NAKIŞLA İŞLENMİŞ YELEK MODELLERİ VE YAPILIŞI

Giyecekler hem kullanışlı ve rahat olmalı, hem de çocuğa yakışmalıdır

Hırkalar, kısa ya da uzun kollu kazaklar, yelekler örmek ya da olanları çiçek ve benzeri motiflerle yenilemek hem zevk verici, hem de kolay bir iştir. Sözgelimi, fotoğrafta görülen modelin yapılması çok kolaydır: Ön ve arka tek bir parçadan, kollar da iki dikdörtgen parçadan oluşmuştur. İlgi çekici yanı, kullanılan renklerin ton olarak birbirini izlemesidir.

Arka sayfalarda yer alan yelekler ve fanilalar, küçük nakış örgülerle süslenmiştir; gecelikteki Richelieu işi insanın dikkatini çekecek kadar güzeldir. Giyim konusunda çocukların beğenilerine ters düşmemek gerekir; çünkü büyüklerin beğendiği renk ve modeller, çocuğun hoşuna gitmeyebilir. 3 6 yaş arasında çocuğun göze batan bir kişiliği vardır, bu nedenle dikkatini giyimine yöneltebilir ve üstünde şık bir giyecek görmek isteyebilir. Yapılacak en doğru iş, çocuğun beğenisine uymanın yanı sıra, kolay giyilebilen, oyuna ve sık yıkanmaya dayanıklı giyecekler seçmektir.

NAKIŞLA İŞLENMİŞ YELEK

Kullanılan malzemeler

2 başlı yün: 100 gr açık mavi; 25 gr mavi; 50 gr bordo;

Birkaç sap beyaz, pembe ve açık yeşil iş ipliği;

5 numara şiş;

3 düğme.

Kullanılan örgüler

Düz örgü (bir sıra yüz, bir sıra ters).

Desenli düz örgü (çizim izlenerek örülür).

Duble örgü (ters ilmekler örülmeden geçilerek, ama ip düzenli biçimde şişin üstüne atılarak 1/1 lastik örülür).

1 /1 lastik (1 ilmek düz, 1 ilmek ters örmeden boş alınır).

Pirinç örgü (1. sıra:1 ilmek düz, 1 ilmek ters. 2. sıra: Düz ilmeklerin üstüne 1 ters ilmek ve ters ilmeklerin üstüne 1 düz ilmek).

Ömek. 10×10 cm düz örgü, 13 ilmek ve 18 sıraya eşittir.

Örülmesi

Verilen tarifler 3 yaşındaki, parantez içindeki ölçülerse 5 yaşındaki çocuklar içindir.

Arka ve ön. Birlikte örülür. Açık maviyle 67 (77) ilmek atılır ve 4 sıra duble örgü örülür. 4 sıra 1/1 lastikle devam edilir. Açık mavi yünle 4 (8) sıra düz örülür, sonra ortadaki 35 (39) ilmeğe açık maviyle devam edilir ve her iki kenar üstünde bordo renkle yeleğin desenine başlanır; 2 sıra beyaz, 2 sıra mavi, 4 (8) sıra açık mavi, yeleğin deseni bordoyla, 2 sıra beyaz, 2 sıra mavi renkle örülür (yeleğin deseninin tamamı çizimde görülmek

tedir). Bütün ilmekler üstünde açık maviyle devam edilir. 4 (8) sıra sonra arkayı örmek için yalnızca ortadaki 35 (39) ilmek üstünde devam edilir. Kol açıklığı için her 2 kenarda ve her 2 sırada, 2 kez 2 ilmek ve 2 kez 1 ilmek (2 kez 2 ilmek ve 3 kez

1 ilmek) küçültülür. Kol açıklığından 12 (16) sıra sonra, mavi renkle pirinç örgüyle 10 (12) sıra devam edilir. Bu noktada ortadaki 13 ilmek yaka için kesilir ve iki kenar üstünde ayrı ayrı pirinç örgüyle devam edilir. 10 (12) sıra sonra kesilir. Sol tarafın 16 (19) ilmeği üstünde ön için devam edilir: Arka gibi ön için de her 2 sırada2 kez 2 ilmek ve

2 kez 1 ilmek (2 kez 2 ilmek ve 3 kez 1 ilmek) eksiltilerek kol açıklığı yapılır. Aynı zamanda, sol kenarda, yaka için, her 2 sırada 5 kez 1 ilmek (6 kez 1 ilmek) eksiltilir. Kol açıklığından 12 (16) sıra sonra kalan 5 (6) ilmek kesilir.

Önün öbür yarısı da aynı biçimde örülür.

Yaka kenan. Bordo renkli yünle 5 (7) ilmek atılır ve pirinç örgü örülür. 1,5 (4) cm’de hemen başlangıçta kapatılarak ve ortadaki ilmekler yeniden atılarak ilik yapılır. Pirinç örgüyle devam edilir ve 7 (10) cm aralıklarla 2 ilik daha yapılır. Kenar, iki ön ve arka yakanın uzunluğuna erişinceye kadar örülerek tamamlanır.

Kol için kenar. Bordo yünle 5 ilmek atılır ve bütün kol evinin büyüklüğü elde edilene kadar pirinç örgüyle devam edilir. Bütün ilmekler kesilir.

Nakışın işlenmesi

Kenarların iç bölümüne birbirlerinden 3 (4) cm aralıklarla küçük pembe çarpılar işlenir. Yandaki resimde görüldüğü gibi, açık yeşil ve bordo iplikle sarma yaparak, küçük çiçekler işlenir.

NAKIŞLA İŞLENMİŞ YELEK MODELLERİ VE YAPILIŞI Resimleri
NAKIŞLA İŞLENMİŞ YELEK MODELLERİ VE YAPILIŞI Resimleri
NAKIŞLA İŞLENMİŞ YELEK MODELLERİ VE YAPILIŞI

NAKIŞLA İŞLENMİŞ YELEK MODELLERİ VE YAPILIŞI

NAKIŞLA İŞLENMİŞ YELEK MODELLERİ VE YAPILIŞI

NAKIŞLA İŞLENMİŞ YELEK MODELLERİ VE YAPILIŞI

NAKIŞLA İŞLENMİŞ YELEK MODELLERİ VE YAPILIŞI

NAKIŞLA İŞLENMİŞ YELEK MODELLERİ VE YAPILIŞI

Yorum Yaz