Girit Tatil Rehberi

AKDENİZ’DE BÜTÜN YOLLARIN ortasında olmak hem çok çekici, hem de her türlü tehlikeye açık bir geçmiş vermiş Girit’e. Adanın her yeri Minos, Venedik, Bizans ve Osmanlı izleriyle dolu. Aegean Havayolları ile pazartesi direkt uçuşlarla, haftanın diğer günleri de Atina aktarmalı uçuşlarla seyahatinize başlayabilirsiniz. Adaya gelen konukların konaklama ihtiyaçlarını karşılamak üzere her bütçeye uygun oteller Venedikli ve Osmanlı ailelerinin evlerinden dönüştürülmüş. Adanın güneyi ise tamamen doğal plajlarla dolu, isterseniz araba kiralayarak ulaşabilirsiniz. Heraklion ve Yanya adlı iki havalimanında biri doğuda, diğeri batıda. Böylece adaya gelenler gidecekleri bölgeye kolayca ulaşıyorlar. Deniz kıyısında tek bir otelde kalarak günlük turlar yapabilir ya da farklı bölgelerde konaklayarak yerel yaşamı daha yakından tanıyabilirsiniz. Platanias bölgesinde Minos Mare Royal, Caramel Retymno Promenade’da Atlantis, Swell, Aguila Porto Retymno. Ionian Suites, Rimonda Palace, Avli gibi butik otellerse tatilin rotasını size emanet ediyorlar. Yanya şehrinde, Tarihi Kentin dışında Avra Imperial, Cretan Dream Royal. Şehrin içinde Avra City Hotel, Samaria Hotel ev gibi hissettiren duraklar.

Girit mutfağı denilince Minos geleneklerinden mutlaka söz etmek gerekir. Taş fırınlarda saatlerce kısık ateşte pişen müthiş lezzetler… Resmo şehrinde, Othonas Restoran’da her gelen yemekle başka bir öykü başlıyor. Mezelerle Şef Othonas Christoulakis ana yemekte Atina’da turizm acentesinde çalışırken nasıl bu yola girdiğini ve sadece annesinin mutfağından çıkan salata ve et soslarıyla hazırladığı menüler mükemmel. Girit rakısı ve tatlılar geldiğindeyse iki ülkenin benzerliği ve halkların dayanışması şerefine kadeh kaldırıyoruz. Tadım önerilerime gelince, Girit usulü ıspanaklı börek, susamlı ballı beyaz peynir, süzme yoğurtla servis edilen kabak çiçeği dolması… Taverna Zizi ise öğle saatlerinin mekanı.

Her gün 44 çeşit taze ev yemeği! Girit favoriler. Lezzet yolculuğumuz 88’lik ihtiyar bir delikanlı ile devam ediyor. George Hatziparashos. Resmo’nun ara sokaklarından birinde, zamanın durmuş olduğu bir imalathanede karısı ve oğluyla baklava üretiyor. Hala 40 kat hamuru tek tek açarak seriyor, kesiyor. Akşam olunca Avli’ye uğrayın. Rezervasyon yaptırmadıysanız kesinlikle yer bulamazsınız. Oteli ve doğal ürünleri satan bir mağazası da var. Özellikle şarap sunan restoranın içinde Osmanlı ve Venedik kemerleri ayrı ayrı duruyor.

Resmo’da en iyi balık için ise Panorma Village da Porto Pasiris ise ilk adresiniz olmalı. Girit’in ikinci büyük şehri Hanya’da ise Buzuki Müzikli Adespoto Taverna, Semiramis Taverna eğlencenin adresleri. Girit Tarihi Müzesi, ayak basar basmaz görülmeli.Yakın tarihe ilişkin en çarpıcı belgelerse II. Dünya savaşına ait. İnsan eli değmemiş doğal güzellikler için güney sahilleri, tipik Akdeniz kasabası Aya Nikolaos, şarap vadileri vaktinize göre gezinize eklenebilir. Büyük otellerle dolu Elounda ise denize girmek için oldukça ideal. Resmo ve Yanya’da şehirlerinde organik ürünlerin satıldığı dükkanlarda gelen ürünler organik çiftliklerden çıkma. Kekik, nane, adaçayı gibi bilinen otların yanında Diktamon adlı adaya özgü bir bitkisi de var. Girit’ten dönerken almanız gerekenler arasında; bal, zeytinyağı ve onlarla yapılmış kozmetik ürünleri, adaya özgü otlar ve çaylar, Minos geleneğine dayalı el dokuması kilimler, yerel tasarım takılar kesinlikle sevdiklerinizi mutlu edecek.

Girit Tatil Rehberi Resimleri
Girit Tatil Rehberi_0.jpgGirit Tatil Rehberi_1.jpgGirit Tatil Rehberi_3.jpgGirit Tatil Rehberi_2.jpg

Yorum Yaz