Dilara Koçak’ın İyi Yaşam Günlüğü Kitabı

Dilara Koçak’ın İyi Yaşam Günlüğü kitabı yeni yıl için güzel bir başlangıç olacak.

İyi Yaşam Günlüğü çıktığında yıl’ydı ve kitabınız sekiz yılın ardından yenilenerek tekrar karşımıza çıkıyor.

Aslında, İyi Yaşam Günlüğü okurlardan gelen öneriler ile de gelişerek, her yıl tekrar basıldı. En büyük değişiklik ise bu yıl geldi. Bu yıl ‘Erkekler İçin’ ve ‘Kadınlar İçin’ ayrı içerikler ile özel tasarım yapıldı ve iki ayrı kitap basıldı. Sağlıklı beslenmenin genel ilkeleri aynı olsa da kadın ve erkek metabolizmasının birbirinden pek çok farklı tarafı var.

Çoğu kadın besin takibi yapmaya üşeniyor. Bunun önemini açıklayabilir misiniz?

Çoğu insan diye düzeltmek istiyorum çünkü çok doğru bir tespit. Başkaları için bir şeyler yapmak ve karşılığında sevgi veya alkış almak çok motive edici iken bireyler aynı özeni kendileri için göstermiyor. İşte bu yüzden çalışmalar gösteriyor ki, yediklerini yazan insanlar her zaman daha formda kalıyor.

Bazen günlük programları hayatımıza uydurmakta zorlanıyoruz. Bu istikrarı hayatımızda nasıl sağlayabiliriz? Diyette mükemmellik arayışı sizin kendinizi suçlu hissetmenize sebep olur. Diyeti bozmak ve küçük bir kaçamak yapmak dünyada başınıza gelebilecek en kötü şey gibi görünür. Ardından ‘battı balık yan gider’ düşüncesi sizi ele geçirir. Oysa hayatın kendisi ve doğanın akışı gibi beslenmeyi başarırsanız diyet yapmak zorunda kalmazsınız. Bunun için ilk önce koşullarınızı gerçekçi bir şekilde yazıp, daha sonra önceliklerinizi sıralamalısınız. En kolay değiştirebileceğiniz adımdan başlayıp her gün kendiniz için yaptığınız iyi bir şeyi seçebilirsiniz.

Diyet psikolojisine girmek neden bu kadar zor oluyor?

Diyetten beklenti kısa sürede hızlı bir şekilde sonuçlanınca, bireyler kilo verdikten sonra eski alışkanlıklarına dönerek verdikleri kilonun çok daha fazlasını alıyor. Bu döngü birkaç kez tekrar ederse kişinin kendine olan inancı ve motivasyonu kayboluyor. Bu durumda kilo verme süreci hafiflemek

değil, bir yük olarak algılanıyor.

Çünkü birey yasaklar ve sınırlanma duygusundan korkuyor. Ben diyet listesinin esiri olmadan bireyin hem bedenen hem ruhen beslendiği ve mutlu olduğu programlarla sorunu çözdüğümde bu bireyin genel psikolojisi için bile çok büyük katkı sağlayabiliyor. Yemek hayatımızda önemli bir tatmin yoludur, eğer kişi genel hayatında tatminsizlikler yaşıyor ise o durumda yemek, bir koltuk değneği gibi görünebiliyor.

Sıkıntıdan yemek yemeyi alt etmek için atılacak adımlar neler olmalı? Fiziksel açlık ve duygusal açlık arasındaki önemli çizgi aslında sizin farkındalık hâlinizi güçlendirmenizden geçer. Bu yüzden yediklerinizi yazmak en iyi yoldur. Neden yediniz? Kiminle yediniz? Gerçekten aç mıydınız? Hangi dönemlerde iştahınız tetikleniyor?

Tüm bunları ortaya çıkarmak için kayıt tutmak çok güzel bir aydınlatıcıdır.

İyi yaşam günlüğü sizi, her gün ufak mesajlar ve haftalık hedefler ile motive ederken bu farkı görmenizi de destekliyor. Her dört haftada yeni bir konu öğrenerek yazmaya devam ettiğinizde, 52 haftanın sonunda büyük resmi görüyorsunuz.

Metabolizma hızına göre bir beslenme programı örneği yerebilir misiniz?

‘İyi Yaşam Günlüğü’, öncelikle metabolik hızınızı hesaplama yöntemini ve almanız gereken günlük kaloriyi size anlatıyor. İdeal kilonuzu hesaplamanıza yardımcı oluyor.

Daha sonra da bu kaloriyi hangi besinlerden, ne ölçüde yiyerek almanız gerektiğini gösteriyor. Bir kılavuz görevi gören bu yaşam günlüğü ile egzersiz seviyeniz ve günlük yaşam aktiviteleriniz ile ne kadar kalori harcadığınızı hesaplayabiliyorsunuz. Ayrıca yediğiniz besinlerin kaç kalori olduğunu da günlükte bulabileceksiniz. Günlük aldığınız kalorileri yönetmenizi sağlayan ‘İyi Yaşam Günlüğü’, her ay sağlıklı beslenmeyi bir yaşam kültürü hâline getirmenize destek olabilecek yeni tüyoları paylaşırken, kişinin kendini değerlendirmesini de büyük ölçüde kolaylaştırıyor, mc

Uz. Dyt. Dilara Koçak

Yeni yıla girerken kendiniz için İYİ BİR ŞEY” yapın!

İyi yaşamak için karar alın ve bu kararı uygularken her gün not alacağınız İyi Yaşam Günlüğü’nü kendinize ve sevdiklerinize hediye edin.

HEM AJANDA HEM DİYET GÜNLÜĞÜ

İyi Yaşam Günlüğü uzman diyetisyen Dilara Koçak tarafından hazırlanıyor; bu yıl 8. defa basılan günlük yeni yıl klasiği haline geldi. İyi bir yeni yıl hediyesi olarak oldukça fazla talep gören İyi Yaşam Günlüğü formuna dikkat edenler için hem gerçek tarihlerine göre bir ajanda hem de sürekli iyilikler hatırlatan çanta koçu vazifesi görüyor. Sizin de çantanıza bir adet olmalı.
İyi Yaşam Günlüğü \uKadınlar İçin Dilara Koçak 3KModa

Dilara Koçak’ın İyi Yaşam Günlüğü Kitabı Resimleri
Dilara Koçak’ın İyi Yaşam Günlüğü Kitabı

Yorum Yaz