Çocukların koşmayı öğrenmesi

İki yaşındaki bir çocuğun ellerini kullanarak yapmaya çalıştığı yeni şeyler belki en çok göze batan şeylerdir ama, en önemlileri değillerdir. En önemlisi, bir yerden bir başka yere gitmek için gösterdiği aşamadır.

Daha önce de söylediğimiz gibi on sekiz aylık bir bebek yürümektedir, ama belli bir kararsızlık ve güvensizlikle yürümektedir.

İki yaşındaysa, yürüyüşündeki bu kararsızlık ve güvensizlik aşılmıştır: Hızla davranır; daha doğrusu adetâ şimşek gibi atılır. Hiçbir biçimde hiç kimseye gereksinimi yoktur. Yalnız başına merdivenlerden inip çıkabilmekte, topa vurabilmekte, merdivenden bir basamak atlayabilmekte, tek ayak üstünde durabilmekte, dengesini yitirmeden herhangi bir şeyi yerden almak için eğilebilmekte, bir iskemleye tırmanıp üstünde kıpırdamadan ayakta durabilmektedir. Ama özellikle koşmayı öğrenmiştir ve baş döndürücü bir biçimde, şaşırtıcı bir hızla koşar. Kendi bile nasıl olup da dengesini kurduğuna bir türlü akıl erdiremez, iki yaşındaki çocuğun koşusu teknik açıdan kusursuz değildir elbet; sık sık evin mobilyaları arasında yıldırım hızıyla dolaştığına ve bundan çok hoş uzatabilir ve tek başına ayakta durabilir. 18 aylıkken, tek başına, çevreyi kirleterek de olsa bir kenarda yemeğini yiyebilir. Eşyaları, istenilen noktalarda hâlâ tutamadığı için, elinden

düşürür. Uçlarından iple bağlı oyuncakları çeker, iki ya da üç küçük kutu ya da kübü üst üste koyup kule yapabilir. İki buçuk yaşında bazı kolay giysileri tek başına çıkarabilir, adını bilir ve çağırıldığı zaman yanıtlar. Üç yaşında, üç tekerlekli bir bisiklete binebilir, her iki ayağını kullanarak ve değiştirerek merdivenlerden inip çıkabilir. Bir ay ve yıldız resmi yapabilir.

Düşmelerin, çarpmaların, çeşitli kazalarm bu dönemde alışılmaz ve kaçınılmaz oldukları apaçık ortadadır.
Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar? | Pembeoje.com 3KModa

Çocukların koşmayı öğrenmesi Resimleri
Çocukların koşmayı öğrenmesi

Maybe You Like Them Too

Yorum Yaz