Cartier Mücevher Takı Modelleri

CARTIER’NIN IKO MÜCEVHERLERİ EFSANE

Oyuncular Elizabeth Taylor ve Angelina Jolie’yle Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın ortak noktası nedir? Üçü de Cartier tutkunu. Bu üç kadını bahane ederek markanın ikonik mücevherlerini hatırlayalım.

YAZI: SUZAN YURDACAN

Bir tanesi tam 102 yıl önce tasarlandı, diğeri 70’lerde doğduğu için tam bir hippi. En genç olanlarıysa adeta bir “dilek taşı”, hayatınıza eksik olan neyse onu katmak için yaratılmış, Cartier Love bileziğinin, dünyanın en ünlü “büyük kodi”si Cartier Panthere’in ve Amulette de Cartier mücevherlerinin bu kadar sevilmesi, ilk satışa çıktıkları günden bugüne kadar popülaritelerini hiç yitirmemeleri boşuna değil. Her birinin hikayesi de, onları takana vadettikleri de çok özel.

Cartier Mücevher Takı Modelleri Resimleri
BİR DİLEK DİLE…

Amulette de Cartier, mucizelerin habercisi bir tılsım, onu takan kişiyi kötülüklerden koruyan bir nazarlık olmasıyla biliniyor. Kolye, yüzük ya da bileklik çeşidi bulunan Amulette de Cartier’nin şekli çok ilginç, yuvarlağın içinde çeyrek bir boşluk var. Bu boşluk, dileğinizin gerçek olması için bırakılan alanı temsil ediyor. Diyorlar ki bir Amulette kolyeyi boynunuza takmadan önce içinizden bir dilek tuttuğunuzda o mutlaka gerçek olurmuş. Taşına göre, hayatınıza kattıkları da değişiyor. Mesela opal taşlı mutluluk, malakit taşlısı (tavus kuşu taşı olarak da biliniyor) şans, lacivert taşlısı huzur, bir çeşit kırmızımsı akik olan “carnelian” taşlısı canlılık getiriyor, yeşilimsi krizopras taşlısı kendini tamamlama hissini yaşatıyor, sedef (mother-of pearl) taşlısı kötülüklerden koruyor.

Bunları duyunca, aralarında seçim yapmak da zorlaşıyor. Hayatınızda en çok neyin çoğalmasını istiyorsanız, önceliğiniz o Amulette de Cartier olsun!

Günümüzde hemen herkes tarafından ezbere bilinen bir Cartier sembolü olan panter, ilk defa bundan 102 yıl önce, bir kol saati üzerine işlendi. En güzel kısmına gelince, buna ilham olan tabii ki doğanın kendisiydi. Siyah ve beyaz oniks ve pırlanta taşlarıyla oluşturulan panter deseni, o dönemde mücevherlerde kullanılan bu özel tekniğe öncülük etmiş ve “art deco” tarzının en güzel örneklerinden biri kabul edilmişti. Aynı yıl markanın kurucusu Louis Cartier, Fransız Ülüstratör ve Ressam Geoıge Barbier’den, yanında panter olan bir kadın çizimi sipariş etti.

Bir serginin davetiyesinde kullanılmak için istenen panterli kadın bağımsız, ayakları üzerinde duran, feminen, çekici bir karakteri resmediyordu. Cartier çizimi ve hikayeyi çok sevdi, bunu gerçek hayatta da simgeleyen kadını bulmak istedi. Marka için bu kadın, Louis Cartier’yle birlikte çalışan ve aynı zamanda onun sevgilisi ve ilham perisi de olan Cartier Kreatif Direktörü Jeanne Toussaint’dı.

Belçika’dan Paris’e gelen ve egzotik tarzıyla dikkat çeken Toussaint, panteri mücevherden ünü günümüze kadar devam eden bir ikona dönüştürdü. Şimdilerde 56 parçaya ulaşmış bir Panthere koleksiyonundan bahsediyoruz. Zarif, eğlenceli, vahşi, duyarlı, sürprizlerle dolu Cartier Panthere mücevherleri karşımıza farklı şekillerle çıkabiliyor. Bu arada ilk defa bir Cartier Panthere mücevherini satın alan kişi, 1948 yılında Windsor Düşesi’ydi. Seçtiği, 90 karatlık zümrüt taşı olan altın broştu.

GÖNÜMÜZE KADAR GELEN HİPPİ

Modem, hatta zamansız görünmesine rağmen, aslında ortaya çıkış tarihi net: 70’li yıllarda New York’ta “doğan”, adını aşktan alan Cartier Love bilezik, markanın hala en popüler, en çok satan ve arzulanan parçalarından. Bu bilezik hem çok ünlü hem de evrensel, tarzları çok farklı insanlar tarafından kullanılıyor. Biliyorsunuz, 70’lerin hippileri, dünyaya “savaşma, seviş” mesajını veren nesil. Aynı dönemde tasarlanan Cartier Love bileziğinin mottosu da aynen bu. Onu takan kadın ve erkek veya çiftlerin manifestosu da aynı: Aşk! Herkes tarafından bu kadar sevilmesi ve kullanılmasının bir başka nedeni de unlsex ve orijinal; bunlarla birlikte hem sade, hem de daha iddialı, taşlı versiyonlarının olması.

Tam bilekte konumlanması, düz zemin üzerinde çok şık duran vida desenleriyle Cartier Love bileziği markanın tasarımcılarına kolye ve yüzük gibi eş parçalar tasarlaması için ilham verdi. Bu arada, günümüzde bu hali pek bilinmese de aşkı simgeleyen bu bileziğin en önemli özelliği, size sevdiğiniz biri tarafından takıldığında bir kilitle birlikte sunulması. Yani ancak o kişi bileziği tekrar çıkarmanıza yardımcı olabiliyor. Aşkları efsaneye dönüşen Elizabeth Taylor ve Richard Burton da Cartier Love bileziği takmıştı. Steve McQueen ve Ali MacGraw, Sophia Loren ve Carlo Ponti de birbirlerine bağlılıklarını ve sevgiyi bu eşsiz parçayla anlatmayı seçen ünlü çiftler arasındaydılar.

Maybe You Like Them Too

Yorum Yaz