2015’in en iyi filmleri

SİNEMA

MORTDECAI

Sanat simsarı Charles Mortdecai çalınmış bir tablonun peşine düşer. Fakat bu tabloyu benzerlerinden farklı kılan, Nazilere ait mal varlıklarıyla dolu bir banka hesabına ait olmasıdır. Kyril Bonfiglioli’nin romanından Eric Aronson’un senaryosuyla uyarlanan filmin başrolünde Johnny Depp var. Kadrodaki diğer isimlerse Ewan McGregor, Gwyneth Paltrow, Paul Bettany.

THE AGE OF ADALİNE

Bir çağ değişirken doğmuş olan bir kadın, geçirdiği bir kaza sonucu hiç yaşlanmamakla ‘ödüllendirilir’. Yıllar boyunca insanlardan uzak, izole bir hayat süren kadın sonunda ölümsüzlüğünü kaybetmeye değecek bir adamla tanışır. Yönetmenliğini Lee Toland Krieger’in üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Blake Lively, Ellen Burstyn ve Harrison Ford yer alıyor.

MODA SERGİSİ

Kuş Cenneti

The Bowes Museum’da 19 Nisan tarihine kadar gezilebilecek “Birds of Paradise” adlı sergide, Alexander McQueen, Dries Van Noten, Jean Paul Gaultier, Thierry Mugler, Balenciaga, Gucci ve Prada’nm kuşlardan ilham alan tasarımlarım görmek mümkün.

WHIPLASH

Genç bir davul öğrencisi olan Andrew, yaptığı şeyde en iyisi olmayı ister ve zorlu bir konservatuar sınavına hazırlanır. Başarısı kadar acımasızlığı ile de ün yapmış bir caz duayeni olan Terence Fletcher’den ders almaya karar verir. Önünde sadece mesleki bir test değil, psikolojik bir sınav da vardır artık. Filmin başrollerini Miles Teller ve J.K. Simmons paylaşıyor. Senaristliğini ve yönetmenliğini Damien Chazelle’in üstlendiği filmin başrollerini Miles Teller ve I.K. Simmons navlssıvnr

Givenchy Efsanesi

Madrid Tysenn Bornemisza Müzesi, ilk retroperspektif sergisinde Hubert de Givenchy’i konuk ediyor. Haute Couture tarihinin yaşayan efsanesi Hubert de Givenchy, yüzyıla damgasım vurmuş önemli parçaları , bu sergide görücüye çıkarıyor. 18 Ocak tarihine kadar açık olacak sergide Audrey Hepbunie özel tasarlanmış gr’sües

Güncel Sorgulamalar

Güncel sanatı, sekülarizm sonrası açılardan araştıran “Karanlıkta Gökkuşağı” sergisi, köhneleşmiş dindar laik karşıtlığını sorgulamayı amaçlıyor. 18 Ocak tarihine kadar Salt Galata’da görülebilecek sergi, popüler dinsel imgelemin gücü ve bunun gündelik hayattaki sembolleriyle sanatçıların ilişkilerini inceliyor.

Orta Doğunun Yüzü

Walid Siti’nin “Yeni Babil“adlı sergisi 10 Ocak tarihine kadar Galeri Zilberman’de görülebilir. Orta Doğunun savaşa bağlı olarak değişen ve dönüşen yüzü, sanatçının yaşamını olduğu kadar sanatını da doğrudan şekillendirerek, tüm çalışmalarının ortak hareket noktasını oluşturuyor.

Mohsen Namjoo Sonunda Türkiye’de!

Ülkemizde değişik kesimlerden çok geniş bir dinleyici kitlesine sahip olan ve yıllardır performansı dört gözle beklenen İranlı efsane müzisyen Mohsen Namjoo sonunda Türkiye’ye geliyor! New York Times tarafından “İran’ın Bob Dylan’ı” olarak gösterilen Mohsen Namjoo, bugünün gençliği adma konuşan, onların ruhuna dokunan ileriyi gören bir sanatçı olarak tanımlanıyor. Sanatçı, 28 Ocak’ta Congresium Ankara’da, 30 Ocak’ta İstanbul Kongre Merkezi Harbiye Salonunda konser verecek. Biletler Biletbc’te!

Parkta Güzel Bir Gün

İnsan eliyle çekilen sınırların ekserinde vatandaşlık, birey ve özgürlük üzenne odaklanan trajik durum komedisi “Parkta Güzel Bir Gün”, Kemai Aydcğan yönetimiyle sahneye taşınıyor. Son dönemlerin en sevilen yüzlerinden Mert Fırat’ın yer aldığı oyunda. Didem Balan ve Volkan Yunuslu’nun performansları görülmeye değer. Moda Sahnesi ndeki oyunla ilgili detaylı bilgi almak için:

Sevan Bıçakçının Büyülü Dünyası

Assouline, dünyaca ünlü mücevher tasarımcısı Sevan Bıçakçı’nın hayat hikayesini konu edinen “Sevan Bıçakçı” adıyla bir eser yayınladı. Kültürümüzü ve stilimizi yansıtan özel bir eser niteliğindeki “Sevan Bıçakçı” adlı kitap, ünü Türkiye sınırlarını aşan mücevher tasarımcısı Sevan Bıçakçının on iki yaşında Kapalıçarşı’da başlayan hikayesini konu ediyor. Sevan Bıçakçının dünyasına doğru, bu kitap sayesinde büyülü bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Oyundan Sanata

Nathan Sawaya, bir milyondan fazla lego parçasını kullanarak heykeller yaratıyor. İlk sergisini yılında açan Sawaya’mn “The Art of the Briclc” adlı son sergisi Londra’da The Old Truman Brewery’de görülebilir. Çocukluğundan beri kendini legolarm dünyasına adayan sanatçının bu ilginç sergisi için son tarih 4 Ocak.

2013’ün en iyi filmleri TRT Haber Foto Galeri

Yorum Yaz