Yaz Ayları İçin Doğru Güneş Kremi Kullanımı

En önemli güzellik malzemeniz, cilt kanseri güneş ışınlarına maruz kalmanın en tehlikeli sonuçlarından birisidir. Cilt kanseri vakaları giderek artmasına rağmen aslında doğru ürün kullanıldığında engellenmesi imkansız değildir. Güneş, aynı zamanda cildin erken yaşlanmasına, sarkmasına ya da renk değişikliklerine neden olur. Dışarıda yaptığınız kısa masum bir yürüyüş sırasında ya da arabada giderken bile tehlike altında olduğunuzu unutmamalısınız.

Satın aldığınız güneş koruma ürünün hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı etkili olması gerekir. UVA ışınları kanser ve erken yaşlanmaya yol açar. UVB ışınları ise ciltte renk değişikliklerine ve yanmaya neden olur. İyi bir ürünün içeriğinde titanyum dioksit, çinko oksit ve avobenzon bulunmalıdır. (Cildiniz hassassa içeriğinde avobenzon olmayan ürünleri satın alın çünkü avobenzon duyarlı ciltlerde problem yaratabilir.) Alacağınız ürün en az 15 koruma faktörlü olmalıdır; çok hassas bir cilde sahip değilseniz bu, sizin için yeterlidir. Daha yüksek koruma faktörlü ürünler daha iyidir şeklindeki yaygın kanı, her zaman doğru değildir.

İşte bunun nedeni:

15 koruma faktörlü bir ürün sizi güneşin zararlı ışınlarından %94 oranında korur. 30 koruma faktörlü bir ürün bu oranı sadece %97’ye çıkarabilir. Aradaki bu yüzde üçlük fark bazen cildinizin tahriş olmasına sebep olabilir. Ancak çok açık tenliyseniz ve kolay yanıyorsanız, o zaman 30 koruma faktörlü bir ürün tercih edebilirsiniz. Bu tip ürünleri güneşe çıkmadan en az 15 dakika önce sürmelisiniz. Kremi kulak arkaları, kulak memeleri, göz kapaklan ve göz altlarına sürmeyi de unutmayın.

Ortalama sıcaklıktaki bir yaz gününde ne miktarda ürün kullanacaksınız? Aslında, normalde kuru bir cilde ne kadar losyon uyguluyorsanız o kadar kullanmanız yeterli ancak tekrar tekrar sürmeyi unutmayın. Çok terlerseniz ya da suya girip çıkarsanız mutlaka kreminizi yineleyin.

 

Yorum Yaz