Chanel’in Metiers d’Art Koleksiyonları

Kendi yaratıcılık, ilham ve el işçiliği dağarcığına meydan okuyan Chanel’in Metiers d’Art koleksiyonları arasından en etkileyici olanı seçmek oldukça güç. Örneğin geçtiğimi/ ay 2017 Pre-Fall sezonu için Salzburg’daki Leopoldskron Şatosunda sunulan sonuncusunu ele alalım; bu koleksiyon, Prenses Sisinin saray günlerini modernize edilmiş Bavyera’ya özgü çiçek işlemeleri ve danteller aracılığıyla günümüze taşıdı.

Ancak modaevinin yıllardır işbirliği içerisinde olduğu zanaatkarları ve onların işçiliklerini yüceltmek için hazırladığı özel koleksiyonlardan biri, bize hem yiiz ölçümü hem de kültür olarak Avusturya’dan biraz daha yakındı. Çırağan Sarayında da gösterilen Pre-Fall 2016 koleksiyonu Bizans’a adanmıştı ve siluetlerin ihtişamında en büyük rolü oynayan, Ayasofya’daki mozaikleri çağrıştıran ham altın görünümlü ve renkli taşlı aksesuarlar olmuştu.

Koleksiyonda imzası olan Maison Goossens, kuruluşundan yıllar sonra ilk kez bu kadar öne çıkıyordu belki ama tarihi hep spot ışıkları altında geçmişti. Kuyum ustası marka bunca zaman nasıl hem göz önünde, hem de bir o kadar anonim olmayı başarmıştı? Thames & Hudson Yayınevinden çıkan yeni kitap, 20. yüzyılın kuyum efsanesi hakkındaki bu gizem perdesini kaldırıyor.

Chanel’in Metiers d’Art Koleksiyonları Resimleri
Chanel'in Metiers d’Art Koleksiyonları_7.jpgChanel'in Metiers d’Art Koleksiyonları_0.jpgChanel'in Metiers d’Art Koleksiyonları_1.jpgChanel'in Metiers d’Art Koleksiyonları_4.jpgChanel'in Metiers d’Art Koleksiyonları_3.jpgChanel'in Metiers d’Art Koleksiyonları_11.jpgChanel'in Metiers d’Art Koleksiyonları_6.jpgChanel'in Metiers d’Art Koleksiyonları_8.jpgChanel'in Metiers d’Art Koleksiyonları_5.jpg

Yorum Yaz