Anne Sütünün Önemi

“EMZİRMEK KADININ EN DOĞAL HAKKI”

AYŞE KUCUROĞLU, 1-7 EKİM DÜNYA EMZİRME HAFTASI’NA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN LACTAMIL’İN KATKILARIYLA HAPPILY EVERAFTER’DA ETKİNLİK DÜZENLEDİ. BİRKAÇ AY ÖNCE ANNE OLAN DERİN MERMERCİ AYDIN DA KONUŞMACI OLARAK KATILDIĞI DAVETTE ANNELİK SERÜVENİYLE İLGİLİ ÖZEL ANLARI PAYLAŞTI.

SON YILLARDA ÖZELLİKLE BİR hayli üzerinde durulan bir konu anne sütünün önemi. Peki sizce kaç anne emzirmenin ne kadar faydalı olduğuna dair yeterli bilgiye sahip? Bu konunun bebeklerin sağlığıyla ilgili önemine dikkat çekmek ve bilgi paylaşımında bulunmak amacıyla 1 -7 Ekim tarihlerinde düzenlenen Dünya Emzirme Haftası’nın sözcülüğünü Ayşe Kucuroğlu üstlenerek, Lactamil’in katkılarıyla özel bir projeye imza attı. Sinem Güven, Işıl Reçber gibi ünlü isimler objektif karşısına geçerek “Ben emzirdim, siz de emzirin” dedi. Yine bu etkinlik kapsamında Happily Ever After’da özel bir davet gerçekleşti ve birkaç ay önce ikizleri Mila ve Lal’i kucağına alan Derin Mermerci Aydın, konuşmacı olarak katıldı. Yeni anne olan Derin, kızlarıyla çok mutlu.

Anne Sütünün Önemi Resimleri
Anne Sütünün Önemi_0.jpg

“KIZLARIMA 44 GÜN SÜT VEREBİLDİM”

Anne sütünün büyümedeki mucizevi önemine dikkat çekmek için anne-bebek blogger’Iarının katıldığı etkinliğin ardından sohbet ettiğimiz Derin, annelikle ilgili duygularını anlatırken heyecanı gözlerinden okunuyordu: “Öncelikle anne olmak, dünyanın en tarifi olmayan, en mucizevi duygusu. Allah isteyen herkese evlat sahibi olmayı nasip etsin, ilk emzirdiğimde hissettiğim duyguyu tarif edebilmem mümkün değil! Bambaşka bir his. Anlatılmaz, yaşamak lazım. Allah’a sonsuz şükürler olsun.” Emzirmenin çok faydalı olduğunun altını çizen Derin Mermerci, kızları Mila ve Lal’i 44 gün emzirebildiğini söylüyor: “Emzirdiğim süre zarfında bol bol badem yedim ve rezene çayı içtim.

Anneler çocuklarına neyin iyi geldiğini en iyi kendileri bilir ve hisseder. Nasıl beslenmek, hangi besinlerden uzak durmak gerektiğini zaten anlıyorsunuz zamanla. Anne olduktan sonra, ilk dört-beş gün gelen kolostrum sütü, bileşiminde yüksek derecede protein ve bağışıklık kazandıran immünoglobulin içerdiği için çok faydalı. Ama bazen sütünüz az gelebilir, bebeğinizi doyurmaya yetmeyebilir, bazen de hiç gelmeyebilir. Ben de kızlarıma 44 gün süt verebildim. En azından kolostrum denen PH değeri çok yüksek bu mucizevi sütün çok önemli olduğunu düşünüyorum. ” Derin, bu süreçte annelerin kendilerini iyi ve huzurlu hissetmelerinin önemini de vurguladı.

Yorum Yaz