ŞEKERE BAĞIMLILIĞI

Sekerli besin tüketmek çağımızda mazoşist bir çılgınlığa dönüştü. Tatlıları, sanatsal objelere dönüştürerek bağımlılık yaratacak lezzetler tasarlayan dünyaca ünlü pastacılar, seker üreticileri ve sekerin zararlarını ortaya çıkaran beslenme uzmanları savas halinde!

CATHERINE ROIG

Bu günlerde süpermarketlerdeki sıfır şeker ürünlerin sergilendiği raflar giderek genişliyor. Endüstriyel gıdaların en büyük lezzet silahı şeker, aslında sağlığımız için de tehlikeli. Gıdalara tad vermek için kullanılan şeker; koruyucu, tatlandırıcı, şekillendirici ve renklendirici görevler üstlenerek tükettiğimiz birçok gıdaya giriyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre 600 bin gıdanın yüzde 80’i şeker içeriyor. Avrupa’da bu tip bir araştırma yapmak zor olsa da uzmanlar gıdaların yüzde 20-40’ının şeker içerdiğini belirtiyor.

ŞEKERİ SEVMEK İÇİN YARATILDIK

Şeker, vücudun temel enerji kaynağı. Gıdaların tüketimini kolaylaştıran ve lezzet veren şeker, yaklaşık 50 farklı isimle tükettiğimiz besinlerin içinde bir şekilde yer alıyor. Gıda etiketlerinde fruktoz, karamel, mısır şurubu, melas, konsantre meyve suyu gibi ibareler görürseniz bunların şeker anlamına geldiğini aklınızın bir köşesine not edin. Şeker, gıdalarda mutlaka hayvansal, bitkisel ve trans yağlarla birlikte kullanılıyor. Bu da bizi o lezzete bağımlı hale getiriyor. CNRS’de Beslenme Uzmanı Araştırma Görevlisi Serge Ahmed bu bağımlılığı şöyle açıklıyor: “Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda şekerin kokainden çok daha kötü.
Mutsuz kadının beslenme rehberi – Milliyet Haber 3KModa

ŞEKERE BAĞIMLILIĞI Photo Gallery
ŞEKERE BAĞIMLILIĞI

Yorum Yaz