Paleo Diyeti Nedir ve Neden Mağara Adamı Diyeti Yemelisiniz?

Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok yerinde obezite artıyor ve beraberinde bazı önemli sağlık sorunları da geliyor. Paleo Diyeti onlarca yıldır var ve popülaritesi artmaya devam ediyor. Bu diyet nedir? Bu makale, hangi yiyeceklere izin verildiği ve kilo vermenize nasıl yardımcı olabileceğinden neden bu şekilde beslenmeniz gerektiğine kadar paleo hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatacak.

Paleolitik yemeklerin dünyası

Mağara adamı diyeti olarak da bilinen paleolitik diyet, en sağlıklı beslenme şekli olduğu düşünülen bir diyet türüdür. İnsanların milyonlarca yıldır bu şekilde beslendiği ve en iyi yeme şeklinin bu olduğu fikrine dayanmaktadır. Paleolitik diyet, yaklaşık 2,5 milyon yıl önce olan Paleolitik çağda insanlar tarafından yenenlere benzer gıdalardan oluşur.

Bu, diyetin et, sebze, meyve, kuruyemiş ve tohum gibi yiyecekleri içerdiği anlamına gelir. Bazı insanlar paleolitik diyetin diğer diyet türlerinden daha iyi olduğunu çünkü daha doğal olduğunu ve daha fazla besin içerdiğini iddia ediyor. Diğerleri, çok az sebze ve meyve içerdiği için paleolitik diyetin diğer diyetler kadar sağlıklı olmadığını savunuyor.

Paleo Diyeti Nedir ve Neden Mağara Adamı Diyeti Yemelisiniz? ResimleriPaleo Diyeti Neydi?

Paleo diyeti, insanların Paleolitik atalarının yediği gibi yemek üzere tasarlandıkları fikri etrafında dönen bir yaşam tarzıdır. Temel olarak, bu çok fazla taze meyve ve sebze, yağsız et ve serbest gezinen yumurta yemek anlamına gelir. Pek çok insan, bu şekilde yemenin vücudunuz için daha iyi olduğuna ve kilo vermenize, daha sağlıklı hissetmenize ve hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabileceğine inanır.

Paleo Diyeti Size Uygun mu?

Bu, bir diyette ne aradığınıza bağlıdır. Karbonhidrat ve şekeri azaltmak istiyorsanız, Paleo diyeti sizin için en iyi seçenek olmayabilir. Size çok fazla enerji sağlayabilen ama aynı zamanda zamanla kilo almanıza da yol açabilen çok sayıda yüksek yağlı gıda ile doludur. Öte yandan, genel sağlığınızı iyileştirmek ve kronik hastalık riskinizi azaltmak istiyorsanız, Paleo diyeti sizin için uygun olabilir. Tek yapmanız gereken, doğru bir şekilde uyguladığınızdan emin olmak. Paleo diyeti söz konusu olduğunda, herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur.

paleo diyeti nedir ve neden magara adami diyeti yemelisiniz 2

Mağara Adamı Diyetinin Artıları ve Eksileri

Mağara adamı diyeti, atalarımız tarafından milyonlarca yıl önce yenen bir besin türüdür. Mağara adamı diyetinin savunucuları, işlenmiş gıdalarda düşük olması ve modern diyetlerden daha fazla besin içermesi nedeniyle bunun sağlıklı bir yemek yeme yolu olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte, mağara adamı diyeti yemenin bazı eksileri de vardır. Örneğin, çok fazla et tüketmek sağlıksız olabilir çünkü iltihaplanmaya ve diğer sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir. Ayrıca, mağara adamı diyeti kısıtlayıcı olduğu ve yemeye alışık olduğumuz birçok yiyeceği içermediği için herkes için uygun olmayabilir.

paleo diyeti nedir ve neden magara adami diyeti yemelisiniz 8

Paleo Diyetinde ne yenir

Paleo diyeti, insanların Paleolitik zamanlarda yedikleri yiyecekleri yemeye en uygun oldukları fikrine dayanan bir beslenme biçimidir. Bu, işlenmiş gıdalar, rafine şekerler ve tahıllar açısından yüksek gıdalardan kaçınmanız gerektiği anlamına gelir. Paleo diyeti ayrıca bol miktarda taze meyve ve sebze yemeyi ve işlenmiş veya paketlenmiş hiçbir şeyden kaçınmayı önerir.

paleo diyeti nedir ve neden magara adami diyeti yemelisiniz 7

Tarif

Paleo diyeti nedir ve neden mağara adamı diyeti yemelisiniz? Paleo diyeti, insanların orijinal olarak Paleolitik atalarımızın yediklerini yemek için tasarlandığı fikrine dayanan popüler bir beslenme planıdır. Bu, yiyeceğinizin çoğunun meyve, sebze, et ve kuruyemişlerden gelmesi gerektiği anlamına gelir. Paleo diyetinin amacı, size ihtiyacınız olan tüm besinleri ve vitaminleri sağlarken vücudunuzu mümkün olduğunca doğal durumuna yakın tutmaktır. Paleo diyeti hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

paleo diyeti nedir ve neden magara adami diyeti yemelisiniz 4

Sonuç

Ketojenik diyet gibi paleo diyeti de sağlığınızı iyileştirmenin ve kilo vermenin bir yoludur. İki diyet arasındaki fark, paleo diyetinin ilk insanlar tarafından yenen yiyeceklere odaklanması, ketojenik diyetin ise modern bilime dayanması ve ne yiyip ne yiyemeyeceğiniz konusunda daha fazla esneklik sağlamasıdır. İster kilo vermek ister genel sağlığınız için daha iyi beslenmek isteyin, paleo diyeti tam size göre olabilir.

Yorum Yaz