Fniz Karsan Paris İstanbul Lima üçgeninde

F. Karsan: “Ailemde çok sanatçı var. Bağımsız olmak için uzaklaşmam gerekiyordu. ”

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Sanatlar Bölümü ııde beş yıl okuduktan sonra diploma projesini gerçekleştirmek üzereyken 1980 yılında Paris’e yerleşme kararı alan Filiz Karsan ııı kalbinde üç şehir var. Sanatçı suluboya resim çalışmalarındaki ana temaları olan Paris, İstanbul ve Lima (Peru) için hem fırçasını kullanıyor, hem de bavulunu.

Bu şehirler arasında sıkça yolculuğa çıkan Filiz Karsan, Peru’da daha kolay gezebilmek içiıı İspanyolca da öğrenmiş. Büyükbabası ressam Ah Karsan, Paris’te öğrenciyken Fransız ressam Yvonne ile evlenerek İstanbul’a dönmüş. Filiz Karsan, “Beıı tersini yaptım. Ailemde çok sanatçı var. Bağımsız olmak için uzaklaşmam gerekivordu. Maddi zorluklara göğüs gererek Paris’e yerleştim. Ecole National Sııperior de Beux Arts’da beş yıl desen atölyesine devam ettim. Sonra Paris Bessamlar Birliği üyesi oldum. Bu arada tanıştığını müzisyen arkadaşlarım bana Latin Amerika kapılarını açtılar. Özellikle Peru’ya pek çok yolculuk yaptım ve orada resimler çizdim. Anadolu daki Likitler ile oradaki Likalardan kalan saııat eserlerinde şaşılacak benzerlikler var diyor.

Peru’da yaptığı resimleri Paris’teki Peru büyükelçilik binasında sergilenen sanatçı, geçtiğimiz vıl viııe Lima’da büyük bir sergi düzenlemiş.

Paris’te Olimpiyat Mahallesi adı verilen yerde Atina adlı apartmanda yaşayan sanatçı. “Tüııı dünyada olaylar kötüye gider

Filiz Karsan sergisi Hobi Sanat Galerisi’nde Yeni Çıkanlar

Filiz Karsan Resim Sergisi Hobi Sanat Galerisi

Hobi Galeri, Filiz Karsan Resim Sergisi

Sainte Pulchérie fransız lisesi

Yorum Yaz