Fransız Manikürü

AŞKLA NEFRET ARASINDAKİ ince çizgiyi bilirsin. İşte o çizgiye Fransız maniküründe de rastlaman mümkün. Önceleri, kendine has o incelik ve sadeliğe (nüde tonlar; belli belirsiz bir beyaz uç) hayranken, bu görünümün yıllar içinde çok değiştiğine tanık olduk. O zarif tırnaklar, daha köşeli ve pençe gibi uzun olmaya,

hatta uçta olması gereken beyaz kısım tırnak boyunun yarısını kaplamaya başladı. Doğal tırnaklara yakın olduğu için rağbet gören bu manikür, yapaylığa mahkum olarak cazibesini kaybetti. Hâliyle en iyi maniküristlerin, güzellik editörlerinin, -şaşılacak şey ama- Fransızların bile bu maniküre mesafe almasına şaşmamak gerek.

Bugüne gelirsek, tırnak süsleme sanatçıları ve moda tasarımcıları Fransız manikürünü yeniden yarattı. Ama bu kez mükemmeli yarattılar. Birkaç olumsuz örneğe rağmen bu kesin. Nasıl mı? Beklenmedik renklerin buluştuğunu, güzel sanatlardan zarif bir dokunuşu ve en önemlisi tırnakların artık kare olmadığını hayal et. Manikürist Jin Soon’un dediği gibi, Fransız manikürü modernize etmek için çok fazla bir şey yapmana gerek yok.

O zaman sana daha iyi bir haber verelim: Bu beş tasarımın uygulaması 30 dakikadan daha kısa bir zamanını alacak.

Uzun süredir Fransız maniküründen uzak duruyorduk. Nedeni basit: Hem sıkılmıştık. hem de demode olmaya başlamıştı. Ama yeniden yorumlanmış tasarımlar, Fransız manikürünü küllerinden doğuruyor. Üstelik epey şık olarak…

BAŞLAYANLAR

Manikürünü kendin yapmak mı istiyorsun? Bu beş maddeyi dikkate al ve olaya Fransız kalma.

Tırnakların kısa ve oval olsun. Tırnaklarını, en fazla parmak uçlarını hafifçe geçecek kadar kısalt. Ardından köşeleri yuvarlaklaştır. Manikürist Deborah Lippmann, kare tırnakların, adeta bir kepçe gibi yüzeylerdeki kiri ve tozu topladığını söylüyor. Korkunç.

Baz kullan. Base coat (oje bazı) sürerek başla. Sonra renkli ojenden iki kat sür, her bir katın kuruması için ikişer dakika bekle.

Uç çizgiye dikkat et. Soon, “Fransız manikürünü modern hâle getirecek şey, tırnak ucundaki yuvarlaklığı takip eden çizginin olabildiğince dar -en fazla üç milim genişliğinde-olması” diyor. Diğer yandan, koyu renkler veya soyut tasarımlara daha kalın bir uç çizgisi yakışabiliyor. Tabii uç çizgisinin altının da tırnak ovalini takip etmesi gerekiyor.

Çizgi dümdüz olmalı. Uç çizgiyi dalgalandırmadan çekmek için Lippmann’ın formülünü kullan: Fırçayı eline alıp dirseğini, kolunu ve dominant olmayan elini -serçe parmağın altta kalacak şekilde- yanlamasına masaya koy. Diğer elinle ojenin fırçasını tırnağının üst ucuna dokundur. Ojeyi sürmek için fırçayı sabit tut, parmaklarını çevir.

Sağlama al. Fransız manikürünü bir top coat (oje koruyucu) ile sabitle. Ojenin kenarlardan soyulmasını engellemek için iki ya da üç günde bir top coat’ı yenile.

