ÜNLÜLERİN YAŞAM KOÇLARI

BAY EVET

Jim Carrey’nin başrolde olduğu filmde sosyal hayatı olmayan ve arkadaşlarıyla görüşmek istemeyen Carl’ın, arkadaşının ısrarıyla bir terapiye gitmesiyle hayatının ne kadar değiştiğine inanamayacaksınız.

AŞK OLUR

Başrollerini Aaron Eckhartve Jennifer Aniston’ın paylaştığı yapımı film tam bir romantik komedi. Filmde Eckhart, farklı tekniklerle insanların hayatını değiştiren bir yazar ve kişisel gelişim uzmanını canlandırıyor.

ZORAKİ KRAL

Filmdeki rolüyle Altın Küre Ödülü kazanan Colin Firth’ün canlandırdığı VI. George, kekemeliğini yenmek için bir konuşma terapistine gidiyorve zamanla aralarında sıcak bir dostluk oluşuyor.

ama arkadaşım çok daha fazlasına sahip oldu. İşinde başarısız olan ve hak ettiği parayı bir türlü kazanamayan arkadaşım paralar döktüğü yaşam koçu sayesinde kendine güvenini sağlayarak maddi imkânlarını fazlasıyla artırdı. Acaba onu gerçekten kendine getiren yaşam koçu muydu yoksa zaten içinde olan bir şeyi ortaya mı çıkarmıştı?

Bundan yıllar önce ‘koç’ deyince aklımıza ya bir burç ya da basket antrenörü geliyordu. Yeni kariyer kapıları ilginç ve hiç olmamış hobilerle aralanırken, “Mesleğiniz nedir?” sorusunun cevabı da çok değişti.

Eskiden verilen doktor, mühendis ya da avukat gibi cevapların yerini şimdi blogger, moda tasarımcısı veya yaşam koçu gibi havalı isimler aldı. Üniversitelerin henüz yaşam koçluğu adı altında herhangi bir bölümü bulunmuyor fakat bu konuda ciddi eğitimler veren kurslar ve sertifika programları var. Yan yana yapılan yolculuk olarak nitelendirilen koçluk, zihinsel rahatlığa ve hayattaki hedeflerinize ulaşmanız için destekleyici rol oynuyor. Bilinçaltı yolculuk uzmanları, nefes eğitmenleri hatta NLP uzmanları bile bir nevi yaşam koçları aslında. Her biri hayatının düzenini sağlayamayan, daha mutlu ve huzurlu yaşamak isteyen kişiler için çözüm anahtarı niteliğinde. Bir yaşam koçu çalışmalarında sorumluluk almıyor, danışanını yönlendirmiyor ve akıl vermiyor; yalnızca pozitif duygu ve düşünce yaratarak onun değişimini destekliyor. Yazar Ralph Waldo Emerson “Hayatta asıl istediğimiz birinin bize ne yapabileceğimizi fark ettirmesidir” diyor. Konu ne olursa olsun kendi kendine yetemediği noktada kişiler hayatta bir ‘danışma masası’na ihtiyaç duyuyor. Bu, herhangi bir binaya girdiğinizde dolaşarak yolunuzu bulabileceğiniz hâlde girişte bulunan kişiye yön sormaya benziyor. Zamanın yetmediği günümüzde sorunlarımızı çözmek ve kendimizle ilgilenebilmek için belki de ihtiyacımız olan tek şey gerçekten bir yaşam koçudur ya da aslında bildiğimiz şeyleri ortaya çıkarmak için para harcamaya ihtiyacımız vardır, ne dersiniz?

Farklı Alanlarda Yaşam Koçlugu Yapan Uzmanlar Anlatıyor…

Selda Soytürk

Akyılmaz/ BİLİNÇALTI YOLCULUK UZMANI

“The Journey bilinçaltı temizleme tekniğinin Türkiye’deki ilk ve tek sertifikalı uzmanıyım.

Bu tekniğin eğitimini İngiltere’de aldım. Aslında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum.

