Aşk acısından kurtulmanın yolları

Kâinat aşk üzerine dönerken, dünya savaşları bile aşk yüzünden çıkarken hepimiz ayaklarımızı yerden kesecek kişiyi ararız. Çocukluktan başlayarak bir peri kızının ya da beyaz atlı prensin hayallerini kurarız. Bir kısmımız o peri masallarındaki aşkı buluruz. Mutlu günlerimiz de olur ama ne yazık ki her masal gibi bizim aşk masalımız da çoğu zaman biter. Biten ilişkilerde taraflar ağır hasar alırlar. İlişkiler bitmeye mahkûm başlarlar, bir kısmı dönüşebilir bir kısmı da ne yazık ki biter. Bu bitişler iki tarafı da üzse de terk edilen tarafa genellikle ağır depresyonlar bırakır. İlişki bittiğinde aşk acısından kurtulmanın yolları aranır.

Terk edilen tarafın kalbi kadar kırılan bir diğer yeri de onurudur. Terk edilen kişinin gururu da incinir bunu kabullenmek ve hazmetmek çoğu zaman kalbi tamir etmek kadar zordur. Aşk acısından kurtulmanın yolları öncelikle kabullenmekten geçer. İlişkinin bittiğini ve bunun sizin suçunuz olmadığını soğukkanlılık ile kabul etmelisiniz. Çılgınca nerde hata yaptım sorgusu ile kendinizi yıpratmamalısınız. Her güzel şey mutlaka biter, ilişkilerin büyük bir bölümü de bitmeye mahkûmdur. Öncelikle bunu kendinize kabul ettirin, ilişki sizin eksikliğinizden değil ilişkinin seyrinden bittiğini, sizin hatanız olmadığını bilin.

Kabullenme süreci her zaman acıyı azaltacaktır. Kabullenip kendinizi sorgulamayı bıraktıktan sonra depresyondan çıkmanın zamanı geldi demektir. Hayat ilişkiniz bitmesi ile bitmiyor yeni bir sayfa açılıyor demektir. Artık yeniden başlamanın zamanı geldi demektir. Aşk acısından kurtulmanın yolları acıyı uzatmamaktadır biraz da. Kendinize eski alışkanlıklardan kurtarıp yeni meşgaleler bulmalısınız. Yeni ilgi alanlarına odaklanıp; yaşananları iyi hatıralar olarak arşive kaldırıp geleceğe bakmak en doğrusudur.

Yorum Yaz