Paleo Diyeti nedir Faydaları Nelerdir?

Paleo Diyeti: Size Uygun mu?

Eski diyet bu günlerde giderek daha popüler hale geliyor, ancak birçok kişi kendilerine Paleo Diyetinin kendileri için uygun olup olmadığını soruyor. Diyetin, yoğun bir yaşam tarzına dahil edilmesi zor olabilecek et, yumurta ve süt ürünleri gibi bazı yiyecekleri içerdiği doğru olsa da, bu makalede paleo diyetinin neler sunabileceği hakkında her şeyi öğreneceksiniz. hayatınıza nasıl sığabilir!

Paleo Diyeti nedir Faydaları Nelerdir? ResimleriPaleo Diyeti nedir?

Paleo diyeti, yaklaşık 2,5 milyon yıl önce olan Paleolitik çağda yaygın olan gıdaların tüketimini vurgulayan bir diyet türüdür. Buradaki fikir, bu şekilde yiyerek sağlığınızı iyileştirebileceğiniz ve kilo verebileceğinizdir. Diyetin birkaç istisnası vardır, ancak çoğunlukla et, balık, meyve, sebze ve kuruyemiş yemek etrafında döner. Bu, tahıllardan, süt ürünlerinden ve işlenmiş gıdalardan kaçınmanız gerektiği anlamına gelir.

Paleo diyetini takip etmenin birkaç faydası vardır. Birincisi, protein ve lif açısından yüksektir, bu da daha uzun süre tok hissetmenize ve kalp hastalığı ve diğer kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, sağlıklı bir kiloyu korumanıza ve diyabet veya diğer kronik rahatsızlıklara yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilecek işlenmiş gıdalar ve şeker açısından da düşüktür.

Bununla birlikte, Paleo diyetinin de bazı sakıncaları vardır. Örneğin, özellikle et veya deniz ürünleri yemeye alışkın değilseniz, Paleo diyetinde kabul edilebilir yiyecekler bulmak her zaman kolay değildir. Ek olarak, bazı kişiler, Paleo Diyetini izlemenin, en sevdikleri yiyeceklerin çoğunun tadını çıkarmalarına izin vermediğini düşünüyor.

paleo diyeti nedir faydalari nelerdir 10

Paleo Diyetinin Artıları

Paleo Diyeti, Taş Devri ile aynı ilkeleri izleyen popüler bir diyettir. Diyet yağsız protein, meyveler, sebzeler, kuruyemişler ve tohumlardan oluşur. Paleo Diyetinin savunucuları, kilo vermenize, kronik hastalık riskinizi azaltmanıza ve genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabileceğini söylüyor. İnsanların Paleo Diyetini denemek isteyebilecekleri bazı nedenler şunlardır:

-Kilo Kaybı: Paleo Diyetinin, lif oranı yüksek ve rafine karbonhidrat oranı düşük olduğu için kilo vermenin sağlıklı bir yolu olduğu düşünülmektedir.

-Kronik Hastalıklar: Paleo Diyeti, kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıklara yakalanma riskinin daha düşük olmasıyla ilişkilendirilmiştir.

-Gelişmiş Genel Sağlık: Paleo Diyeti, bütün gıdalara verdiği önem nedeniyle daha iyi bir genel sağlıkla ilişkilendirilmiştir.

paleo diyeti nedir faydalari nelerdir 9

Sizin İçin Doğru mu?

Paleo Diyeti, Paleolitik çağda insanlar tarafından yenen işlenmemiş, bütün gıdalara odaklanan bir beslenme şeklidir. Diyetin savunucuları, optimal sağlığı korumanın ve kronik hastalıkları önlemenin en iyi yolu olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, Paleo Diyetine başlamadan önce akılda tutulması gereken birkaç şey var.

Her şeyden önce, Paleo Diyetinin sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için bir sağlık uzmanına danışmalısınız. Bazı insanlar için etkili olsa da, herkes için doğru olmayabilir. İkincisi, Paleo Diyeti herkes için değildir – çok fazla özveri ve çaba gerektirir. Bu değişiklikleri yapmaya hazır değilseniz, diyet sizin için doğru olmayabilir.

Üçüncüsü, Paleo Diyeti sağlıklı bir diyet olarak görülse de, diyette kaçınılması gereken bazı yiyecekler vardır. Bunlara işlenmiş gıdalar, şekerli içecekler ve tahıllar dahildir. Dördüncüsü, Paleo Diyetinin bazı faydaları olsa da, bazı potansiyel dezavantajları da vardır. Örneğin araştırmalar, Paleo Diyetini takip etmenin kilo alımına ve kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalık riskinde artışa yol açabileceğini göstermiştir.

paleo diyeti nedir faydalari nelerdir

Paleo Yeme Nedenleri

Paleo Diyeti, işlenmiş gıdaları, tahılları, süt ürünlerini, baklagilleri ve işlenmiş bitkisel yağların çoğunu hariç tutan bir beslenme planı türü olarak kabul edilir. Paleo Diyetinin savunucuları, bu şekilde yiyerek sağlığınızı iyileştirebileceğinize ve vücudunuzun modern yaşama uyum sağlamasına yardımcı olabileceğinize inanıyor. Paleo Diyetini benimsemeyi düşünmek isteyebileceğiniz beş neden:

1. Düşük Karbonhidratlı Bir Diyet

Birçok insan, düşük karbonhidratlı bir diyet yemenin kilo kaybı için en iyisi olduğuna inanır. Araştırmalar, düşük karbonhidratlı bir diyetin daha istikrarlı bir kan şekeri seviyesine ve daha az yeme isteğine yol açtığını göstermiştir. Ek olarak, karbonhidrat yerine yağ yakımını teşvik ederek kilo vermenize de yardımcı olabilir.

2. Sağlıklı Beslenme Yöntemi

Paleo Diyeti, Optimal Sağlık için gerekli olduğuna inanılan protein ve sağlıklı yağlar açısından yüksektir. Bu besinler, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalık riskini artırabilen birçok modern diyette bulunmaz.

3. Diyabet Riskinizi Azaltmaya Yardımcı Olabilir

The Lancet Diabetes & Endocrinology’de yayınlanan bir araştırma, Paleo Diyeti uygulayan kişilerin, yüksek karbonhidratlı diyetler uygulayan kişilere göre tip 2 Diyabet geliştirme olasılığının %28 daha az olduğunu gösterdi. Bu, bu hastalığa yakalanma riskinde güçlü bir azalmadır.

Yorum Yaz