15 yıl boyunca profesyonel iş hayatında yöneticilik yaptım. Bir arkadaşım Brandon Bays’e ait The Journey kitabını okumamı tavsiye etti. Kitap çok ilgimi çekti. O zaman bilinçaltı ya da enerji gibi kavramlara inanmıyordum. Çok daha materyalist bir düşünce yapım vardı. Şu an hayatımızda olan olumsuz duyguların, alışkanlıkların, yürümeyen ilişkilerin, iş hayatındaki başarısızlıkların, akmayan bolluk, bereketin ve ufacık bile olsa bizi rahatsız eden her şeyin altında geçmişte yaşadığımız olaylar var. Tüm bu olumsuzluklardan özgürleşmenin yolu, bilinçaltımızdaki negatif kayıtlardan arınmak. Hayatta birçok şey değişiyor ve bazen buna ayak uydurmakta kişi zorlanabiliyor. Bu zorlanma aşamasında profesyonel bir elin sürece dokunması çok daha verimli sonuçların oluşmasını tetikliyor. Koç, olaylara daha objektif bakabildiği için kişiye çok daha rahat yardımcı oluyor. Aldığı eğitim ve tecrübenin üstüne doğru yaklaşım ve sorularla kişinin gerçekte olmak istediği neyse onu bulmasına yardımcı olabilir. Bu da kişinin çok daha kaliteli bir hayat sürmesini sağlıyor. Yaşam koçu olabilmek için bazı yetkinlikler gerekiyor. Öncelikle kişinin kendi hayatında birçok şeyi pozitife çevirmiş olması gerekiyor. Aksi durumda bu karşı taraf için yeterince güven verici olmuyor. Ayrıca olaylara karşı farklı sorular üretebilecek kadar hızlı düşünebilmeli, bunu anında uygulamaya geçirebilmeli, her duruma ve kişiye karşı objektif yaklaşabilmeli. Tüm bu özelliklerin herkeste olması çok kolay değil. Bu kişiler yaşam koçu olursa süreç çok daha kaliteli işliyor.”

“KOÇ, OLATLARADAHA OBJEKTİF BAKABİLDİĞİİÇİN KİŞİYE ÇOK DAHA RAHAT YARDIMCI OLUYOR.”

Nevşah Fidan Karamehmet/

YASAM KOCU -NEFES EĞİTMENİ

“Asıl mesleğim mimarlık fakat eğitimimi bitirdikten hemen sonra ilk aldığım nefes seansımda yaşamımı bu işe adamaya karar verdim ve bu konuda eğitime başladım. Kurucusu ve başkanı olduğum NFS bir nefes okulu. Bizler 150 kişilik nefes koçları ve eğitmenleri olarak Türkiye’nin her yerinde limitleyici nefes ve düşünce alışkanlıklarını açmak için çalışmalar yapıyor. Nefes ve düşünce alışkanlığını limitlemek çocukken çoğu kişinin yaşadığı ortam sebebiyle hayatta kalmak için yaptığı otomatik bir refleks. Bu bir alışkanlığa dönüştüğünde ciddi problemler yaratıyor. Bizler olgun insanlar olarak kendimizi hâlâ küçük bir çocuk gibi koruyor, limitliyor, özümüzü,

“YÜRÜYEMEYECEĞİ SÖYLENEN BİR DANIŞANIMIZ NEFES EĞİTİMİNDEN SONRA YÜRÜMEYE BAŞLADI”

gücümüzü olması gerektiği gibi ifade edemiyorsak; potansiyelimizin tamamını kullanamıyorsak bu ciddi bir problem. Şu an Türkiye’de 100 kişiden 90’ı nefes kapasitesinin sadece yüzde 30’unu kullanıyor! Bu ne demek biliyor musunuz? Bedeninize yaşamanız için, organlarınızın, kaslarınızın, hücrelerinizin sağlıklı ve canlı olması için gereken havanın sadece yüzde 30’u giriyor demek. Sonuç olarak limitleyici nefes alışkanlıklarımız nedeniyle hastalanıyoruz. Danışanlarımı, nefes ve düşünce sistemlerinin tamamen ve kökten değişebilmesi için toplam bir hafta süren ‘Mucize Kursu’ adlı programımıza yönlendiriyorum. Bu programda kişinin yaşı, fiziksel durumu, sosyal koşulları ve geçmişi ne olursa olsun nefesi ve düşünce sistemindeki olumsuzlukların tamamı giderilebiliyor. Kesin sonuç alıyoruz ve bu çok memnun edici. En son 18 yaşındayken disferlinopati hastası olduğu ortaya çıkan ve doktorların yürüyemeyecek ve her geçen gün yatağa bağlanacak dediği, şu anda 28 yaşında olan bir danışanımız nefes eğitiminden sonra yürümeye başladı. Bu inanılmaz bir şey.”

