Mary Katrantzou elbise tasarımları

BİLİM KADINI GİBİ TASARIMCI

Elbiseleri henüz defiledeyken satılıyor. Söylemesi kolay, oysa bunun ardında adeta bir bilim kadınının titizliği var. 0, tasarımlarını hazırlama sürecini “bir kabus” olarak tanımlıyor. Mary Katrantzou, tek renk giyen kadınlara desenleri sevdirmekle kalmadı, deseni giydirdi.

2 yaşında, Atina doğumlu, hep siyah giyiyor ve sallantılı küpeler takıyor. Saçları uzun, konuşmayı ve kahkaha atmayı sevdiğini söylüyorlar. Sanki herhangi bir kadını tarif eder gibiyiz. Ancak durum hiç de öyle değil. Londra’da yaşayan ve çalışan Yunan tasarımcı Mary Katrantzou, ilk koleksiyonunu hazırladığı yılından beri “moda dünyasını” en çok heyecanlandıran isim. Evet, defileleri iple çekiliyor, tasarımları çok şaşırtıcı, çok eğlenceli ama sadece bu kadar değil. Aynı zamanda Net-a-Porter sitesinin en çok satan ismi. Bizce sebebi, yaşamdan ilham alıp teknolojiden yararlanması ve her tasarımına adeta bir bilim kadını titizliğiyle yaklaşması.

Koleksiyonlarını uzun uzun anlatmaya hiç gerek yok. Onları bir gören bir daha unutamıyor. Londra Moda Haf-tası’nda ilk koleksiyonunu sunduğunda, izleyenler ve tabii moda dünyasının otoriteleri neye uğradıklarını şaşırdı: Bu çılgın, insanı hipnotize eden tasarımları kim yapmıştı?

• Topshop’la iş birliği yapıp tam üç kapsül koleksiyon hazırladı. Üçü de yok sattı.

• En son Adidas için spor kıyafetler tasarladı. Böylece “Desenlerin Kraliçesi” lakabını neden çok hak ettiğini bir daha hatırlattı.

• Longchamp için hazırladığı çanta koleksiyonu da çok beğenildi.

• Paris’teki ünlü Colette konsept mağazası için, Repetto markasıyla birlikte, kendi kış koleksiyonunun desenlerini taşıyan ayakkabı koleksiyonu üretti.

• Moncler markasıyla el sıkışıpkışı için çok özel bir kapsül koleksiyona imza attı.

• Tüm bunlara nasıl yetişiyor? Geceleri evde tasarlıyor, sabah beş gibi uyuyor. Pek tatil yapamıyor, ayda bir ancak dışarıya çıkıyor. İşkolik olduğunu inkar etmiyor. Neyse ki erkek arkadaşı da öyleymiş. Asistanı yok, e-postalarını kendi cevaplıyor ve bundan şikayet etmiyor.

ÜNLÜLER ONA BAYILIYOR

İlk bakışta Mary Katrantzou giymek zor veya riskliymiş gibi görünebilir. Bu kadar çok desen, böyle iddialı kesimler… Genç tasarımcı, desenleri ve formları, kadınları olduğundan da iyi gösterecek şekilde, adeta bir mühendis veya bilim kadını gibi kullanıyor ve bu özelliğiyle biliniyor. Pek çok ünlü bu konuda Katrantzou’ya yüzde 100 güveniyor.

RIHANNA

hayal kırıklığına uğratmadı. Kendini hiç tekrarlamadan çıtayı hep yükseltti ve şaşırtmayı sürdürdü. Ve o güne kadar hiç renk giymemiş, hep tek renk tercih eden pek çok kadına bile deseni sadece sevdirmedi, deseni giydirdi.

FİLMİ BASA SARALIM

Filmi en başa sararsak, aslında Mary Katrantzou’nun modaya pek ilgisi yoktu. Niyeti mimar olmaktı. Babası iş adamı, annesiyse iç mimardı. Evdeki dekorasyon dergilerinin sayfalarını yırtıp kolaj yapmayı seviyordu; mesleği ne olursa olsun yaratıcı işlere imza atacağı galiba daha o zamanlar belliydi. Sanat eğitimi almayı hayal ediyordu ama ailesinin ısrarıyla Amerika’da iç tasarım okumaya gitti. Ancak, artık buna kader mi dersiniz, yoksa hayatın

Mary kim? Mary Katrantzou! Kimdi, nereliydi, hangi gezegenden konmuştu moda haftasına? Günlerce süren bu heyecanla birlikte herkes derin bir oh çekti: Nihayet endüstriye farklı bir soluk gelmiş, (o zamanlar) 26 yaşındaki bu genç kadın adeta sihirli bir değnekle herkesi büyülemişti. Kimse şüphe etmedi, bu genç tasarımcı “bir seferlik yıldız” değil, kalıcıydı… Yinede hepimiz nefesimizi tutup bir sonraki koleksiyonunu bekledik. Bir sonrakini de. Ve bir sonrakini de… Bizleri ve kısa sürede oluşan marka takipçilerini hiç

KEIRA KNIGHTLEY TEKNİK İNCELİKLER

ilkbahar-yaz koleksiyonundaki elbiseler, elbise olmaktan çıkıp adeta dev ayakkabılara dönüşüyordu. Mary Katrantzou bu tasarımlarla adeta hepimize pabucumuzu ters giydirdi.

