Selçuk Demirel

Artvin’de 1954 yılında doğan ve okul yıllarında karikatürler çizen Selçuk Denirel. Fransa’ya yerleşmeden önce Türkiye’de mimarlık eğitimi almış. Paris in en uzun ve en güzel caddelerinden Vagirard’da oturan ve evinin bir bölümünü atölye olarak kullanan sanatçı, Avrupa basını için konulu desenler çiziyor ve özellikle göz üzerine üıettiği renkli illüstrasyonlarla başarılı sergilere imza atıyor.

Abidin Dino anısına bir kitap da hazırlayan Selçuk Demirel, çok yönlü bir sanatçı olarak Paris’te kendisine verimli ortamlar yaratıyor. Fransa Kültür Bakanlığı ve çeşitli belediyelerden sergi ve etkinlik davetleri alaıı sanatçı, bir dönem Nanterre Belediye Başkanı da olan milletvekili Georges Belfais’in daveti ile ‘Galerie de Lumieres’de büyük bir sergi düzenlemiş.

İstanbul ve Ankara’da Milli Reasürans Sanat Galerisi ve Galeri Nev deki sergilerle eserlerini Türkiye’de de sergileyen sanatçı için Abidin Dino şunları söylemiş: “Selçuk Demirel in işi gücü, bir bakıma sürekli günlük tutmak… Sözcüklerden değil de çizgilerden oluşan bir günlük cinsi. Öyle çizgiler ki, sanatçının duygu ve düşüncelerinin vumaklaşmış ürünleri bunlar. Bir iç zorlayışın ya da zorunluluğun dışa vurması belki de… Selçuk gözlerini gece gündüz faltaşı gibi açıyor, sonra da çiziyor.”

LecturImatges: la lectura en imatges

Selçuk Demirel \u201cŞimdi\u201d

Selçuk Demirel The Nation

limited edition reproductions galeri nev

Maybe You Like Them Too

Yorum Yaz