Hızlı Forma Girmenin Yolları

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Biliyoruz; spor salonunda çekilmiş selfie’lerle sosyal medyada “Bakın, ne kadar muhteşem bir vücudum var” diyen tiplerden olmak istemiyorsun. Fakat bu tarz egzersiz selfie’leri yola devam etmene yardımcı olabilir: Norcross’a göre, ailenden, arkadaşlarından, hatta tanımadığın takipçilerinden gelen övgüler egzersize devam edebilmen için gereken motivasyonun belirleyici adımlarından bir tanesi.

Ironman yarışını tamamlayan 50 yaşındaki Alaskalı Deniz Biyoloğu Leslie Cornick, “Facebook, fitness amaçlarıma ulaşmam için neredeyse her gün antrenmanlarımı paylaştığım, devam etmemi sağlayan önemli bir destek oldu” diyor. Daha az göz önünde olacağın bir platform mu arıyorsun? Facebook’ta küçük, gizli bir grup aç ya da destekleyici arkadaşlardan oluşan bir WhatsApp grubu oluşturup onlara egzersiz fotoğraflarını gönder.

YAPILACAKLAR LİSTESİ OLUŞTUR

Patronun senden önemli bir toplantı için sunum rica ettiğinde, unutmamak için ajandana not alıyorsundur. Çünkü söylediği şeyi yapman her ay maaşını almanın ve sigortanın ödenmesinin garantisidir. Kaliforniya Dominican Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, yapılacaklar listesi oluşturmak (yazarak) onları yapma eğilimini yüzde 42 oranında arttırıyor.

Bu yüzden işe eline kalemini ve ajandanı alıp egzersiz seansını not ederek başlayabilirsin! Bir ipucu: Egzersiz planlamanı hafta içinde benzer saatlerde yapmanda fayda var. Ağırlık ve Kondisyon Uzmanı Mike Donavanik, “Egzersiz programının zamanı ne kadar değişirse, program süresini kısaltma veya egzersizi es geçme ihtimalin o kadar artar” diyor.

NED ÇIKAR

Lift to GetLean kitabının yazarı, Ağırlık ve Kondisyon Uzmanı Holly Perkins, “Daha iyi görünmeyi istemek, koltuktan kalkıp spor salonuna gitmeni sağlamaz” diyor. Aynadaki görüntünün ötesine bakmalı ve kendine derinlerde ne istediğini sormalısın. Perkins, “Aldığın cevap öz güvenini arttırmak ya da çocuğuna ayak uydurabilmek de olsa, gerçekten motive edici olacaktır” diyor.

Örnek vermek gerekirse, bir araştırmaya göre grup derslerine iyi görünmekten çok kendini iyi hissetmek için kayıt olanlar, bu derslere daha uzun süre katılım gösteriyor. Güçlü bir motivasyon kaynağın olmadığını mı düşünüyorsun? Hedefini dile getir (“Beş kilo vermek istiyorum”) ardından kendine “Ama ne için?” diye sor. Cevap ne olursa olsun, aynı soruyu tekrar sor: “Fakat ne için?” Beş defa tekrar et ve bingo! Bir sonraki seviyeye nasıl geçtiğini fark etmeyeceksin bile.

AYLIK DÜŞÜN

Donavanik, yeni yıl kararlarını pek önemsemiyor çünkü tek bir amaca bağlanma fikrinin yılın 365günüboyuncapek uygulanabilir bir durum olmadığını biliyor. Sonuçta egzersiz programın, fitness seviyen ve hedeflediğin şeyler sürekli değişiyor. Bu yüzden, yıllık hedefler yerine üç aylık hedefler belirlemeyi dene. Bu süre, bir yarı maratona hazırlanmak, vücudundaki yağ oranını yüzde 10 azaltmak, hatta Norcross’un araştırmalarına göre, egzersizi gerçek bir alışkanlığa dönüştürebilmek için yeterli bir süre. Cincinnati’deki Center for Human Performance’dan Sporcu Psikoloğu Barbara Walker, “Bu süre, kaytarmaya ihtiyaç duyacağın kadar uzun değil. Hedefin seni zorlamalı fakat zamanın bunu başarmak için yeterli olmalı” diyor.

MUTLU BİR AL

Egzersiz yapmayı seçmen, hem sende egzersiz yapma isteği uyandırır hem de ruh hâlin ve enerjin üzerinde büyük bir etkide bulunur. Buna fitness’ın feng shui’si diyelim: Seni mutlu edecek bir egzersiz yeri bulmak (küçük bir stüdyo, Crossfit salonu ya da koşabileceğin bir patika yol) performansını yükseltmeye yardımcı olur. Kısa süre önce anne olan 29 yaşındaki Halkla İlişkiler Uzmanı Aylin Ünsal, evinin bodrum katında kendine bir köşe hazırlamış: “Yoga egzersizlerimi, yaktığım mumlar, aromatik yağlar ve tütsü kokuları eşliğinde orada tamamlıyorum. Kendi alanımda kendime özel zamanım oluyor, ruhumla ve vücudumla bağlantıya geçmiş oluyorum” diyor. (Aylin, biz de egzersizimizi orada yapabilir miyiz?)

Hızlı Forma Girmenin Yolları Resimleri
Hızlı Forma Girmenin Yolları Resimleri
Zumba koreografisinde, kumbiya, hip-hop, samba, salsa, merenge, mambo

Yorum Yaz