Hızlı Zayıflatan Pilates Hareketleri

Yirminci yüzyılın başlarında adını aldığı Joseph Pilates tarafından geliştirilen fiziksel fitness sistemi olan pilates son yıllarda ülkemizde de oldukça revaçta. Bunda ünlülerin bu spora ilgisi olmasının da payı olduğu bir gerçek. Ancak pilates etkisini kısa sürede gösteren bir spor olduğu için forma girmek isteyen herkes artık bu etkiden yararlanmak istiyor. Hızlı zayıflatan pilates hareketleri denince akla efor sarf edilen nefes nefes kalınan hareketler gelmesin. Çünkü pilates kişinin kendi vücut ağırlığını kullanarak ve hızdan ziyade belirli bir ritmi takip ederek uyguladığı bir spor.

Pilatesin kuralları da var elbette. Öncelikle hareketlere yoğunlaşmak ve çalıştıran bölgeyi hissetmek adına konsantrasyon şart. Ayrıca bedenin söylediklerini analiz etme ve hareketin temelini kavrayarak doğru uygulama adına sürekli bir kontrol gerekiyor. Pilates merkezleme üzerine kurulu bir teknik. Bedenin merkezleri olan karın, kalça ve bel bu yüzden pilates sporunda oldukça önemli. Denge için de bu merkezlerin gücünü geri kazanması gerekiyor.

Pilatesin her hareketinde bir akıcılık ve kesinlik vardır. Ayrıca doğru nefes alıp vermek de pilatesin olmazsa olmazıdır. Hızlı kilo vermek için belirli bir pilates hareketini işaret etmek doğru değil. Çünkü bu sporun ilk amacı zayıflamak değil sağlıklı bir bedene kavuşmaktır. Bununla birlikte zayıflık, sıkılık, incelme, dayanıklılık, esneklik, kas dengesi ve hatta boy uzama da pilates sayesinde elde edilen kazanımlar arasındadır.

Gobek-Eritme-Egzersizleri--02afa

Yorum Yaz