ALEXA CHUNG

Moda dünyasına adım attığı ve ilk koleksiyonunu hazırladığı dönemde annesine “10 elbise satarsam iyi” yorumunu yapan genç kadın, bugünlerde uyumaya ve tatil yapmaya vakit bulamıyor. Ve her koleksiyonunda adeta bir tasarım dersi veriyor.

cilvesi mi, “aşk meleği” hayatının yönünü değiştirdi. Tatil için Yunanistan’a, eve döndüğünde şimdiki erkek arkadaşı Marios Politis’le tanıştı. Politis, nöroloji uzmanıydı ve Londra’da kariyer yapmayı aklına koymuştu. Mary’yi de onunla gelmesi için ikna etti. Bu kararı alması ve Londra’ya alışması genç kadın için kolay olmadı. Çevresindeki herkes, arkadaşları ve ailesi de bu kararını hem garipsedi hem de

eleştirdi. Herkes (başlarda buna kendi de dahil) aşk için kariyerini tehlikeye soktuğunu, bir erkeğin peşinden gidip hayatını mahvettiğini düşündüler. Ama Mary Katrantzou aşık olmuştu. Onu Londra’ya götüren moda filan değildi, basbayağı aşktı. Her şey sırasıyla: Hayatına önce aşk, ardından moda (aşkı) girdi. Saint Martins’de tekstil eğitimi almaya başladı. Ancak bunun biraz heyecansız olduğuna karar verince moda bölümüne geçti.

Mezuniyet koleksiyonu, o meşhur XL mücevher desenli olan, anında dikkat çekti. Siparişler gelmeye başladı. Devamı (onun için gece gündüz çalışarak, bizim içinse) “çorap söküğü” gibi geldi.’da Tops-hop sponsorluğunda Londra Moda Haftası’nda dev parfüm şişeleri desenlerinin ön planda olduğu bir koleksiyon hazırladı. Ancak asıl olay yaratan, ilkbahar-yaz tasarımları oldu. Bir lambayı giyebileceğimiz o güne kadar hiç aklımıza hiç gelmemişti. Bu genç kadın ne rüyalar görüyordu acaba? Bu ne hayal gücü, bu ne cesaret ve bu ne işçilikti! Bir mühendis, bir bilim kadını gibi çalışmış, günümüz teknolojisinden bolca yararlanmıştı. Onun için “mühendis gibi” diyen de oldu. Desenlerin insanı bu kadar zarif ve hatta zayıf gösterebileceği kimin aklına gelirdi? Kariyerinin başında bir seferinde annesine “10 elbise satarsam iyi” demiş. Ve bunu hiç unutmamış. Şimdi (tabii ki) her şeyin mümkün olduğunu biliyor. •

KARİYERİNDEKİ DÖNÜM NOKTALARI

Genç yaşına rağmen onun gibi dur durmak bilmeyen, üretken bir tasarımcıyı özetlemek kolay değil. Bu yazı size bir fikir, belki yolun başındaki genç tasarımcılara ilham verebilir. Bu arada, vurgulamadan edemeyeceğiz, Mary Katrantzou iki yıl önce 3K İngiltere’de, 3K Style Avvards ödülünün de sahibi olmuştu.

Mezuniyet koleksiyonu. Londro Moda Haftası’nda 3K Style Avvards, Next Dev bir kolye takıyormuş gösterdiği ilk koleksiyonu, Young Designer of the illüzyonu yaratan elbiseler, “giyilebilir” dev parfüm Year, yılın genç tasarımcısı hakkında ilk fikri verdi. şişeleri efektine sahipti. ödülünü kazandı. 2009 ilkbahar-yaz koleksiyonu modem teknolojinin doğayla buluşmasını kutladı. adidos Originals by Mary Katrantzou koleksiyonunda sodece kıyafet değil, tabii ki ayakkabılar var. Bu onun en verimli Mary Katrantzou keşfe yıllarından biriydi. Topshop çıktı! İlk defo denim de için hazırladığı koleksiyon, kullandı. Bu koleksiyonla yine yok sattı. adeta tasarım dersi verdi.
Designer Love: Mary Katrantzou – Indiaspopup Blog 3KModa

Mary Katrantzou elbise tasarımları Resimleri
Mary Katrantzou elbise tasarımları

Mary Katrantzou Fall Winter| Searching For Style 3KModa

Mary Katrantzou elbise tasarımları

Mary Katrantzou SpringDress – Celebrities who wear, use, or … 3KModa

Mary Katrantzou elbise tasarımları

Mary Katrantzou Dress Collection Ideas \uDesigners Outfits Collection 3KModa

Mary Katrantzou elbise tasarımları

Mary Katrantzou’s A/Wtypewriter dress lands at Matches … 3KModa

Mary Katrantzou elbise tasarımları

Mary Katrantzou SS11 Dress – Celebrities who wear, use, or own … 3KModa

Mary Katrantzou elbise tasarımları

Mary Katrantzou FallRTW Printed Chiffon Dress – Celebrities … 3KModa

Mary Katrantzou elbise tasarımları

Mary Katrantzou SpringPrinted Mini Dress – Celebrities who … 3KModa

Mary Katrantzou elbise tasarımları

Mary Katrantzou Fall Winter| Searching For Style 3KModa

Mary Katrantzou elbise tasarımları

Mary Katrantzou Elbiseleri Son Derece Popüler | TrendsforEverything 3KModa

Mary Katrantzou elbise tasarımları

I AM ITZIAR 3KModa

Mary Katrantzou elbise tasarımları

Yorum Yaz