ŞEKERSİZ BESLENME İÇİN 5 ÖNERİ

KANA HIZLI KARIŞAN ŞEKERLERE ELVEDA DEYİN

Tatlı, pasta, dondurma, sekerli yoğurt, seker, çikolata ve gazlı içeceklere hayır! Pirinç pilavı, makarna, ekmek, havuç ve patatesi abartmamak şartıyla tüketebilirsiniz.

MUTFAKTA TAZE ÜRÜNLERE YER AÇIN

Endüstriyel gıdaların büyük çoğunluğunda bulunan seker ve gizli sekerden uzak durabilmek için ev yapımı gıdalara ve taze sebze, meyvelere yönelin.

YAPAY TATLANDIRICILARDAN UZAK DURUN

Sağlığı tehdit eden yapay tatlandırıcılar yerine Stevia, Xylitol ve pirinç şurubu gibi doğal tatlandırıcılara yönelin.

MEYVEYİ ABARTMAYIN

Sekerden sonraki ikinci büyük tehdit meyvelerde bulunan fruktoz. Fakat lif bakımından zengin meyvenin yararları da çok. Bu durumda taze ve organik meyveleri fazla abartmadan tüketmek sağlığımız için en doğru olanı.

YAĞLARI DOĞRU TÜKETİN

Tereyağı, krema, avokado, fındık, badem, kırmızı ve beyaz et, düzenli ve dengeli tüketildiğinde sağlığınıza çokfaydalılar; sindirimi ve iştahı dengeliyorlar.

ŞEKER VE SİGARA KAMPANYALARI

Son yıllarda Hollywood yıldızları ve dünyaca ünlü mankenler de şekersiz hayata geçiş yaptı. Bazıları bu konu hakkında kitap bile yazdı! Spor koçları da şekerden uzaklaşmanın yolları konusunda onları bilgilendiriyor.

Öte yandan şekerkamışı şekeri ve şeker pancarı üreticileri, bir gıda ürününün “lekelenmesine” karşı isyan ediyorlar ve daha genç kesime hitap eden kampanyalarla şekerin beslenme için vazgeçilmez olduğunun altını çiziyorlar. Devam eden sağlık araştırmalarını durdurmaya, politikacı ve sağlık otoritelerine baskı uygulayarak şekere karşı hareketi engellemeye çalışıyorlar. New York Fimes Gazetesi’nin yazarlarından Michael Moss, şeker ve tütün endüstrisini karşılaştırarak kampanyaların benzerliğini ortaya çıkaran bir çalışma yaptı.

10 Mart’ta medikal bir gazete olan Plos Medicine’de yayınlanan araştırmaya Kaliforniya Üniversitesi’nden uzmanlar da katılarak geçmişte sigara tüketimini teşvik eden kampanyaların, günümüzde şekerli besinlerin tüketimi için uygulandığını ortaya çıkardı. Peki Avrupa’daki şekere hayır kampanyası Amerika’daki kadar etkili olacak mı? Sosyolog Claude Fischler bu konuda şüpheli: “Şeker Orta Çağ’dan beri insanlar için vazgeçilmez mutluluk kaynağı. Araştırmalar katkı maddeleriyle üretilen gıdaları sağlık için şeytan ilan etse de, bizim abur cuburdan ne kadar uzak durabileceğiz tartışılır.”

PASTACILAR NE YAPACAK?

Şekere karşı başlatılan kampanya için çok az pastacı ve tatlıcı önlem aldı. Paris’teki Plaza Athenee otelinin meşhur pasta şefleri Christophe Michalak ve Jean-Marie Hiblot tariflerini gözden geçirerek şeker oranlarını hafifleten isimlerden. Paris’teki dünyaca ünlü Eugene pastanesi de pastalarındaki şeker oranını yüzde 5’le sınırlandırdı.

Gelecekte şeker hayatımızdan tamamen çıkacak mı? Sıfır şeker hareketi marjinal olsa da sağlığımız için araştırma sonuçlarını takip etmeliyiz. Ve belki de her mutsuz anımızda neşelenmek için tatlı kaçamaklar yapma alışkanlığımıza son vermeliyiz.
Diyabet hastalarına beslenme önerileri – Anadolu Sağlık Merkezi 3KModa

ŞEKERSİZ BESLENME İÇİN 5 ÖNERİ Resimleri
ŞEKERSİZ BESLENME İÇİN 5 ÖNERİ

Yorum Yaz