Eğer zarif ve sofistike bir görünüm elde etmek istiyorsan, Soon’un önerisi birbirini nötrleyen renkleri (tırnakta bej, uçlarda altın sarısı gibi) birlikte kullanman. Buna bir parça seksi bir hava katmak için, şeftali ya da mercan gibi renkleri, uçlarda parıltılı kırmızı altın tonlarıyla beraber kullan (önce tırnağını boya, temiz bir eyeliner fırçasıyla tırnak ucuna incecik çizgiler çek). Bu tasarımı bir Miami tatilinin manikür versiyonu olarak düşünebilirsin. Zengin ve çılgın.

Zemin: OPI Aloha From OPI (A42.90; Sephora mağazalarında)

Uçlar: FlormarSatin Matte Nail Leche No.GS09 (A4,25; Flormar.com.tr)

Renkleri hiç çekinmeden yan yana sıralamak gibi modası geçmeyen trendler, tırnaklarda da hoş görünüyor. Lippmann, tırnakta kullanılan şaşırtıcı bir renk paletinin (tırnağın zeminiyle uç kısmındaki renkarasında, incecik bir vurgu çizgisi hâlinde farklı bir renk de buna dâhil), maniküre daha modern bir hava kattığını söylüyor. Dikkat etmen gereken tek şey; ya sadece sıcak tonlar ya da sadece soğuk tonlar kullanmak. Bunları asla karıştırma.

Zemin: Sevilla Nail Polish No.101 (£8,90; Sevil. com.tr)

Uçlar: Dior Vernis Metal Montaigne No.803 (£94; Boyner.com.tr)

Vurgu: Pastel No.52 (£3,10; Pastelshop.com)

Soon, bu modelin tam yaza göre olduğunu söylüyor. Bu konuda ona katılıyoruz; Tırnak hatlarını belli ediyor ve çabasız şıklık sunuyor. Tırnaklarına renksiz bir baz uygula, tırnak uçlarına parlak yeşil bir oje sürerek bu sadeliği çarpıcı daha hâle getir.

Zemin: Sally Hansen Mega Shine Extended Wear Top Coat (£28,80; Boyner mağazalarında) Uçlar: Kryolan Nail Color Vivid (£39; Tr.kryolan. com)

Fransız manikürü klasiği olan açık pembe zemini, griye çalan bir beyazla değiştirmek tırnakları şaşırtıcı bir şekilde daha havalı ve parlak yapıyor. Soon, “Tırnak uçları için Matisse’in Akdeniz’den etkilenen tablolarındaki gibi şık bir renk seç. Bunlar canlı ama çocuksu olmayan renkler” diyor.

Zemin: Maybelline ColorShow Marshmallovv No.19 (£4,99)

Uçlar: Essie Barrovved Blue (£27,50; eczanelerde)

Parlak ve mat olmak üzere iki farklı bitiş, tek renkli tırnaklara boyut katıyor. Soon, “Koyu renkli ojeler bu zıtlığı çok güzel bir şekilde öne çıkarıyor” diyor. En risksiz yorum için; tırnağının tamamına mat bir top coat sür, ardından parlak bir top coat’u tırnağın uç kısmına uygula.

Böylece tek renkli ama farklı bitişli bir Fransız manikürü elde etmiş olacaksın.

Zemin: Revlon Core Nail Enamel Vixen tı (£9,99; Watsons mağazalarında) ve Golden Rose Mat Top Coat (£6,50)

Uçlar: Deborah Milano 7 Days Long Nail Enamel No.00 (£6,50; parfümerilerde)

Fransız Manikürü Resimleri
Fransız Manikürü Resimleri
Fransız Manikürü 4 Şekilde Nasıl Yapılır? - YouTubeRenkli Fransız Manikürü - ladamapalida - Blogcu.comgetirBir Cevap Yazın Cevabı iptal etCocosh Woman: Fransız Manikürü yapmanın en kolay yoluFransız Manikürü Nasıl Yapılır? Fransız Manikürü | KadınFransız Manikürü - blog-hersey - Blogcu.com

Yorum Yaz