ÖZLEM ZENGİN

AK Parti İstanbul 3’üncü Bölge Milletvekili Adayı

“MÜCADELEYLE GELDİK, MAĞDURİYET İSTEMEYİZ”

13 yıldır AK Parti’nin her kademesinde görev yaparak milletvekilliğine uzanıyor Özlem Zengin. Hem avukat hem de üç çocuk annesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı Arnavutluk ziyaretinden bir gün sonra kampanya koşturmacası içinde buluştuk kendisiyle, Bağcı-lar’da. Biraz yorgun ama tirşe mavisi tunik takım ve örtüsüyle çok şıktı. Her zaman iyi gelen sakin ve bilge sesiyle anlattı.

3K: AK Parti için de kadın adaylar anlamında özel bir seçim değil mi?

ÖZLEM ZENGİN: Bizim partimizde kadınlar hep ana taşıyıcı unsur oldu yıllarca. Belki de sırrı burada işin. Diğer partilerin hiç ulaşamadığı kadın kitleleriyle biz her gün iç içe yaşıyoruz, siyaset yapıyoruz. Bu bizim için ilk “yasaksız seçim”. O nedenle özel bir anlamı var. inşallah 55 kadın vekil sokmak gibi bir hedefimiz var, belki 60’a kadar da çıkabilir ki bu bir rekordur. Bizlerin yaşadığı mağduriyeti bu ülkede başka hiçbir grup yaşamadı. Sadece kılık kıyafet nedeniyle kamuda çalışamadık, okuyamadık. Ama bu hareket hiçbir zaman terörize olmamış, çözümü hep siyasette aramıştır. Bu nedenle ben kadınlar açısından çok önemli bir demokrasi başarısı olduğunu düşünüyorum. Keşke bütün diğer siyasi partiler de bunu görebilseydi.

3K: Kadınların mücadelesi siyaseti değiştiriyor mu?

O.Z.: Ben her partinin Türkiye’de başörtülü aday gösterebilmesini beklerdim. Kadınlar Türkiye’de gerçekten masum siyaset yapıyor, idealleri var, düşleri var. Çok naif bir siyaset yapıyorlar, para pul kaygısı hiç yok. Seçmen de bunu görüyor. Bir de bizim mağduriyetle geldiğimiz düşünülüyor. Bu doğru değil. Biz mücadeleyle geldik, kimse artık bize mağdur gözüyle bakmasın. Bir de seçmen her partiye oy veriyor. Kimsenin oyu kimseye garanti değil. Bizim, seçmenimizi pamuklara sarmamız, onların her birinin oyu için çalışmamız gerekli. Seçmenle kurduğumuz ilişki çok naif, çok temiz bir ilişki olmalı.

3K: Sizlerin sayısı arttıkça kadına şiddet meselesi azalacak mı?

O.Z.: Biz Türkiye’de kadına yönelik şiddeti biraz yanlış yo-rumluyoruz. Bir defa adli sisteme ilk kez’den itibaren detaylı veri girişi yapılıyor. Yani şiddet daha önce de vardı ama bu denli detaylandırılmıyordu. İkincisi, aslında hukuk elimizde en iyi enstrüman ama onu uygulayacak hakimlere daha fazla iş düşüyor, içtihat şekillendirmeliler, iyi hal indirimi olmamalı. Vakalarda ifadelere baktığımızda hep gördüğümüz bir şey var: “Bir anlık kızgınlıkla yaptım” diyor erkek, işte bunu eğitimle, dayanışmayla aşabilmenin yollarını bulmalıyız.

3K: Kampanya sizi de zorluyor mu? Aile, iş, siyaset dengesi vs.?

O.Z.: Ben üç çocuğumu tek başıma büyüttüm. Hiç yardımcım olmadı. Bir tek bu kampanya dönemi çok zormuş, onu gördüm, ilk kez annem geldi Tokat’tan, çocuklarıma destek olmaya. Yemek yapamıyorum, ona dertliyim. Allah’tan büyüdüler de kendi içimizde organize olabiliyoruz. Çocukların çalışan anneyle büyümesi çok önemli. Onlar da kendilerince çok şey öğreniyor. Ama sofrada onlarla birlikte olmayı, mutfağa girmeyi özlüyorum.

“BİZİM PARTİMİZDE KADINLAR ANA TAŞIYICI UNSUR OLDULAR YILLARCA; BELKİ DE SIRRI BURADA İSİN… DİĞER PARTİLERİN HİÇ ULAŞAMADIĞI KADIN KİTLELERİYLE BİZ HER GÜN İÇ İÇE YASIYORUZ, SİYASET YAPIYORUZ… BU SEÇİM BİZİM İÇİN İLK ‘YASAKSIZ SEÇİM’; 0 NEDENLE ÖZEL BİR ANLAMI VAR”
Özlem Zengin kimdir? AKP İstanbul 3. Bölge 2. Milletvekili adayı … 3KModa

ÖZLEM ZENGİN Resimleri
ÖZLEM ZENGİN

Av. Özlem Zengin (@AvOzlemZengin) | Twitter 3KModa

ÖZLEM ZENGİN

Yorum Yaz