Yaşlara Göre Cilt Bakımı Önerileri

Merhaba ben dr. Ebru Sağlık bugün size yaşlara göre cilt bakımlarından bahsedeceğim. Çok hızlı bir çağda yaşıyoruz ve hepimiz bakımlı olmayı seviyoruz. Yaşlara göre ihtiyaçlar farklı olsa da bence bakımlı olmak, yirmili yaşlarda dinamik görünmek, otuzlu yaşlarda ışıltılı olmak, 40 yaşlarda alımlı görünmek ve ellili yaşlarda yaşının iyisi olmak anlamına gelebilir. Peki o halde her yaş grubuna göre yapılabilecek bakımlara şöyle bir göz atalım.

Yirmili yaşlar sivilcelere veda ettiğimiz artık kendimizi tanımaya başladığımız yaşlar bu yaşlar da ciltte ki en büyük problem genellikle yağlanma ve gözeneklenme. O yüzden evde mutlaka temizleme ve tonik yanı sıra cildinizin yağlanmasını artırmayacak, bir nemlendirici kullanmak olabilir. Ayrıca piling gibi tıbbi işlemlerden de gözenekler açısından fayda alabilirsiniz. Otuzlu yaşlarda deride artık yavaş yavaş yorgunluklar küçük minik kırıkları ortaya çıkmaya başlıyor olabilir.

yaslara gore cilt bakimi onerileri O halde yorgun deri için vitamin enjeksiyonları ve kırılmaya başlayan çizgiler içinde botulinum toksin enjeksiyonları size tavsiye edilebilir. 40 yaşlarda artık hormonlar da biraz düşüşte başladığı için yaşlanma etkileri biraz daha elastikiyet kaybı ve volüm kaybı şeklinde kendini gösteriyor olabilir. O halde botulinum toksin ve vitamin enjeksiyonları ek olarak cildin sıkılaşmasına yardımcı olacak.

Lazer ve benzeri cihazlarla sıkılaştırma işlemleri ve volüm kayıpları içinde hidrolik asit dolgular size tavsiye edilebilir. Ellili yaşlarda tabiki bulgular daha da derinleşecek  ve menopoz gibi bir döneminde etkileri ortaya çıkacağı için belki de bu işlemlerde seans sayılarını ve sıklığını artırmak sizin için uygun olacaktır. Unutmayın ki bu tip işlemler planlamadan önce genel sağlığınız değerlendirilmeli ve bütünsel bir yaklaşımla size uygun bir plan çıkartılmalıdır.

Sağlıkla kalın.

 

Yorum Yaz