Yüksel Arslan Sanatıyla kükreyen adam

1933 yılında Eyüp’te doğan Yüksel Arslan, babası 10 yıl askerlik yaptığı için küçük yaşta işportacı olarak para kazanmak zorunda kalmış. 1955 yılında açtığı ve tüm eserlerinin birer alıcı bulduğu “ilişki. Davranış, Sıkıntılara Övgü” adlı resim sergisindeki kazancı, ona arzuladığı kitapları satın alma şansı vermiş.

Sanat aşkı ile liseden sonra akademi yolunu tutan Arslan, 1961 yılında Aııdre Breton’un daveti üzerine Paris’e yönelmiş. Ünlü sürrealist sanat galerisi sahibi Raymond Cordier’in sergisini açma isteği, sanatçıyı bu şehre bağlamış.

1967 yılında, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ilde açtığı resim sergisi müstehcen savı ile toplatılmış, açılan dava sonucunda bu çalışmaların sanat eseri olduğuna karar verilmiş.

insan ve aletlerle çeşitli desen kompozisyonlarım benzersiz bir ustalıkla gerçekleştiren sanatçının eserleri Paris’teki bir yayınevi tarafından kitaplara aktarılmış. Sanatçı. “Çalışmam için okumam gerekiyor. Paris’te aradığım her kitabı buluyorum. Bu yüzden buradayım. Bir de Cafe Palet var. Her cumartesi arkadaşlarımla orada buluşuyorum diyor.

Y Arslan: “Çalışmam için okumam gerekiyor. Paris’te aradığım her kitabı buluyorum. ”

Hayatımızı Kuşatan 3 T- Cihan Becan İzlekler

Yüksel Arslan .//: Le capital – lepoetetravaille – Blogcu.com

Venice: Yüksel Arslan at The Arsenale (Contemporary Art Daily)

Yüksel Arslan: Arveture 188 – Pictify – your social art network

Maybe You Like Them Too

Yorum Yaz