Rolls-Royce Modelleri

Efsanevi otomobil markası Rolls-Royce’un sunduğu konfor ve sürüş düzeyini tarif etmek için, “uçan halı” benzetmesi yapılıyor.

Asaletin otomotiv dünyasındaki karşılığı Rolls-Royce, kraliyet ailelerinin de ilk tercihi. Böyle anlam yüklü bir otomobil söz konusu olduğunda onun direksiyonuna geçmek de belli bir ritüel gerektiriyor. Bir otomobilin gerçek karakterinin, ancak onu kullananınkiyle uyumlu olduğunda açığa çıktığını belirten Rolls-Royce, bu özel otomobili kullanacak şoförler için özel eğitim programı düzenliyor. “White Glove Experience” olarak adlandırılan bu eğitime biz de katıldık. Önce bir Rolls-Royce kullanan şoförün bilmesi ve yapması gerekenleri öğrendik, sonra da arka koltuğa kurulup bir günlüğüne mavi kanlı olmanın farkını yaşadık.

Hazırlıklar, otomobilin fabrikadan çıktığı andaki kadar temiz olmasıyla başlıyor. Kabinde her zaman su bulunmalı. Arka koltukta yolculuk edecek kişi otomobilin sahibiyse, sevdiği atıştırmalıklar, okuduğu gazete gibi detaylar unutulmamalı. Motor önceden çalıştırılıp iç mekan ideal sıcaklığa

getirilmeli. Hava soğuksa deri koltuklar önceden ısıtılmalı.

Adresten alınması gereken misafir varsa otomobil, sağ kapısı kaldırıma gelecek şekilde park edilmeli. Şoför, yolculuk edecek kişiyle ilk kez karşılaşıyorsa önce kendini tanıtmalı. İki misafir varsa güvenlik nedeniyle önce sağdan giriş sağlanmalı, sonra ikinci kişinin yanında otomobilin arkasından geçerken (trafiği de kontrol ederek) soldaki kapıdan kabine geçmesi için yardımcı olunmalı. Kapılar çok yavaş kapatılmalı.

Otomobildekiler, bilgi eğlence sistemi veya klimaya ait butonları bilmiyorlarsa detaylı olarak bilgilendirilmeli. Yolculuk edecek kişi kadınsa şoför kapıyı, arkasında kalacak şekilde açmalı. Şoför gitmesi gereken noktaya her zaman otomobilin arkasından geçerek ulaşmalı. Bir centilmenin kadının önünden yürümemesi gerektiği gibi, o da markanın logosu olan Spirit of Ecstasy’nin önünden geçmemeli. Bu aynı zamanda bütün kapıların ve bagajın da kapalı

Üretimi 28 gün sürüyor.

Ahşap kaplamalar 30 günde tamamlanıyor.

Deri döşemeler 20 günde koltuğa dönüşüyor.

Elle atılan 7 kat boya 7 günde tamamlanıyor.

Yılda 4 bin otomobil üretiliyor.

Sipariş edilen otomobil 6 ayda teslim ediliyor.

Fabrikada farklı tonda şerit işlemini yapan 1 kişi var.

Çelikten üretilen uçan melek amblemi istenirse gümüş veya 24 ayar altın da yapılabiliyor. Gözleri pırlanta olanı bile var.

44 bin renk seçeneği bulunuyor. İstenirse kişiye özel renk üretilebiliyor.

Motor o kadar titreşimsiz çalışıyor ki metal para dikey durabiliyor.

Yolculuk edecek kişinin valizi varsa önce o yüklenmeli. Şoför yolculuk esnasında kısa ve seviyeli sohbetler yapmalı, sessiz bir ortam istenebileceği ihtimalini göz önünde tutarak hep tetikte olmalı. Otomobilin üretiminde en küçük detaya o kadar önem veriliyor ki (örneğin jantlardaki RR logosu lastiğin konumundan bağımsız olarak her zaman dikey kalıyor), onu kullanandan da aynı hassasiyeti göstermesi bekleniyor. Standart olarak sunulan ve arka kapının içinde, yuvasında yer alan şemsiyenin tutma yerindeki RR yazısı, kapı açıldığında dikey olacak şekilde durmalı.

Sıra yola koyulmaya geldi. Sakin bir atmosfer oluşması için hiçbir hareket ani ve hızlı olmamalı. Bu, gaza basarken de böyle, frene basarken de. Fren yapmadan önce mesafeyi iyi ayarlayıp pedala erkenden basılmaya başlanmalı ve durma noktasına gelmeden baskı azaltılmalı. Böylece kabindekiler fırtınaya kapılmış bir sandal gibi öne-arkaya sallanmıyor. Hızlanırken de ani gazlamalar kabul edilemez hatalardan.

Gelelim arka koltukta seyahat etmenin ayrıcalıklarına… Süzülür gibi ilerlemek, geniş diz mesafesi ve deri koltukların etkisi, artık çok daha zor beğenmenize neden olabilir. Kabindeki sessizlik, detaylara verilen önem, el yapımı olması, malzeme ve işçilik kalitesi de bunları daha da vazgeçilmez yapıyor.

Rolls-Royce Modelleri Resimleri
Rolls-Royce Modelleri Resimleri
Rolls-Royce Confirms A New Model For - Picture 563359 | car News Rolls-Royce confirms a new model by mid-| CarDekho.comRolls Royce Confirms New Model Development For - DriveSparkRolls-Royce Reveals New Convertible Model; Rolls-Royce Dawn Rolls-Royce Phantom 6.7 V12Rolls-Royce New CarsRolls Royce Wraith ( Credit: © Rolls Royce )

Yorum Yaz