ÇİĞ BESLENME

ÇİĞ BESLENME

Hülya Kurt, çiğ beslenmenin önemine değinirken soğuk sıkılmış taze çiğ sular, “smothie”ler, çiğ salatalar, çiğ filizler, tohumlar, çiğ “wrap”lar, çiğ vegan sütler, peynirler, yoğurtlar, taze meyveler ve yeşillikleri bolca tüketmemizi öneriyor. Kurt’un şu sıra mutfak ve yaşam stili workshoplar’ı, çiğ vegan beslenme, yoga, meditasyon ve detoks inzivaları, tatil kampları devam ediyor.

Aşçılık dede mesleği. Yemeklere tutkuyla bağlı bir ailede büyüdüğünü anlatarak söze başlayan Hülya Kurt, mutfaklarda, yemek davetlerinde, yaylalarda ve farklı tatların içinde geçirdiği çocukluğunun ardından kariyerini mutfak üzerinde yapmaya, aşçılık ve mutfak sanatları okumaya karar veriyor. Eğitimini tamamlıyor. Buraya kadar sürpriz yok. Kurt’un asıl yemek yolculuğu, kendini yemeğin felsefesine adamasıyla başlıyor: “Hayat tarzıma ve beslenmeme bambaşka bir yorum kattıktan sonra mutfak kariyerim farklı bir derinliğe doğru yol aldı. Artık insanların hayatlarını beslenme ve yaşam stilimle değiştiriyor, onlara farkındalık kazandırıyor ve yepyeni bir dünya sunuyorum.”

“NE YEDİĞİMİZİN FARKINDA DEĞİLİZ”

3K: Beslenme farkındalığının keşfedilmesi ve geliştirmesi yolunda önemli bir rol oynuyorsunuz. Nasıl bir rehberlik sizinki?

HÜLYA KURT: Evreni ve kişilerin yaşamlarını, zihinlerini ve düşüncelerini geliştirebilecek en derin ve en etkili farkındalık seviyelerinden biridir, beslenmeninki. Çünkü bugün beslenme ve gıda, dünyanın kaderini değiştirmekte. Maalesef birçok insan ne yediğinin ve neden yediğinin farkında değil. Vücuduna girenleri sorgulamıyor. Oysa bizler beden içinde yaşayan enerji varlıklarıyız ve yediğimiz her bir gıdanın ayrı enerjisi var. Bir diğer deyişle enerjilerle besleniyoruz.

3K: Hangi besinler enerjimizi olumlu etkiliyor?

H.K.: Çiğ beslenme en yüksek prana’ya (enerji) sahip yaşam

YE, DUA ET, SEV!

Neler yediğinizi ve nasıl beslendiğinizi hiç sorguluyor musunuz? Spiritüel beslenme uzmanı, çiğ vegan şef Hülya Kurt, kişilerde, en etkili farkındalık seviyelerinden biri olarak adlandırdığı beslenme farkındalığını uyandırırken, rehberlik ettiği yolda ruh, beden ve zihin dengesini de gözetiyor.

ve beslenme stili. Prana’sı yüksek besinler kişiyi sağlıklı kiloya, bedene ve zihne kavuştururken kendi benliğini de keşfetmesini sağlıyor, ruhu arındırıyor. Hayvansal kaynaklı ya da mesela mikrodalgada pişmiş yiyecekler, alkol ve şeker gibi gıdaların prana’sı düşük ve hastalıkları tetikliyor. Rehberlik programım, kişilerin bu beslenme farkındalıklarını geliştirmek, çiğ beslenme mutfağını öğretmek, spiritüel beslenme ve yaşam stili öğretileriyle beraber kişinin sağlığını geliştirmekten geçiyor.

3K: Duygu ve düşünceler de kişinin beslenmesini etkilemez mi? H.K.: Evet, doğru. Örneğin stresliyken daha fazla yemek yiyorsunuz. Öte yandan sempatik sinir sistemi harekete geçiyor ve sindirim sistemini kapatıyor. O zaman da gıdaları yeterince hazmedemiyorsunuz ve dünyanın en sağlıklı gıdasını yemiş olmanız hiçbir şey ifade etmiyor.

HÜLYA KURT’TAN “CIG VEGAN GLÜTENSİZ KABAK MAKARNASI” TARİFİ

3 Kişilik Hazırlama süresi: 20 dakika

Malzeme: 6 adet kabak, 5 adet salatalık,

1 adet yeşil elma, 1 adetolgunavokado, Va demet taze nane, 1 tutam taze kekik ve Va demet maydanoz.

Sos İçin: 1 orta boy demet taze fesleğen,

10 adet çiğ çam fıstığı, 2 yemek kaşığı çiğ zeytinyağı, 1 adet limon, 1 tutam Himalaya tuzu, taze karabiberve tatlı kırmızıbiber. Nasıl hazırlanıyor? »Sos için tüm malzemeleri blender’dan geçirin »Kabakve salatalıkları uzunlamasına (makarna şeklinde] soyun »El-mayıince ince rendeleyin »Avokado ve sosla beraber kabak makarnasını karıştırın »Üzerine taze kekik, taze nane ve taze maydanozu serpiştirin »Dinlendirdikten sonra servis edin.
Çiğ beslenme zararlı mı? | Diyet | DİYET | Mynet Kadın 3KModa

ÇİĞ BESLENME Resimleri
ÇİĞ BESLENME

Raw Food (çiğ beslenme) zayıflatır mı? – Milliyet Haber 3KModa

ÇİĞ BESLENME

Yorum Yaz