Alzheimer hastalığı

ALZHEIMER 70’li yaşlarda görülme yüzdesi

NEDİR?

Araştırmacılar, zararlı bir tür proteinin, beyindeki sinir hücreleri arasında karmaşa yaratarak kümelenme ve plaklara yol açtığı üzerinde duruyor. Yirmi yılı kapsayan bir süreçte beynin hafıza ve hareketle ilgili bölgelerinde hücre iletişimi engellenmiş oluyor. Vakaların büyük bir çoğunluğunun altında genetik faktörlerle birlikte

ERKEN ALZHEİMER YA DA ZARARSIZ SİNYALLER

Ara sıra görülen dalgınlık ya da unutkanlıkta sorun yok. Ama aşağıdaki normal olmayan sinyallerden birini kendinde görüyorsan doktora danışmalısın.

Hafıza

NORMAL: Kısa bir süre için herhangi bir ismi unutman.

DEĞİL: Birinin sana aynı soruyu birkaç defa sorduğunu söylemesi.

Kafa Karışıklığı

NORMAL: Ogün Pazartesi olduğu hâlde Salı olduğunu zannetmen.

DEĞİL: Aylar öncesindeki bir partinin geçen hafta olduğunu sanman.

Konuşma

NORMAL: Dilinin ucundaki bir sözcüğü

hatırlayamaman. DEĞİL: Düzenli olarak konuşmanın ortasında düşünce dizisini kaybetmen.

yaşam tarzı da yatıyor. Öyle ki tüm hastalar içinde gen kusuru yüzünden Alzheimer’a yakalananların oranı sadece yüzde beş.

BELİRTİLERİ VE TEŞHİSİ

Henüz yeni sayılabilecek verilere göre en önemli belirtiler sosyal hayattan çekilme, hafıza kaybı ve karakter değişimi. Doktorlar teşhis için kan testleri, beyin görüntüleme ile bilişsel ölçümlemeleri kullanıyor. Alzheimer’s Association’da Bilimsel İnisiyatif Direktörü Doktor Gean Hartley, “Alzheimer’a bağlı deformasyonlar, belirtilerin görülmesinden 20 ila 30 yıl öncesinden tespit edilebiliyor” diyor.

EYLEM PLANI

Eğer sigara içiyorsan, bırak. Vakaların yüzde 14’ünün sorumlusu sigara. Bunun yanında aldığın ilaçları yakından incelemeyi ihmal etme. Güncel bir araştırma, benzodiazepin etken maddesinin (genellikle anksiyete için kullanılıyor) üç ile altı ay arasında düzenli alımının Alzheimer riskini yüzde 32 arttırdığını gösteriyor. Yüksek kolesterol ve tansiyon da risk faktörlerinden. Bu yüzden doymuş yağ oranı düşük besinlere yönel ve düzenli egzersiz yap. Eğer teşhis konulmuşsa, reçeteli ilaçlar hafıza kaybını ertelemeye yardımcı oluyor. Ayrıca bulmaca çözmek ve zekâ oyunları (hatta Candy Crush Saga bile) riski düşürüyor.
Alzheimer Hastalığı (Bunama, Demans) Sanal Hastane 3KModa

Alzheimer hastalığı Resimleri
Alzheimer hastalığı

Yorum Yaz