Çocuğunuz İstediğini Ağlayarak mı Yaptırıyor?

“İSTEKLERİNİ AĞLAYARAK YAPTIRMAYA ÇALIŞIYOR”

Çocuklar çok erken dönemde kendilerine sınır konmadığını fark ettiklerinde kolaylıkla ağlayarak isteme davranışı geliştirirler.

Bu davranışları, büyük ihtimalle kızınızın bebekliğinden itibaren geliştirdiği bir alışkanlıktır. Özellikle de ağlayarak isteklerini yaptırmaya alışan çocuk, kolay kolay bu alışkanlıklarından vazgeçmez. Disiplin kurarken, çocukla yakın ilişkide olan tüm yetişkinlerin tavırları önemlidir. Yani ailede bir kişi bile çocukla genel disipline aykırı şekilde ilişki kurarsa, çocuk hemen fark eder ve herkesle benzer ilişki kurma
eğiliminde olur.

Bu nedenle disiplin kurarken, söylenenlerden çok yapılanlar önemlidir. Bağırıp ağladığında, “isteklerini yapmam” demek m yerine, gerçekten yapmazsanız etkili olur. Uzun zaman hiçbir konuda engellenmeyen çocuk, sonra birden bire bu alışkanlıklarından vazgeçemez. Hatta daha fazla ısrarcı olarak isteklerini mutlaka yaptırması gerektiğine inanır. Bu sorun ancak çocukla ilişkide olan tüm yetişkinlerin işbirliği ile çözülebilir. Olumlu davranışların ödüllendirilmesi, yani az da olsa ağlamadan sakince istekte bulunduğunda bunu takdir etmek oldukça etkili bir yöntemdir.

Aynı zamanda, bu şekilde istediği için çok memnun olduğunuzu, onunla ve büyümesiyle gurur duyduğunuzu belirtebilirsiniz. Bu tip davranışları aile içinde genel olarak takdir konusu olabilir. Böylece çatışma yerine olumlu davranışa odaklanılacağı için çocuk daha fazla böyle davranmaya yönelir.

Yorum Yaz