Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?

Özellikle bayanlarımız cilt bakımlarına çok önem verirler. Kozmetik dünyasında hemen hemen tüm ürünleri denerler. Kozmetik dünyasında da cilt bakımı için özel ürünler bolca satılmaktadır. Bu ürünlerin cildimize ne kadar yeterliliği olduğunu ve cildimize ne kadar yarar sağladığı kesin olarak bilinmez.

Bu yüzden bu ürünlerin vitamin değerleri nedir bilmek lazım gelir. Çünkü vitaminler, cildiniz de dahil olmak üzere organlarınızın iyi çalışmasını sağlamak için kesinlikle çok gereklidir. Cildimizin de dış etkenlere karşı sağlıklı ve güzel olması için vitaminlere çok ihtiyacı vardır. Bunun içinde kullandığınız güzellik ürünlerinde ve yediğimiz besinlerden bu vitaminleri almak zorundayız.

Cilde İyi Gelen Vitaminler Nelerdir? ResimleriSağlıklı bir cildimizin olmasını istiyorsak size bahsedeceğimiz bu 4 vitamini mutlaka tüketmelisiniz. Bu vitaminlerden ilki A vitaminidir. A vitamini özellikle cildimiz için çok sağlıklı bir vitamindir. Özellikle cildimize güneş ışınlarına karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Ayrıca cildimize nem ve elastikiyet verirken,sivilce, sedef hastalığı ve kuruluk gibi problemler de cildinize yardımcı olarak görev yapar.

A vitaminini alacağınız meyve sebzeler şunlardır. Patates, Mango, Havuç, Domates, Kabak ve yapraklı yeşilliklerdir. İkinci olarak B3 vitamini olurken tüm kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Cildimizdeki kızarıklıkları ve iltihaplanmaları önler. Cildimizi parlak gösterir ve erken yaşlanmayı engellemektedir. B3 vitaminini ton balığı, tavuk ğöğsü, mısır ekmeği, yer fıstıüı ve somonda bol miktarda mevcuttur. B3 vitaminine ilaveten B12 vitamini de cilt tonunu ve cildimizin doğal rengini düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

B12 vitaminini kabuklu deniz ürünlerinde, bira mayasında, karaciğer ve sardalya da bulabilirsiniz. C vitamini cildimizin en önemli vitaminidir. Çünkü cildinizin kollajen sentezlenmesine yardımcı olur. Cildin çabucak yenilenmesine ek olarak, ona, doku esnekliği vermekten sorumlu olan proteindir. Özellikle cildimizdeki siyah noktaların görünmesini azaltır. Bu Cvitaminini turunçgiller, sarı biber, kavun, papaya dan alabiliriz. Ayrıca E vitamini bir antioksidan görevi görür ve böylelikle vücudunuzu serbest radikallerden korur. E vitaminini karabiber, zeytinyağ, ceviz, ayçekirdeği, zeytin den alabiliriz.

Yorum Yaz