Hayatın içinden

Nur Bilen Yavuzer/

GÜZELLİKVE ESTETİK KOCU

“Aslında ben estetik uzmanıyım. İngiltere, Fransa ve Türkiye’de güzellik alanında birçok eğitim aldım. Aynı zamanda uluslararası makyaj ve medikal pigmentasyon eğitmeniyim. Tıbbi olmayan bir güzellik ve kozmetik danışmanlığı yapıyorum. Eşimle kurduğumuz Renee Clinic’de gelen talepler üzerine bilgi ve görüşlerimi paylaşmaya başladım. Hepimizin ihtiyacı olan ama cesaret edemediği şey, başka bir gözle eleştirilmek. İnsanların özellikle de kadınların bana kendileriyle ilgili fikirlerimi sormaları, çoğu zaman karar verdikleri gereksiz bir işlemden vazgeçmeleri beni çok mutlu ediyor. Güzellik bir görgü ve ancak aynı görgüyü paylaşan insanlar birbirlerinin görüşlerine değer veriyorlar. Ben de benimle aynı bakış açısında olan herkesle bildiklerimi paylaşmaya çalışıyorum. Bence insanın hayatında öğrenme isteği olduğu sürece, onu geliştiren herkes yaşam koçudur. İnsanlar herhangi bir konuyu kendisinden iyi bilene her zaman ihtiyaç duyar. Danışmak, uzman görüşü almak çoğu zaman geri dönüşü olmayan hatalardan kurtarabilir bizi. Kendi alanımla ilgili konuşacak olursam; estetik ve güzellik konusu çok hassas bir denge, çünkü güzelliğin tek bir tanımı ve doğrusu yok; matematik değil, sağlaması yok. Bu yüzden çoğu zaman başkalarının eleştirileri ve yönlendirmeleri ile kendimizde değişiklikler yapıyoruz.

Öğretilmeye çalışılan birbirine benzeyen kadınlar gibi olmamak için doğru ellerde olmak çok önemli. Kimsenin hayatını kökten değiştirdiğimi iddia edemem ama birçok kişinin kendini görmesine sebep olduğumu söyleyebilirim. Ben sadece ayna olmaya çalışıyorum. Herkesin bakınca kötü olanı bulmaya alıştığı o aynada ben güzel olanları gösteriyorum ve ortaya çıkartıyorum.”

“İNSANLAR HERHANGİ BIR KONUYU KENDİSİNDEN İYİ BİLENLERE HER ZAMAN İHTİYAÇ DUYARLAR.”

BESLENME VE DİYET KOCU

“Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü bitirdim ve sonrasında Bahçeşehir Üniversitesi’nde MBA programını tamamladım. yılında Integrative Nutrition Health Coaching programını bitirdim.yılından beri de Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde Beslenme ve Diyetetik Doktorası yapıyorum. 2002 yılından beri beslenme ve diyet koçluğu yapıyorum; eğitim veriyorum. İnsanların hayatlarında değişim yaratmak için onları motive etmeye, yönlendirmeye ve desteklemeye değer veriyorum. Çalışmalarımda insanların yaşam kalitesini artırmak için bir bütün olarak sağlıklı olması gerektiğine inanıyorum. Psikoloji, kişisel gelişim, bilinçaltı ve meditasyon

“KİŞİLER, KENDİ POTANSİYELLERİNİ ORTAYA ÇIKARMAK İÇİN YAŞAM KOÇLARINA İHTİYAÇ DUYUYORLAR.”

çalışmalarından da yararlanıyorum. İnsanları yönlendirirken ruhsal, fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak inceliyor ve ona göre danışmanlık ve koçluk yapıyorum. Danışanlarımın daha sağlıklı, ideal kiloda, özgüvenli, özgür ve kendilerini bilen bireylere dönüşmesini en büyük ödül olarak görüyorum. İş ve özel hayatta yaşanılan problemlerin sağlığı ve mutluluğu etkilememesi için danışanlarımın problemlerle başa çıkmaları, duygularını ifade edebilmeleri, kendileri olmaları ve hayattan keyif almaları konusunda destekliyorum. Kişiler, kendi potansiyellerini ortaya çıkarmak için yaşam koçlarına ihtiyaç duyuyorlar. Öğretilen ezberleri bozup bize uygun bir hayatı yaşamak ve özgürleşmek için koçluk son derece yararlı. Kendini değiştiremeyen, kendini tanımayan ve öğrenmeye açık olmayan sabırsız biri koçluk yaparsa başarılı olamaz. İnsana, hayata ve güzel bir dünyaya inanan; bunun için çabalayan idealist ve pratik biri hayatın hem kolay hem keyifli yanlarını gösterebilir diye düşünüyorum. Yani önce terzi kendi söküğünü dikecek daha sonra başkasına ışık olacak.”

ÜNLÜLERİN YAŞAM KOÇLARI Resimleri
ÜNLÜLERİN YAŞAM KOÇLARI

ÜNLÜLERİN YAŞAM KOÇLARI

Yorum Yaz