EMRAH SAKA

EMRAH SAKA YENİ NESİL SANAT DÜNYASI BAŞARIMIN BÜYÜK KISMI AİLEMİN

Bir gün babamın resim malzemelerini karıştırırken, bir gazete kupüründen onun Almanya’da düzenlenen uluslararası bir yarışmada dünya derecesi aldığını öğrendim. Babamın resim alanında çok başarılı işleri olduğunu evimizin duvarlarında görebiliyor, onlardan esinleniyordum çocuk aklımla. O, çok nüfuslu bir çiftçi ailenin çocuğuydu ve hayallerini gerçekleştirememişti.

O anda kararımı verdim. Benim için kırılma burada başladı. Ailem derslerde öğrendiklerimin de önemli olduğunu, sanatçının sadece resim yapan bir kişilik değil, dünya hakkında genel kültüre sahip bir varlık olması gerektiğini bana hep hatırlattı. Çocukluğumdan bu yana beni her zaman güzel sanatlara yönlendirdiler. Hatta kardeşim de Türkiye’de konservatuvardan viyolonsel sanatçısı olarak mezun oldu. Şu anda master’ını bu konuda yapıyor. Türkiye’de klasik hikayenin tersine, benim ailem “herkes doktor, mühendis olmamalı; insanlar yeteneği doğrultusunda kendilerini ve geleceklerini yönlendirmeli” düşüncesindeydi. Benim de en büyük şansım bu oldu. Başarımın çok büyük bir parçası onlara aittir.

YARATICILIK DOLABI
Okul öncesi dönemde evimizde bir dolap vardı, orası benim sığınağımdı. Kafama mutfaktan aldığım yemek taslarını takıp, gündüz vakti bile oraya girip karanlıkta, el feneriyle çizimler yapıyordum. Yanıma yemek ve resim malzemelerimi alıp çizim yapıyordum, o her yeri boyanmış dolabın içinde. Daha fazlasını yapabileceğimi erken yaşlarda idrak edemiyordum. O zamanlar sadece düşüncelerimi kağıda döküyordum, başka bir planım yoktu. Okulda, resim yarışmalarında dereceler alıyordum fakat aileme söylemiyordum bunları. Onlar genelde veli toplantılarında şikayetlerle beraber, derslerde sadece resim yaptığımı öğreniyorlardı.

EMRAH SAKA Resimleri
EMRAH SAKA Resimleri
esAIDA GOMEZ IKE ÖZEL RÖPORTAJ - Emrah SakaEmrah SakaEMRAH SAKA

Yorum Yaz