Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Bayanlar acele işleri olduğu zaman, genellikle temizlik kurallarını göz ardı ederler ve önce kendi giysilerini sonra da etrafında bulunan ev eşyalarını makyaj malzemeleri ile lekelerler. Bunların içinde çıkarılması en zor olan lekelerin başında ruj lekeleri gelmektedir. Ruj yağlı bir maddeden yapılan bir güzellik ürünüdür, bulunduğu yerde hemen renk değişikliğine neden olabilir, ilk müdahale hemen yapılmalı ve ruj lekesinin derine işlemesine izin verilmemelidir. Oksijenli suyun, ruj lekelerini çıkarmada başarılı olduğunu söyleyenler var.

Ama yanıcı bir madde olan eter, en çok ruj lekesi çıkarmada etkili olan maddedir. Diyelim ki giysiniz ruj lekesi oldu, evinizde buluna eteri alın, hemen lekenin üzerine dökün, biraz bekleyin ve o bölgeyi bol su ile hemen yıkayın. Bu işlemleri yaparken kesinlikle ateşin olduğu yerden uzak durmalısınız zira eter yanıcı bir maddedir ve alev alabilir. Eter döküp yıkadığınız ruj lekeli yeri daha sonra sabun veya deterjan ile bir güzel yıkayın, göreceksiniz ki lekeden eser kalmamış.

Ruj lekeleri en yağlı maddelerden ruj yapıldığı için zor çıkan lekeler sınıfına girerler. Doğrudan deterjan ile de yıkayabilir ve leke taze ise, başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ruj lekesi nasıl çıkar diye sorduğumuz uzmanlar, bize yukarıda sözünü ettiğimiz cevapları verdiler. Demek ki işe yarayan bir uygulama oluyor. Ruj bir yerde leke yaparsa deneyin ve gerçekliğini görün.

kiyafetteki-ruj-lekesi-nasil-cikar-1

Yorum Yaz