sağlıklı olduğunu düşünüldüğü için, yapının özgün tüm elemanları kullanılmış. Bu ev için söylenebilecek sihirli sözcük, “aslına sadakat” olmalı…

“Benim için ev sahibi çok önemli. İyi bir iş için iyi bir müşteri şarttır” diyen iç mimar Muhmut Nüvit, isimsiz bir zanaatkarın yaptığı, o zamanlar inşa edilen birçok evde benzerine rastlanan torna işi merdivenlerin önünde.

Üstte, solda, bilhassa hafta sonları çok kullanılan çalışma odasında hem toplantılar yapılıyor, hem de televizyon seyrediliyor. Bu odada ev sahibesinin torna ayaklı, yüzleri değiştirilmiş eski rüstik mobilyaları kullanılıyor. Üstte, şadda. sehpanın üstündeki likör ve badem şekeri eski günleri hatırlatıyor. Likör takımı Bebek Antika’dan alınmış. Solda, girişin önünde yer alan, tabanı tamamen çökük durumdayken tamir edilen holde, duvarda Bubi’nin tablosu asılı. Kırmızı Çin işi dolap mekâna canlılık katmış. Yerde aile yadigârı Çin ipeği halı serili. İkili koltuk ve sehpa Koleksiyon’un yeni ürünlerinden. Altta, en ayrıntılı tavan süslemelerinin yer aldığı, sokağa doğru bir çıkması olan oda ev sahibesinin işliği olarak kullanılıyor. Eskiden muhtemelen kabul odası olarak kullanılan, evin bu en geniş odasında, evdeki detaylardan yararlanılarak ve aynı ölçüler tekrarlanarak tasarlanan gardrop, duvar boyunca uzanıyor.

Zemin döşemesi orijinal halinde bırakılan mutfakta geçmişin ruhu bugünün malzemesiyle uyum içinde, metalin soğukluğu ahşabın sıcaklığıyla bir arada kullanılmış.

Üstte, hep tadı damakta kalan yemeklerin yapıldığı bir mutfakmış burası. Mutfağa açılan kilerdeki çengellerde kuru etler, pastırmalar asılı olur, turşular saklanırmış. Eskiden odunla ısıtılan, dış kısmı korunarak içi boşaltılan ocakta, paslanmaz çelikle geçmişe yönelik bir malzeme olan ceviz birlikte kullanılmış. En solda, mobilyada, çocuksu ve oyunsu bir şey olarak gördüğü tekerleği kullanmayı seven mimarın tasarladığı, tekerlekli paslanmaz çelik ve ceviz karışımı masa çok kullanışlı. Malzemelerin içeri alındığı küçük mutfak kapısının yanındaki duvarda, Nurdan Özşeker’in geometrik formlu iki tablosu asılı. Solda. “İlk iş hurmalıklar altına rahat bir döşek kurmak oldu”, diyen Refik Halit Karay’ın hurmaları mı bunlar bilinmez. Hurmalar iştahla yenecek güzellikte.

1 Güney Amerika’ya özgü ayna, 40 $, La Tienda. Tükenmez kalemlerin tanesi 2.050.000 TL, Hediye Gezegeni. 2 Eski emaye tabak 3.000.00015.000.000 TL, Tombak II. Plastik Japon balıklarının tanesi 450.000 TL; üç boyutlu kartpostalların tanesi 850.000 TL, Hediye Gezegeni. İngiliz malı bardaklar Axis marka. Tanesi 7.500.000 TL, Pi. 3 Pul ve taşlarla bezenmiş ikona 30.000.000 TL, Tombak II. Naylondan yapılmış dantel sehpa örtüsü 1.000.000 TL, Züccaciye Pazarı. Üçlü set olarak satılan cam mücevher kutusu 15.950.000 TL; mıknatıslı kalp notluk 2.950.000 TL, Budun Design. Gül desenli çalar saat 9.150.000 TL; fanuslu dekoratif süs 5.150.000 TL, Hediye Gezegeni. Aynalı bileziklerin tanesi 300.000 TL, 3.Dünya. 4 Pelüş kaplı ithal ajanda 14.500.000 TL; tüylü tükenmez kalem 5.500.000 TL, Vakkorama. Güney Amerika işi seramik çerçeve 20 $; seramik küllük 10 $, La Tienda. Bebekli tükenmez kalem 2.500.000 TL, Budun Design.

Üç farklı boyu olan cam mücevher kutusu seti 15.950.000 TL, Budun Design. Sedef kakmalı lake pano 60 $, Çıvgın. Ayna parçalarıyla bezenmiş bileziklerin tanesi 300.000 TL, 3. Dünya. 2 Noel süsü biçimindeki dekoratif ampullerin tanesi 5.000.000 TL; eski gümüş kaplama kül tablası 20.000.000 TL; ikona

30.000.000 TL, eski dantel bordür. Tombak II. Kumaş güllerin renk seçenekleri var. Demeti 400.000 TL, Züccaciye Pazarı. Yosunlardan elle örülmüş kutuların üç boyu var. Tanesi 710 $; Tibet’te nazarlık olarak kullanılan ahşap güneş 7.5 $, Çıvgın. Mavi pleksiglas çerçeve 2.000.000 TL, Budun Design. 3 Örgü plastik çantaların tanesi 3.500.000 TL, Mudo Concept. El yapımı seramik ev ve araba Güney Amerika işi. 4.750.0009.750.000 TL, 3. Dünya. 4 7080 yıllık emaye tabakların renk ve boy seçenekleri var. Tanesi 3.000.00015.000.000 TL, Tombak II.

Rustik Tarz Mutfak Dekorasyonu Yapı Dekorasyon 360

BEYAZ RÜSTİK EV Resimleri
Rustik Modern Ev Dekorasyon ÖrneğiDekorasyon Cini Dekorasyon Cini

Beyaz rustik odalar Mobilya Showroom İkea Mobilya Ev …

Rustik Modern Ev Dekorasyon ÖrneğiDekorasyon Cini Dekorasyon Cini

MODERN RUSTİK TARZDA BİR EV MY DECO LOVE

EV DEKORASYON HOBİ: Modern rustik dekorasyon

Ev Dekorasyon Örnekleri MadridDekorasyon Cini Dekorasyon Cini

Yorum Yaz