Çocuğunuza Kitap Okumayı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

“Kitap okumayı nasıl sevdirebilirim?”

Okula giden oğlum, kitap okumayı pek sevmiyor. Bu alışkanlığı ona nasıl kazandırmalıyım?

Kitap okuma alışkanlığının hemen hemen tüm alışkanlıklarda olduğu gibi ilk 3 yıl içinde kazandırılması gerekir. Küçük bir bebekken söylenen ninniler, 1 yaş civarında okunan basit masallar ve 2 yaş civarı okunan hikayeler çocuk için kısa zamanda alışkanlığa dönüşür.

Birçok çocuk 3-4 yaşına geldiğinde kendisine masal okunmadan ya da anlatılmadan uyuyamaz hale gelir. Aynı zamanda çocukla birlikte bol bol kitap alışverişi yapmak ve çocuğun yanında sürekli kitap taşımasını sağlamak, ileride kitap okuma alışkanlığı geliştirmesinde çok önemlidir.

Bu şekilde kitaba alışan çocuk, okumayı söker sökmez, önce bebeklik döneminde kendisine okunan masalları ve ardından da bulduğu her şeyi okumaya başlar. Daha önce kitaba alıştırılmamış çocuk ise özellikle ilkokula başladığında çok zorlanır. Çünkü bu çocuk için kitap okumanın cezbedici bir yanı yoktur. Bunu ders gibi algılar. Bu aşamada bir çocuğa okumayı sevdirebilmek için evde büyük bir değişim oluşturmak gerekir.

Örneğin; evde televizyon izlemek yerine anne-babanın kitap okumaya başlaması iyi bir çözüm olacaktır. Evde bir kütüphane bulunmalı, bu kütüphaneye sık sık yeni kitaplar eklenmelidir. Günlük gazeteler ve aylık dergiler alınmalı, bu gazete ve dergiler evde herkesin ulaşabileceği bir yerde durmalı ve okunmalıdır. Çocuğu ilgilendiren haberler ve konular ona da okunmalı, bu bilgi ve haberlerden yararlanması sağlanmalıdır.

Yorum Yaz