2016’nın En İyi Kitapları

BANA BİR YAZ KİTABI ÇEK, MALLORCA’DA GEÇSİN DİYENE

Her Şey O Yaz Oldu / Emma Straub / Okuyan Us Post ailesi iki haftalığına Mallorca’ya gider, burada Manhattan’daki hayatlarından çok farklı bir dünyaya girerler:

Her tarafta güzel kumsallar, içkiler, değişik insanlar… Jim ve Franny Post, 35’inci evlilik yıl dönümlerini kutlar ve aile üyeleriyle buluşup hasret giderirken aniden geçmişe ait sırlar ortaya çıkmaya başlar. Çıktığında The New York Times’ın en çok satanlar listesine güzel bir giriş yapan Her Şey O Yaz Oldu romanıyla Emma Straub için “2004’ün yaz kitabını yazan kadın” demişlerdi. Mallorca’da geçen Manhattan’lı aile hikayesinin filmi de yakında gelir.

NAPOLİ’DE GEZİP ARKADAŞLIK ÜZERİNE DÜŞÜNESİ OLANA

Edebiyat ortamlarında epeydir sorulan bir soru: Kim yahu bu Elena Ferrante? Söyleşilerini yalnızca yazılı yapan, kimilerinin erkek, kimilerinin bir yazar kolektifi olduğunu iddia ettiği Ferrante, gizemli karakteriyle ilgi odağı. Bu romanı, Elena ve Lila adlı iki arkadaşın yıllar içinde dostluklarının değişimi üzerine bir kitap. 1950’lerde Napoli’de yoksul bir mahallede başlayan hikaye bugüne geldikçe İtalya da değişiyor, Elena ve Lila’nın girift ilişkileri de. Bir üçlemenin ilk kitabı bu ve kendisi için ideal yaz kitabı desek yeridir.

Adıyla insanın sinirini ayaklandıran bu kitabın, Adolf Hitler’in nasyonal sosyalizmi nasıl inşa ettiğini anlattığı kitap olmadığını fark etmek biraz zaman aldı. Özellikle de İngilizceye çevrildikten sonra popülerleşen romanın, yazarının ülkesi Norveç’te yarattığı sarsıntıyı bizim yaşamamız güç tabii. Özel hayatındaki bütün sırları teker teker ortaya döktüğü için, Knausgaard herkesin birbirini tanıdığı mahallesinden aforoz edildi, ailesiyle köprüleri attı, kendi hayatının Pandora kutusunu açtı. Bize ise Proust tadındaki bu “çocukluğumun ilk günlerinden bugüne hayatım” romanını okumanın keyfi kaldı. Yeni ciltleri de bekliyoruz tabii.

Dövüş Kulübü’nü okuyup hâlâ o tadı arayanlardan mısınız? Ama bir yandan da “o dünyayı bana daha ufak dozajlar halinde verin” diye içinizden geçirmekte misiniz? O halde 21 hikayelik bu Chuck Palahniuk kitabı sizin için yaratılmış. Ey Dövüş Kulübü fanları, Tyler Durden’ın romandan önce neler yaptığını anlatan bir hikaye okumaya ne dersiniz? Peki bir masaj terapistinin ölmekte olan müşterileriyle kurduğu dostluk hakkında bir şeylere? Bir kısa roman ve 21 hikayeden müteşekkil bu kitabın Türkçeye ivedilikle çevrilmesini GQ Kitap Kulübü üyeleri olarak yayın dünyamızın dikkatlerine sunarız.

J.K. Rowling’in Robert Galbraith adıyla yazdığı yeni romanı Career of Evil’ın 22 Ekim’de yayımlanmasından aylar evvel satış listelerinin zirvesine yerleşmesi.

Twitter’da da okurlarına @chuckpalahniuk adresinden seslenen yazarımızın tarihli romanı Rant, an itibarıyla James Franco önderliğinde sinemaya uyarlanıyor.

George Martin’in Game of Thrones Boyama Kitabı’nda, meşhur romanından ilham almış 45 siyah-be-yaz ilüstrasyonu, yetişkin ve gençlere sunacağı haberi.

Tenten’in yazarı Herge’nin torunlarının, sanatçının telif haklarına sahip olmadıklarını (tüm haklarını o dönemki yayıncısı Casterman’a devretmiş) kanıtlayan belge.

2016’nın En İyi Kitapları Resimleri
2016’nın En İyi Kitapları Resimleri
yılının en iyi yüz kitabı - Kitap - Ülke.com.tr

Yorum Yaz