Yaza Fit Girmek İçin Hızlı Kilo Verme Egzersizleri

Deniz, kum, güneş ve bikini hayallerinin gerçekleşmesine az zaman kaldı. Yaza kadar olan bu süreyi hem doğru beslenerek hem de tüm vücut egzersizleri yaparak çok iyi değerlendirmelisin. Tabii ki yaza hazırlık sadece karın kası, güçlü omuzlar, ince bacaklar için çalışmak ya da tonlarca göğüs – sırt egzersizi yapmaktan ibaret değil. Burada önemli olan, kendimize hedefler koymak ve daha sağlıklı yaşamak olmalı. 

İyi beslenmek, sağlıklı atıştırmalıklar seçmek ve doğru egzersizleri yapmak, kaliteli yaşamak isteyen herkes için önemli bir adım. Özellikle sağlığın ne kadar önemli olduğunu hatırladığımız bu zor günlerde bedenimize de daha iyi bakmalıyız. Dolayısıyla, lütfen en önce önemseyeceğin şey bedenin olsun! Bazen yazın gelmesi, bazen sevgili, bazen sosyal medyada gördüğün bir fotoğraf ya da en yakın arkadaşın, seni sağlıklı beslenme-spor için motive eder ve sen de heyecanla başlarsın. Ama unutma, motivasyon yalnızca başlamanı sağlar, devam etmek içinse bazı şeyler alışkanlık haline gelmeli.

Alışkanlıklarımızı önce biz oluştururuz, sonra da alışkanlıklarımızı bizi oluşturur. Ne demişti Jim Rohn? “Vücudunuza iyi bakın.Yaşamak zorunda olduğunuz tek yer orasıdır.” Yazın gelmesine bir ay kaldı! Şimdi tüm kurallara uyarsak o bikinilere gireceğiz inşallah :) Egzersizleri 4 gün / 30 dakika olarak yapmaya çalışmalısın. Bol sebze, dengeli protein, sağlıklı yağlar ve bolca su tüketmeyi ihmal etme. Eğer fazla kilon var ise mutlaka bir diyetisyen desteği almalısın. Her zaman söylediğim gibi: Egzersizleri kendi seviyene göre belirle ama unutma ki kasların harekete geçtiği an, zorlandığın an’dır. Zorla kendini! Tekrar sayılarını artır. Güçlen ve şekillen… 

Yaza Fit Girmek İçin Hızlı Kilo Verme Egzersizleri ResimleriEgzersize başlamak için şınav pozisyonunu al. Önemli olan hareket esnasında vücudunun dümdüz olmasıdır. Ellerini omuzlarının tam altına hizala. Önce sağ ayağını, sonra sol ayağını koşar gibi karnına çek. Kendini bir dağa tırmanır gibi düşün. Her çekişte 1 sn durakla ve diğer ayağına geç. Hızlanma ve acele etme. 30 saniyelik 3 set halinde yapabilirsin. Aralarda 10 saniye dinlen. 

Harekete başlamak için yere sırt üstü pozisyonda uzan. Belin mutlaka yere temas etmeli. Karın kasların aktif. Seviyene göre ellerin bedeninin yanında ya da da belini desteklemek için kalçanın altında olabilir. Boynunu zorlamadan başını kaldır ve karnına bak. İki bacağını yerden yukarıya kaldır ve ayak parmak uçların ileriye bakacak şekilde pozisyon al. Nefes almayı unutmadan ritmik bir şekilde bacaklarını yukarı ve aşağı doğru (makas gibi) hareket ettir. Hareket boyunca dizlerin bükülmemeli ve düz olmalı. 30 saniyelik 3 set halinde yapabilirsin. Aralarda 10 saniye dinlen. 

Kendine boş bir duvar bul ve başlayalım. İlk başta squat pozisyonunu al, artık biliyor olmalısın :) Dizler ile kalçan aynı hizada olacak. Bu pozisyonda ön ve arka bacaklarına yük binerken karın kasların da direkt aktif hale gelecektir. Bedenini bo şluk kalmayacak şekilde duvara yasla ve aldı ğın squat pozisyonunu bozmadan sabit durup kar şıya bak. 30 saniyelik 3 set ideal, ama daha sonra 1 dakikaya çıkarmalısın. Hatta belki 2 ya da 3 dakikaya .

Üç egzersizi yaptık bitti; şimdi bunlara ek olarak, en basit görünen ama oldukça zor olan son harekete gelelim. Evet, yanlı ş okumuyorsun; adından da anlayaca ğın gibi evde yürüyoruz! Şimdi kendine güzel bi manzara bul; sevdi ğin ve sana iyi gelecek, enerji verecek bir müzik aç. Suyun ve havlun tüm egzersizler boyunca zaten yanında olmalı. Bu arada spor ayakkbı giymeni öneririm. Her şey hazırsa oldu ğun yerde yürür gibi dizlerini yukarı çekerek ba şla. Durmak yok, sadece 5 dakika sonra oldu ğun yerde ne kadar terledi ğine inanamayacaksın! Temponu artırabilir, yorulunca yava şlayabilirsin. Ama ko şma ve duraksama. 5 dakika sonra 1 dk dinlen ve süreni artır. Unutma, sana kendini en iyi hissettirecek şey, yine sensin! Aynadaki seni sev, bedeninle gurur duy. Kendine iyi bak! Gelecek ay görü şmek üzere :)

Yorum Yaz