Mide Balonu Nedir, Nasıl Uygulanır?

Obezite tüm dünyada toplum sağlığını tehdit eden bir hastalık halini aldı. Obezite vaka sayısındaki bu büyük artış, bir anlamda değişen yaşam şartlarının, kültürel değişikliklerin ve doğanın bozulan dengesinin insan bedenine olan yansıması. Obezite doğrudan veya dolaylı olarak 50’den fazla hastalığa sebebiyet verebilmekte.

Bunlardan en yaygın olan Tip 2 Diyabet ise ülkemizde son 12 yılda yüzde 90 oranında artmış durumda. Vücudumuza verdiği zararlar saymakla bitmeyen obeziteye yeni bir yöntemle dur diyebilirsiniz. Obezite tedavisinde mide balonları Mide balonları ilk olarak 1980’li yılların başlarında uygulanmaya başlamış ve günümüze kadar da devam etmiştir. Mide balonları midede belli bir hacim kaplayarak tokluk hissi yaratır ve besinlerin geçişini yavaşlattığı için geç acıkma sağlar.

Mide balonunun temel amacı hastanın diyetini kolaylaştırarak kalori alımını azaltmak ve kilo vermeye yardımcı olmaktır. Yutulabilir mide balonu Elipse yutulabilir balon daha yeni nesil bir balon türü. Kapsül formunda küçültülmüş bu mide balonunun diğer balonlardan farkı uygulama esnasında endoskopiye ve anesteziye gerek kalmadan su yardımı ile rahatlıkla yutulabilmesidir. Dört ay sonra balonun üzerinde bulunan boşaltım valfi erir ve içerisindeki sıvı boşalır.

Mide Balonu Nedir, Nasıl Uygulanır? ResimleriBalonun çeperi ise dışkı yardımı ile atılır. Avantajları Elipse mide balonu aslında birçok avantaj sağlamakta. Elipse balon uygulamasının her aşamasında hastanın bilinci açıktır ve bizimle etkileşim halindedir. Hasta kapsül şeklindeki balonu yutar ve doktoru balonu şişirir, oldukça kısa süren bu uygulama öncesinde ve uygulama esnasında hasta strese girmez. Diğer balonlara göre çok daha ince, pürüzsüz ve elastik olan çeperi nedeniyle yan etkileri düşük seviyededir.

Eski nesil balonlarda ugulama sonrası midede kasılma, ağrı, bulantı gibi yan etkilerin görülmesi nedeniyle hastaların balondan vazgeçme ve tekrar endoskopiyle çıkarma durumu yüzde 10-30 arasında değişir. Elipse yutulabilir mide balonunda ise bu oran yüzde 1,49’dur. Elipse mide balonu çıkarma işlemi de gerektirmemektedir.

Ortalama dört ay sonra balonun içindeki sıvı boşalarak kendiliğinden vücuttan atılır. Akıllı tartı uygulaması Elipse mide balonu sadece mide balonu olarak değil, beraberinde akıllı tartısı ile birlikte altı aylık zayıflama programı şeklinde sunulmaktadır. Hastalarımız telefonlarına indirecekleri özel bir program yardımı ile tartıda elde ettikleri verileri bize gönderebilmekte ve kliniğimize gelemeseler bile online olarak kas-yağ ve diğer gerekli tüm ölçümlerinin takibi yapılabilmektedir.

Yorum Yaz