AVUSTRALYALI AKTRİS CATE BLANCHETT

ROMA FİLM FESTİVALİ’NÎN AÇILIŞ FİLMİ OLARAK 16 EKİM’DE GÖSTERİLECEK “TRUTH” FİLMİNİN BAŞROL OYUNCUSU, AYNI ZAMANDA ÇOK TAKLİT EDİLEN BİR DİVA VE LÜKS BİR PARFÜMÜN REKLAM YÜZÜ. OSCAR ÖDÜLLÜ AKTRİS, EVLAT EDİNDİĞİ KIZINA NASIL ANNELİK YAPTIĞINDAN ARABADA BAĞIRA ÇAĞIRA ŞARKI SÖYLEMESİNE VE NEDEN ASLA AYNAYA BAKMADIĞINA DEK HER ŞEYİ 3K’YA ANLATTI.

ARMANDO GALLO, LOS ANGELES FOTOĞRAFLAR TOM MUNRO

AVUSTRALYALI AKTRİS CATE BLANCHETT 46 YAŞINDA. “TRUTH” FİLMİ 16 EKİM’DE ROMA FİLM FESTİVALİ’NİN AÇILIŞINI YAPACAK.

En büyük divaların cazibesini taşıyan son oyunculardan biri. Ancak onlardan çok farklı, kendine özgü bir yanı da var: 46 yaşındayken evlat edinmeye karar vererek üç erkek çocuktan oluşan kabilesine kattığı, Edith adlı bebeğin şefkat dolu annesi oluşu. “Kocamla ben bu ufaklığa delicesine aşık olduk” diyerek evlat edindiğini doğruluyor Avustralyalı yıldız. “Dünyada kendisiyle ilgilenecek bir aile şansına sahip olamamış pek çok çocuk var. Biz Edith’in aramıza katılmasından son derece mutluyuz.” Ancak Cate’in başka sürprizleri de var. 16 Ekim akşamı 10. Roma Film Festivali’nin beyazperdedeki açılışını onun filmi yapıyor.

Açılıştan festivalin sona ereceği 24 Ekim’e kadar gösterimde kalacak olan, Amerikalı James Vanderbilt’in ilk yönetmenlik denemesi “Truth”, Cate Blanchett’in de son filmi ve festivalin açılışıyla aynı anda Amerika ve Avrupa’da da gösterime giriyor. Gerçek bir gazetecilik skandalini konu alan filmde Blanchett, CBS kanalında yayınlanan “60 Dakika” programının hırslı yapımcısı Mary Mapes’i canlandırıyor. Filmde, 2004’de başkanlık seçimlerine birkaç ay kala Mapes ve Dan Rather programda, George W. Bush hakkında Vietnam Savaşı döneminde ailevi bağlantılarını kullanarak askerlik görevinden kaytardığı yönündeki iddialara dair topladıkları belgeleri kamuoyuyla paylaşır. Ancak bunların kanıt niteliği taşımadığı anlaşıldığında, Mary Mapes kovulur; filmde Robert Redford’un canlandırdığı ünlü anchorman Dan Rather da istifasını sunar.

Filmin Toronto Festivali’ndeki prömiyerine katılan herkes “Cate Blanchett’ın en iyi performansını” sergilediğini söylüyor. Bazılarıysa onun Woody Ailen yapımı “Blue Jasmine” filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu Oscar’ını kucaklamasından iki yıl sonra yeniden Oscar’a göz kırptığını düşünüyor. Neler olacağını görmeyi beklerken onu Giorgio Armani’nin Si parfümünün marka yüzü olarak İranlı yönetmen Massy Tadjedin’in çektiği kampanya videosunda izlemiştik. Birkaç yıl önce bir Ingiliz dergisi için birkaç yıldızla röportaj yapıp sinemadan kazandıkları ilk parayla ne yaptıklarını sormuştum. Cate Blanchett’e sorduğumda bana, “Giorgio Armani bir takım aldım ve onu hala giyiyorum,” demişti. Şimdi ona oyuncu, anne ve eş olarak dengeyi nasıl koruduğunu sorunca da çok dokunaklı bir cevap veriyor: “Erkek oyunculara hiç böyle sorular sorulmuyor. Oysa hala kadının asli görevinin ailesiyle ilgilenmek olduğu sanılıyor. Öyle yapmıyorsa da bir sorun olduğu düşünülüyor.” Oldukça hassas bir konu.

Peki, sizin senarist ve yönetmen eşiniz, 49 yaşındaki Andrevv Upton’ın peşinden Amerika’ya yerleşeceğiniz söyleniyor. Bu doğru mu?

“Bunu düşünüyoruz. Benim sinema kariyerim yükselişe geçerken, eşim benim için Londra’ya taşınmıştı. Sonra, yılında onun projeleri için Avustralya’ya taşınmayı ben tercih ettim ve oranın en ünlü tiyatrosu Sydney Theater Company’de yönetmen ve yardımcı yönetmen olarak çalışmaya başladık. Avustralya zaten bizim vatanımız ve çocuklarımızı orada büyütmek istiyorduk. Sonra tiyatrodaki işimi bıraktım, eşimin de bu yıl sondaydı.

O yüzden Amerika’ya yerleşme konusunu değerlendirme aşamasındayız. Eşim için de benim için de sayısız tiyatro ve sinema seçeneği mevcut. O yönde karar verirsek, babamın ülkesi Amerika’ya ilk kez uzun bir süre kalmak için gitmiş olacağız.”

Babanız Robert’ı siz henüz 10 yaşındayken kaybettiniz. Yaşamınız çok zorlu başlamış.

“Onun erken kaybı benim sorunlu ergenliğime neden oldu. Feminen yanımı ortaya çıkarmakta zorlandım. Genç kızlığımda tam bir erkek çocuğu gibiydim. Hatta punk bir görünüş için kafamı bile kazıttım. Sonra sanat okuluna yazılmak için üniversiteyi bıraktığım zaman bütün taşlar yerine oturdu.”

Sahne ışıkları size iyi mi geldi yani?

“Sahne bana her zaman iyi geliyor. Rol yapmak, yalnızca benim hayal dünyamda var olan karakterlere hayat vermek, dengemi bulmamı sağlıyor. Mucizevi bir şekilde de işime karşı mesafeli olmayı becerebiliyorum. Sette yaşanan heyecanı evime taşımıyorum. Hepsini sette bırakıyorum.”

Teklifleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

“içgüdülerime güveniyorum. Eğer bir rol beni alıp götürüyorsa, benim olmalı. Beni korkutsa bile. Bu eşim konusunda da böyle oldu: Bana evlenme teklif ettiğinde birbirimizi henüz üç haftadır tanıyorduk. Ona evet dedim. Neredeyse 18 yıl geçti ve hala beraberiz. Kadere ve ani kararların ardında yatan maceraya inanıyoruz.”

“Truth”da rol almaya da bir anda mı karar verdiniz? “Genellikle senaryoları çok yavaş okurum. Bu kez öyle olmadı; hepsini bir solukta okudum. Bu tıpkı hareket halindeki bir trene atlamaya benziyordu ve bu hikayenin gerçek kahramanları için de öyle olduğunu sanıyorum.”

AVUSTRALYALI AKTRİS CATE BLANCHETT Resimleri
CATE BLANCHETT_0.jpgCATE BLANCHETT_1.jpgCATE BLANCHETT_2.jpgCATE BLANCHETT_9.jpgCATE BLANCHETT_4.jpgCATE BLANCHETT_7.jpgCATE BLANCHETT_6.jpg

Yorum Yaz