Bahçe Zemin Kaplaması Nasıl Yapılır?

Bahçe içi araba yolu

Bahçe içi araba yolu, büyük bahçelerde garaja giden yoldur ve bir otomobilin çevredeki bitkilere zarar vermeden geçebileceği ölçülerde olmalıdır: En az 3 m genişlikte. Ayrıca, araba yolunun yapımında kullanılacak malzeme özenle seçilmelidir; asfalt ve beton karışımı, dayanıklılık ve uzun süre kullanışlılık açısından en güvenli malzemedir.

Asfalt ve beton karıştırılarak oluşturulan üst kaplamanın altına, ortalama 20 cm kalınlığında, iri çakıltaşlarından oluşan bir başka tabaka serilir; bu tabakanın üstüne, daha küçük çakıl-taşları koyulur. Öbür yollarda olduğu gibi, bahçe içi araba yoluna da kenarlarından yağmur suyunun akması için belli bir eğim verilmelidir (yoksa, yol kolay yıpranır).

Asfalt ve betonun estetik değeri pek fazla olmadığından, görünümü güzelleştirmek için araba yolu düzensiz taşlardan yapılabilir (ama dayanıklılığı azalır).

Prefabrik beton bloklar kullanılarak, aralarda otlar yetiştirilerek de araba yolu yapılabilir; hattâ istenirse, çimenliğin üstünde birbirine koşut iki dar geçiş yolu oluşturulup, araba yolu olarak kullanılabilir. Bu tür bir çözüm, sık sık kullanılmayacak araba yolları için en uygun olanıdır; yalnız, taşların arasından fışkıran otların sık sık sulanması unutulmamalıdır.

Araba yolu için bir başka çözüm de, kaldırım taşıyla yapılan yollarda olduğu gibi, yelpaze biçiminde yerleştirilmiş taş takozlar kullanmaktır; Bu tür yollar, kayma tehlikesi olmayan soğuk iklimli yörelere uygundur.

Bahçe Zemin Kaplaması Nasıl Yapılır? Resimleri
Zemin Kaplamaları | Manisa Ev Dekorasyonukaucuk-zemin-kaplamasi-nasil-yapilir. olan en doğal haliyle bolefloor zemin kaplamalarına dönüştü

Yorum Yaz