Android Telefon Nasıl Hızlandırılır?

DAHA HIZLI BİR TELEFON DENEYİMİ İÇİN NELER YAPILMALI?

Yepyeni bir telefon satın aldınız. Ancak, birkaç ay sonra eskisi kadar hızlı olmadığını farkedebilirsiniz. Özellikle bunun Android tarafındaki kullanıcılar için sıklıkla yaşandığını söyleyebiliriz. Burada tabii ki telefon ile ilgili genelde sorun olmuyor. Birkaç aylık kullanım sonunda ara sıra yavaşlamaya başlayan telefonların üstesinden gelmek için yapmanız gereken birkaç önemli detay var. Sonrasında daha hızlı bir telefona kavuşabilirsiniz.

Daha hızlı bir telefon deneyimi için Telefonunuzu tam hızda çalıştırmak için deneyebileceğiniz birkaç önemli detay var. Ayrıca, telefonunuzun pilinden en iyi şekilde yararlanmak için yapabileceğiniz püf noktaları da yok değil.

Aşağıda sizi Android odaklı tavsiyeler bekliyor olsa da bazılarını iOS için de uygulayabilirsiniz.

Android Telefon Nasıl Hızlandırılır? ResimleriDepolamaya dikkat!

İlk olarak işe önbelleğe alınmış verileri ve depolamayı temizlemek ile başlayabiliriz. Google’ın dosya yönetimi uygulaması bu konuda oldukça başarılı. Telefonunuzu yalnızca kullanılmayan dosyalar ve uygulamalar konusunda analiz etmeyen bu uygulama, aynı zamanda dosyaları kolayca aktarmanızı sağlar. Depolama ve Dosyalar, minimalist tasarımlarıyla öne çıkıyor.

Depolama sekmesinden, telefonunuzda kalan depolama alanını ve bu alanın nasıl boşaltılacağına dair ipuçları görebilirsiniz. Ayrıca, uygulamaların ön belleğe alınmış verilerini Dosyalar içinden kolayca temizleyebilirsiniz. Bu, özellikle nispeten düşük depolama alanına sahip telefonlar için hayat kurtarıcı.

Bu hem iOS hem de Android için geçerli bir püf noktası.

Kullanılmayan uygulamalar devre dışı

Akıllı telefonlar, önceden yüklü bir dizi uygulamayla gelir. Ancak, bunların çoğunu kullanmayız. Bu durumda yapmamız gereken en önemli şey tabii ki bu uygulamalardan kurtulmak. Android ekosistemi için, kullanmayacağınız uygulamalar devre dışı bırakabilirsiniz ya da tamamen kaldırmayı düşünebilirsiniz.

Telefonunuzda yüklü olan tüm uygulamaları Ayarlar’ın içindeki Uygulamalar kısmından görmeniz mümkün. Burada tanımadığınız uygulamalar varsa, hızlıca kaldırın.

Kullanmadığınız uygulamaları iOS eko-sisteminde de kaldırmayı düşünebilirsiniz.

Son güncellemeler önemli

Çoğu üretici, hata düzeltmelerini içeren güncellemelerini düzenli bir şekilde yayınlar. Bir hata düzeltme güncellemesi, genel kullanıcı deneyimini farkedilebilir derecede iyileştirmeyebilir. Ancak, büyük güncellemeler için aynı şey söz konusu değil. Bu yüzden telefonunuzun güncel olup olmadığını Sistem Güncellemesi kısmından kontrol etmek son derece önemli. Eğer, bekleyen bir güncellemeniz varsa vakit kaybetmeyin.

Bu püf noktası da hem iOS hem Android için geçerli.

Uygulamaların hafif sürümleri vardır

Nispeten düşük RAM’li bir telefona sahipseniz, uygulamaların hafif sürümleri sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Her uygulamanın olmasa da belirli uygulamaların ‘Lite’ ismi verilen sürümleri bulunuyor. Kullandığınız mobil uygulamaların hafif sürümlerinin olup olmadığını kısa bir araştırma sonucunda bulabilirsiniz.

Ana ekranınızı temizleyin Hareketli duvar kağıdı kullanmak, telefonunuzun hızının düşmanlarından biri olabilir. Özellikle uygun fiyatlı bir telefon kullanıyorsanız. Uygulamalar arasında geçiş yaparken ya da ana ekrana geri dönmek için bir uygulamadan çıkarken çok fazla gecikme yaşıyorsanız, statik bir arka plana geçmeyi deneyebilirsiniz.

Daha hızlı bir telefon deneyimi için yapılacak daha farklı püf noktaları da yok değil. Tüm bunları yapacağınız kısa bir araştırma sonrasında bulabilir ve deneyiminizi iyileştirebilirsiniz. Ancak, size tavsiyemiz öncelikle bunlardan başlamanız!

Yorum Yaz